Poradniki - Firma handlowa zamiast fabryki
Firma handlowa zamiast fabryki
1. Objawy.
W Chinach zarejestrowanych jest około cztery miliony podmiotów gospodarczych. W serwisach internetowych i na targach spotykamy ich setki tysięcy, jednak ile z tych firm to poszukiwani przez nas producenci, fabryki produktów?
Niestety większość firm, z którymi nawiązujemy kontakt będąc w Chinach to tzw. Trading Company – czyli firmy handlowe, a potocznie mówiąc pośrednicy. Spowodowane jest to łatwością założenia firmy handlowej, może tego dokonać każdy – nawet student z akademika. Niestety większość firm handlowych rejestrowana jest pod nazwą wręcz identyczną jak pobliski producent – fabryka. Co najgorsze, ów pośrednicy podają się za producenta, którym de facto nie są, w związku z czym powstaje problem począwszy od płatności, a kończąc na oznaczeniach czy nie ważnych certyfikatach.
2. Sposób przeciwdziałania.
Nie zawsze kontakt z firmą handlową jest czymś negatywnym, otóż w szczególności przy małych zamówieniach fabryki nie są w stanie ich zrealizować (tzn. nie są zainteresowane). Jednak największe problemy z pośredniakami pojawiają się w przypadku gdy coś pójdzie nie tak. Kto będzie odpowiadał za niedziałające urządzenia? Co z certyfikatami CE, ISO, które posiada producent? Otóż warto pamiętać, że jeżeli mówimy o pośrednikach to nie jest to firma, która pośredniczy, a najczęściej firma, która uważa, że jest producentem danego towaru i posiada stosowne dokumenty!
Dlatego jeżeli chcemy kupować od pośrednika, kupujmy od hurtowni w Europie, gdyż z Chinami handluje się głównie w ilościach kontenerowych i w takim wypadku kontakt tylko z producentem/fabryką jest dozwolony. Jeżeli mamy wątpliwości co do firmy, zawsze poprośmy o podanie dokumentów rejestracyjnych – są to chińskie dokumenty, które możemy zweryfikować i sprawdzić czy należą faktycznie do konkretnej firmy.