Metody płatnosci przy imporcie

Metody płatności przy imporcie

Import z Chin to proces skomplikowany i wielostopniowy. Jednym z jego etapów jest dokonanie płatności za towar. Jest to jedna z kluczowych kwestii dla bezpieczeństwa całego procesu.

Istnieje kilka najpopularniejszych metod płatności przy imporcie z Chin, jednak od razu należy zaznaczyć, że nie ma jednej skutecznej, która sprawdzi się w każdym przypadku.

Na webinarze omówiliśmy sposoby płatności, przedstawiliśmy najczęstsze oszustwa oraz prezentowaliśmy sposoby jak się przed tym chronić. Przedstawiamy zestawienie najciekawszych pytań i odpowiedzi od uczestników webianru.

Zapisz się na aktualny webinar

Pytania i odpowiedzi które pojawiły się podczas Webinaru:

Co jest takiego niepokojącego w tym, że Chińska firma zmienia w ostatniej chwili numer konta?

Konto takie trzeba ponownie zweryfikować, ponieważ może należeć do osoby prywatnej pracującej w firmie lub oszustów internetowych.


Chińczyk chce przedpłatę 70% przy złożeniu zamówienia, a pozostałe 30% przed wysyłką towaru - czy to jest u nich norma? Takie warunki dość często pojawiają się w ofertach od chińskich firm.

W przypadku płatności metodą T/T przedpłata może wynosić 20, 30% lub więcej. Przedpłaty w wysokości 70 – 100% wartości zamówienia mogą być czasem wymagane, szczególnie w przypadku produktów robionych na specjalne zamówienie klienta (OEM, ODM), których sprzedawca nie będzie mógł w innym razie sprzedać.


W przypadku płatności metodą L/C, druga część płatności najczęściej występuje po dostaniu towaru przez nas w Polsce czy po dostaniu towaru przez naszego spedytora w Chinach?

Akredytywa polega na zabezpieczeniu w banku pewnej sumy przez kupującego (kredytodawcę). To on decyduje, na jakich warunkach bank wypłaci pieniądze sprzedającemu. Sprzedający musi złożyć w banku komplet dokumentów, poświadczający, że wywiązał się ze swoich zobowiązań. Może być to np. list przewozowy podpisany przez odbiorcę lub spedytora, więc to od kupującego zależy, na jakim etapie sprzedawca otrzyma pieniądze.


Czy są jakieś sprawdzone metody na odzyskanie pieniędzy od stałego dostawcy, który przez pandemię nie wywiązał się w czasie z zamówienia (60 dni opóźnienia)? Cena 2 miesiące temu była 3 razy droższa, dlatego zażądałem zwrotu przelewu, na co producent się nie zgodził, twierdząc, że pieniądze zainwestował w towar.

W takiej sytuacji warto próbować negocjować z dostawcą np. zasugerować możliwość dalszej współpracy w przyszłości, pod warunkiem, że zaistniały problem zostanie rozwiązany. Można również „postraszyć” sprzedawcę chińską policją, ale to rozwiązanie może doprowadzić nas zarówno do odzyskania pieniędzy, jak i całkowitego urwania kontaktu z dostawcą, który przestanie odpisywać na nasze maile. Nie ma zatem jednej słusznej drogi.


Czy firmy chińskie honorują SLC transfer?

SLC transfer specjalizuje się w przelewach między Wielką Brytanią a Polską. Nie jest to serwis znany w Chinach.


Jak dokonać płatności T/T?

Tego rodzaju płatności realizuje się poprzez konto bankowe. Można poprosić bank o przesłanie formy i wypełnić ją danymi zgodnymi z udostępnionymi przez naszego dostawcę. Do każdego przelewu wymagana jest nazwa banku odbiorcy, numer SWIFT banku oraz numer konta bankowego odbiorcy.


Czy można jakość sprawdzić, czy podany przez Chińczyków nr rachunku bankowego należy do danej firmy czy jest to może konto prywatne pracownika lub innej osoby?

Jest to możliwe w przypadku dużych chińskich firm. Natomiast może być jednak niewykonalne w przypadku mniejszych firm.


W jakich przypadkach najlepiej stosować płatności L/C i Escrow?

Ryzyko ponoszone przez kupującego przy użyciu L/C jest niskie, ale jest to operacja kosztowna i skomplikowana. Opłaca się jedynie przy większych operacjach. Rachunek Escrow przydaje się szczególnie w sytuacjach, gdy firma dokonuje fuzji lub przejęcia innego przedsiębiorstwa, kupuje lub sprzedaje udziały, akcje czy nieruchomości.


Kto ponosi większe ryzyko w przypadku płatności T/T?

W przypadku T/T ryzykuje tylko i wyłącznie strona kupująca, tj. importer. Ogromną wadą tej metody płatności jest brak mechanizmów jakie np. istnieją przy systemie SEPA, broniących płatnika od oszustwa.


Zapisz się na aktualny webinar