Import z Alibaby

Import z Alibaby

Alibaba to chiński portal B2B (ang. business-to-business). Skrót ten oznacza transakcje między przedsiębiorcami, w przeciwieństwie do transakcji między biznesami a ich klientami. Polscy importerzy mogą znaleźć na Alibabie chińskich dostawców wszelkich towarów, należy jednak uważać na oszustów.

Zapisz się na aktualny webinar

Pytania i odpowiedzi które pojawiły się podczas Webinaru:

Czy często zdarza się, że na Alibabie producent nie ma CE?

Chińskie firmy często zamieszczają na portalu informację, że posiadają różne certyfikaty, w tym CE, a w rzeczywistości to nieprawda. Z tego powodu trzeba zawsze poprosić sprzedawcę o kopię certyfikatu CE i test reports i zweryfikować ich autentyczność zanim dobijemy targu.


Czy można kupić oryginalne rzeczy na Alibabie?

Jeśli pod słowem „oryginalne” rozumiemy towary stworzone od zera przez chińską firmę, to jest to możliwe. Jeśli chodzi o oryginalne produkty światowych marek – to zdarza się dość rzadko.


Czy jest możliwość wystawiania faktury przy zamówieniu z Alibaby lub 1688?

Faktura handlowa to jeden z dokumentów niezbędnych przy imporcie towarów spoza UE. Każdy chiński sprzedawca powinien taką fakturę wystawić.


Jakich dokumentów potrzebuje do importu z Chin, jakich numeru takich jak np. BDO, EORI.? Co załatwia za nas firma spedycyjna, a co my?

Najważniejsze dokumenty to faktura handlowa, konosament (w przypadku transportu morskiego), specyfikacja towaru (lista pakowa) i certyfikaty np. CE (jeśli są wymagane i/lub je posiadamy). W zależności od branży możemy potrzebować dodatkowych dokumentów, świadectw itp.

Aby importować z Chin, musimy założyć działalność gospodarczą i posiadać numer NIP, numer EORI, rejestr w BDO.

Fakturę wystawia eksporter; list przewozowy, listę pakową przygotowuje firma przewozowa. Jeśli chodzi o świadectwa i certyfikaty, to zależy – świadectwo pochodzenia wystawia importer, tak samo deklarację zgodności, natomiast certyfikat CE otrzymuje się od upoważnionych instytucji.


Jak znaleźć producenta? Jeżeli nie na Alibabie, to gdzie?

Aby znaleźć dostawców (w tym producentów) danych produktów, należy wybrać w wyszukiwarce opcję „Suppliers” zamiast „Products” i wpisać interesujący nas produkt.

Inny popularny portal, na którym można znaleźć producentów to Made-in-China.


Czy jest jakiś klucz, jak wyszukiwać producenta, a nie pośrednika?

Na Alibabie (tak jak na innych platformach) można znaleźć producentów jak i pośredników. Ze strony firmy na portalu często można wywnioskować, czym się zajmują, ale aby mieć pewność, że mamy do czynienia z producentem, a nie pośrednikiem, warto zweryfikować firmę i zorganizować kontrolę fabryki.


Czy w konwersacji na Alibabie trzeba budować relacje (chińska kultura biznesu) czy sprzedawcy są tam bardziej przyzwyczajeni do naszej kultury?

Nie ma potrzeby budowania relacji w konwersacjach na Alibabie; można przejść od razu do rzeczy.


Można sprzedawać rzeczy markowe np. Hasbro, Spin Master do Polski legalnie? Na portalu jest dużo takich ofert, ale chyba średnio z legalnością? Ewentualnie co zrobić, żeby móc sprowadzać markowe produkty w pełni legalnie?

Do legalnej produkcji markowych produktów wymagana jest odpowiednia licencja. Jeśli producent jej nie posiada, import tego typu produktów będzie naruszał prawa autorskie.


Zamawiając towar od dostawcy z Chin (przez Alibabę, ale nie tylko) czy też innego kraju - w jakim opakowaniu towar przyjdzie? Nie chodzi mi o karton zbiorczy, tylko o opakowanie jednostkowe? Jakie logo, nazwę będzie miało? Czy zamawiać towar bez opakowania i pakować go w Polsce?

Większość towarów z Alibaby przychodzi zapakowana luzem w kartonach (chyba że oryginalne pudełko np. od figurki czy lampy jest również zaprezentowane w zdjęciach na portalu). Zwykle towar trzeba pakować w Polsce.


Czy lepiej płacić przez Alibabę czy bezpośrednio?

Płacąc przez Alibabę dostawcy z odznaką Trade Assurance możemy mieć pewność, że, jeśli coś pójdzie nie tak, portal pomoże nam w odzyskaniu przynajmniej części pieniędzy (o ile mamy podpisany z dostawcą szczegółowy kontrakt handlowy). Może to być jednak trudne i czasochłonne. Najbezpieczniejsze sposoby wysyłki pieniędzy do Chin to wpłata na firmowe konto firmy (w Chinach kontynentalnych), akredytywa (L/C) lub inkaso dokumentowe.


Jeżeli płacę przez Alibaba Trade Assurance, skąd mam wiedzieć, że płatność idzie przez Hongkong?

Konto, na które przelewane są pieniądze, powinno zostać ujęte w kontrakcie handlowym.


Jakie są konkurencyjne portale do Alibaby?

M.in. Made-in-China, Global Sources, HKTDC.


Czy na Alibabie można sortować produkty po cenie np. FOB, EXW itp.?

Na Alibabie nie ma możliwości filtrowania wyników według proponowanych warunków Incoterms. Trzeba je negocjować bezpośrednio ze sprzedawcą.


Czy jest duża różnica między importem z Chin a Tajwanu, czy obowiązują te same przepisy?

Nie ma różnicy.


Czy w przypadku rozmów na Alibabie warto przechodzić na WeChat?

W przypadku zamawiania przez WeChat nie będziemy objęci gwarancjami portalu Alibaba, więc trzeba mieć to na uwadze. Chińscy producenci preferują negocjacje z klientami na WeChacie czy innym komunikatorze, bo tak jest im wygodniej, ale o ile to możliwe, lepiej używać wbudowanej funkcji na Alibabie.


Zapisz się na aktualny webinar