Poradniki - Hierarchia i godność osobista

Hierarchia i godność osobista

  • Przestrzeganie zasad hierarchii jest ogromnie ważne we wszystkich kontaktach z Chińczykami. Społeczeństwo chińskie postępuje w zgodzie z filozofią konfucjańską, która zakłada, że stabilność państwa zależy w dużej mierze od przestrzegania przez wszystkich jego mieszkańców zasad związanych z rolą społeczną do nich przypisaną oraz ich miejsca w drabinie społecznej.
  • W każdej sytuacji biznesowej najważniejszy jest szef.
  • iezachowanie etykiety wynikającej z hierarchii jest postrzegane jako próba poniżenia godności partnera chińskiego, innymi słowy – mianzi (面子). Mianzi, czyli inaczej twarz, to reputacja w chińskim tego słowa znaczeniu. Zasady rządzące tym konceptem są o wiele bardziej zawiłe niż w kulturze zachodniej i trzeba mieć to zawsze na uwadze. Przykładowo – w przypadku mylnie przyznanej nagrody w konkursie, oddanie jej z powrotem może być dla Chińczyka o wiele bardziej bolesne niż dla Europejczyka, ponieważ ryzykuje on utratą twarzy przed wszystkimi, którym zdążył już o swojej nagrodzie powiedzieć i mniej skłonny będzie on do obrócenia całej sytuacji w żart, jak to często robią ludzie wychowani w kulturze zachodniej.
  • Z tego powodu przenigdy nie krytykuj otwarcie mieszkańców Państwa Środka przy innych. Skrytykowany Chińczyk może utracić nie tyle autorytet w oczach podwładnych, co przede wszystkim mianzi. Dotyczy to każdego, niezależnie od jego pozycji w firmie. Coś, co jest błahostką w oczach Europejczyka, może mieć o wiele większą wagę dla Chińczyków, dlatego trzeba być niezwykle ostrożnym.
  • Nigdy nie żartuj z Chińczyków w ich obecności, za to pochwal ich angielski, chińskie potrawy bądź inny element chińskiej kultury. Możesz też wyrazić swój podziw wobec tempa rozwoju chińskich miast czy gospodarki.
  • Nigdy nie traktuj Chińczyka w sposób, który koliduje z jego miejscem w firmowej hierarchii. Najważniejsza osoba w firmie jako pierwsza przyjmuje powitanie, ukłon czy uścisk ręki. Zasiada ona także w najważniejszym miejscu na sali, np. naprzeciwko wejścia.
  • Przestrzeganie chińskich zasad hierarchii oraz godności osobistej wpłynie pozytywnie na sposób, w jaki odbiorą Cię Chińczycy oraz okazany Ci szacunek.