Chińskie Święto Zmarłych 2024

Qingmignjie, czyli Chińskie Święto Zmarłych, jest jednym z najważniejszych świąt w Państwie Środka. Jest to święto, w trakcie którego zwraca się szczególną uwagę na kult przodków i na zadbanie o ich groby. Jest to także święto z bardzo ciekawymi tradycjami i obyczajami. Chińskie Święto Zmarłych 2024 wypada 4 kwietnia.

qingmingjie 2024

Chińskie Święto Zmarłych 2024. Historia Qingmingjie

Historia Qingmingjie sięga dynastii Zhou (ponad 2000 lat temu). Legenda opowiada o władcy Wen i jego wiernym słudze Jie Zitui.

Jednego dnia Jie wyciął kawałek mięsa z własnego uda, zrobił z niego zupę i podał swojemu władcy, by ten nie był głodny. Wdzięczny Wen obiecał wynagrodzić Jie, ale zapomniał o nim po objęciu tronu. Po latach Wen chciał odnaleźć Jie, by namówić go, żeby powrócił do służby. Jie Zitui zamieszkał razem ze swoją matką w odosobnieniu w lesie. Gdy władca Wen dowiedział się o miejscu jego pobytu, kazał podpalić las, by w ten sposób wywabić Jie na zewnątrz. Niestety Jie i jego matka zginęli w pożarze. Władca Wen zasmucony jego śmiercią nakazał, żeby w ten dzień co roku zakazane było zapalanie ognia, a co za tym idzie podgrzewanie jedzenia. W taki sposób narodziła się tradycja Festiwalu Zimnego Jedzenia (寒食节, Hánshí jié), które w późniejszych latach dało początek Qingmignjie.

Szkolenie: Import z Chin

Tradycje Qingmingjie

Sprzątanie grobów i modlitwa

Dzień przed świętem Chińczycy zbierają się na cmentarzach w celu posprzątania i udekorowania grobów po to, by następnego dnia odwiedzić je jeszcze raz z całą rodziną. W trakcie takiej wizyty zapala się świecę i kadzidła, ofiarowuje się jedzenie, a następnie wykonuje się trzy ukłony, w celu okazania szacunku osobie zmarłej.

qingmingjie 2024
northern.sinchew.com.my/news/20240321/northern/5475764

Ciekawą tradycją jest także palenie imitacji pieniędzy nad grobem. Wielu Chińczyków wierzy, że dusza zmarłego po śmierci nie kończy jeszcze swojej drogi, dlatego należy przynieść jej wszystko, czego mogłaby potrzebować np. jedzenie albo pieniądze.

Chińskie Święto Zmarłych a gałązki wierzby

W dawnych czasach Chińczycy wieszali gałązki wierzby na drzwiach swoich domów, na budynku, oknach, a nawet na własnych szyjach w celu odstraszenia złych duchów, które mogą pojawić się podczas Qingmingjie. Wierzba jest także symbolicznym drzewem, ponieważ według legendy Jie owinął swoje ramiona dookoła wierzby w trakcie pożaru i tam właśnie znalazł go władca. Kiedy władca Wan po roku powrócił na miejsce pochówku swojego sługi, ujrzał piękną wierzbę, która wyrosła nad jego grobem. Wan podszedł do drzewa, zerwał z niego gałązkę i owinął ją dookoła swojej głowy w celu oddania hołdu swojemu poddanemu.

Ruch w trakcie Qingmingjie

Wielu Chińczyków wierzy, że żeby uniknąć choroby i rozgrzać się po zjedzeniu zimnego posiłku należy uczestniczyć w aktywnościach fizycznych. Tradycyjne jest huśtanie się na huśtawkach, granie w różnego rodzaju sporty np. w piłkę nożną, ale przede wszystkim puszczanie latawców. Puszczanie latawców to nie tylko rodzaj aktywności fizycznej, ale także wielu ludzi uważa, że przyniesie im to szczęście oraz odgoni od nich choroby. Należy także wspomnieć, że Qingmingjie oznacza nadejście ciepłych i jasnych dni, dlatego właśnie podczas święta wiele rodzin wybiera się na wspólne spacery, by cieszyć się dobrą pogodą i odradzającą się naturą.

Zimne jedzenie

Według tradycji w trakcie Qingmingjie zakazane jest rozpalanie ognia, a co za tym idzie podgrzewanie czy gotowanie jedzenia, dlatego też jedzenie przygotowywane jest na kilka dni przed świętem. Popularne są ryżowe kuleczki, które dzięki warzywom przybierają zieloną barwę. W trakcie święta jedzone jest także sanzi, czyli zawinięte, smażone ciasto, owsianka ryżowa, czy omlety z cebulą. W celu upamiętnienia śmierci Jie Zitui przygotowywane są także bułeczki Zitui (子推馍, Zi tuī mó).

qingmingjie 2024 pożywienie
wnzc.com/info/1018/7692.htm

Chińskie Święto Zmarłych 2024 – O czym pamiętać?

Qingmingjie w roku 2024 rozpocznie się 4 kwietnia i będzie trwało do 6 kwietnia. Należy zwrócić uwagę na to, że są to dni ustawowo wolny od pracy. Zamknięte są wtedy także wszystkie firmy i urzędy. W trakcie tych trzech dni kontakt z chińskimi producentami i pracownikami może być utrudniony, ponieważ większość osób wykorzystuje te dni na odwiedzenie swojej rodziny.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1