Chińskie Święto Narodowe

Chińskie Święto Narodowe ustanowiono, aby upamiętnić proklamację Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga, 1 października 1949 roku. W tym roku w Chinach będzie obchodzona okrągła, 70-ta rocznica tego wydarzenia. W czasie obchodzenia tego święta dni od 1 do 7 października zostały ustanowione wolnymi od pracy, a okres ten zwany jest Złotym tygodniem. Święto to jest obchodzone nie tylko w ChRL, ale również w jej Specjalnych Regionach Administracyjnych, czyli w Hongkongu i Makau.

Chińskie Święto Narodowe

Chińskie Święto Narodowe – historia

1 października 1949 roku na placu Tiananmen wystąpił pierwszy prezydent kraju Mao Zedong, który ogłosił oficjalne ustanowienie Chińskiej Republiki Ludowej oraz zaprezentował nową flagę państwa. Po jego przemówieniu odbyła się pierwsza publiczna parada nowej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. 2 grudnia 1949 roku Centralny Urząd Ludowy ustanowił dzień 1 października Świętem Narodowym, chociaż tak naprawdę Chińczycy zdobyli niepodległość 21 września 1949 roku. W roku 1958 wzniesiono pomnik Bohaterów Ludowych na pamiątkę ludzi, którzy zginęli podczas wojny domowej.

Jak się obchodzi Chińskie Święto Narodowe?

Co roku na placu Tiananmen odbywają się obchody Święta Narodowego, gdzie zbierają sią Chińczycy w celu uczczenia pamięci powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Ceremonia zaczyna się od wciągnięcia na maszt flagi państwowej, czemu towarzyszą tłumy salutujących i śpiewających hymn państwa mieszkańców.

Po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt odbywa się defilada wojskowa trwająca 66 minut, która ma przypominać o narodowym upokorzeniu i rewolucyjnych męczennikach oraz podnosić ducha narodu. Parada chińskich sił zbrojnych na placu Tiananmen odbywa się co 5 lat (na mniejszą skalę) oraz co 10 lat na większą skalę.

Partia komunistyczna wraz z przywódcami państwowymi ofiarowują kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Ludowych.

Wieczorem odbywa się gala, na której prezentowane są piosenki i tańce na temat wychwalania ojczyzny i współczesnej epoki. Obchodom Święta Narodowego towarzyszą również różne wydarzenia kulturalne i sportowe oraz pokazy fajerwerków.

Uroczystości te rozpoczynają złoty tydzień, który jest świętem wolnym od pracy. W tym okresie urzędy, fabryki i firmy są zamknięte. Ruch w państwie jest natężony, przez co ceny noclegów bardzo wzrastają, a zakupienie biletów na pociągi jest bardzo utrudnione.

Chińskie Święto Narodowe 1 października
© 东方IC
Szkolenie: Import z Chin

70 rocznica w 2019 r.

Ze względu na przypadającą okrągłą 70 rocznicę, tegoroczne obchody będą bardziej uroczyste. Przewodniczący ChRL Xi Jinping wygłosi ważne przemówienie. Odbędzie się również wielka parada wojskowa, gdzie pokazane zostaną nowe i bardziej zaawansowane bronie i sprzęty. Marsz formacji wojskowych pokaże 70 lat rozwoju i ciężkiej pracy od czasu założenia Nowych Chin, z których każda będzie opowiadać o pewnym okresie czasu.

Plac Niebiańskiego Spokoju zostanie ozdobiony rzeźbami z czerwonej wstążki przedstawiającymi „czerwony gen” łączącymi historię, rzeczywistość i przyszłość oraz symbolizującą chwalebny przebieg Partii prowadzącej chińską rewolucję do zwycięstwa. Dodatkowo równolegle do wschodniej i zachodniej strony placu zostanie rozwieszonych 70 czerwonych latarni.

  • Komitet Centralny KPCh, Rada Państwa i Centralna Komisja Wojskowa wyda pamiątkowe odznaki z okazji 70 rocznicy założenia Chińskiej Republiki Ludowej.
  • W North Beijing Exhibition Hall będzie można obejrzeć wystawę ukazującą 70 lat rozwoju ChRL.
  • 7 i 8 września w rejonie Tiananmen odbędą się próby obchodów, przez co ruch w tamtych okolicach może być utrudniony.
  • W czerwcu centralny dział propagandowy wybrał 100 najlepszych piosenek wychwalających ojczyznę, naród i bohaterów i opublikował je z okazji nadchodzącej rocznicy.

Zachęcamy do śledzenia kalendarza chińskich świąt.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1