Zastosowanie dronów w Chinach

Drony znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Aktualnie używane są m.in. w rolnictwie, transporcie drobnych przedmiotów czy do nagrywania. Korzysta z nich wojsko, policja jak również rząd. Zastosowanie dronów jest prawie nieograniczone. Te małe urządzenia są w stanie monitorować uprawy, rozwozić jedzenie czy nawet sprawdzać stan zanieczyszczenia powietrza. Jak wykorzystują je Chińczycy?

drony w chinach

Drony a dowóz jedzenia

Niedawno władze Szanghaju zatwierdziły trasy dostaw jedzenia z restauracji przez drony. Jest to pierwsze miasto w Chinach, które zdecydowało się na takie wykorzystanie tych bezzałogowych samolotów. Jedzenie wysyłane do klientów za pomocą dronów ma docierać szybciej. Ponadto koszty dostarczania posiłków mają ulec zmniejszeniu. Urządzenia mogą przemieszczać się po siedemnastu różnych trasach na terenie Jinshan w Szanghaju. Jest to powierzchnia 58 km2.

Drony mają możliwość uniesienia ciężaru do 5 kg. Ponadto są w stanie wznieść się na wysokość 70 m. Transport nie jest skomplikowany. Pracownicy dokładnie pakują jedzenie. Następnie drony przenoszą je do miejsca docelowego, gdzie już czeka kolejny pracownik, który ma dostarczyć je bezpośrednio do klienta.

Dowóz posiłków dronem nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Czas dostawy jest krótszy o ok. 10 minut niż tradycyjnymi metodami. Taki sposób wykorzystywania dronów prowadzi do obniżenia kosztów operacyjnych. Każdy dostawca będzie pokonywał średnio zaledwie 15% trasy dostawy.

Na podstawie obserwacji Jinshan, rząd zdecyduje o wprowadzeniu tego typu metody dostawy jedzenia w inne rejony Szanghaju.

drony a dowóz jedzenia

Szkolenie: Import z Chin

Zastosowanie dronów w rolnictwie

Chińscy rolnicy również zdecydowali się wykorzystać drony do pracy. Postanowili użyć je do rozpylania pestycydów nad polami. Pojawił się pomysł otwarcia usługi zabijania szkodników. Jeden dron jest w stanie rozpylić w tym samym czasie tyle sprayu co dziesięciu rolników. Każdy z tych dronów wyposażony jest w cztery dysze. Posiada jedną parę z przodu i jedną z tyłu, dzięki czemu może rozpylać pestycydy w obu kierunkach.

Drony, które zostały zakupione przez rolników, wyprodukowane zostały przez jedną z największych firm tej branży – Da Jiang Innovation.

Maszyny mogą poruszać się zaprogramowaną drogą lotniczą. Ponadto wyposażone są w trzy radary – po jednym z przodu, na dole i z tyłu. Radary mogą pomóc dronowi ominąć przeszkody i zbadać teren w celu dostosowania wysokości lotu.

Rolnicy mogą zaplanować nie tylko trasy poruszania się urządzenia, ale również są w stanie ustawić ilość pestycydów do wykorzystania na danym terenie.

drony w rolnictwie

Monitorowanie zanieczyszczeń

Drony wyposażone w czujniki wykrywające osiem rodzajów zanieczyszczeń powietrza zbierają dane w locie. Bezzałogowe samoloty transmitują zebrane informacje do monitora trzymanego przez pilota. Na ekranie pojawia się cyfrowa mapa z różnymi kolorowymi oznaczeniami. Seria czerwonych kropek na mapie wskazuje obszary emitujące największe zanieczyszczenia. W tym przypadku zlokalizowanie źródła nie zajmuje wiele czasu.

Dongguang okazuje się być dobrym przykładem. Wykorzystanie dronów do monitorowania zanieczyszczeń pomogło miastu zidentyfikować zanieczyszczające fabryki i nałożyć na nie kary. Ponadto znacznie zredukowano liczbę dni smogowych.

Chińczycy wykorzystują również drony do rozpylania w powietrzu chemikaliów czyszczących smog.

zanieczyszczenia

Do czego jeszcze Chińczycy wykorzystują drony?

Firma kurierska SF Express dostała zezwolenie na wykorzystywanie dronów w celach logistycznych.

Chińskie władze oświatowe wykorzystały bezzałogowe samoloty do walki z oszustwami podczas egzaminów wstępnych na studia.

W 2015 roku eksplozja magazynów zniszczyła portowe miasto Tianjin. Chińska Ludowa Kompania Ubezpieczeniowa zwróciła się do chińskich dronów, aby przeanalizować i oszacować rozmiar szkód dla niemieckiego producenta samochodów Volkswagen.

Szpiegowanie z wykorzystaniem dronów

Chińczycy pracują nad programem dronów mających przypominać gołębie. Aktualnie korzysta z nich już 30 rządowych i wojskowych organizacji w Chinach, mimo że wciąż pozostają w fazie testowej. Podobno drony w postaci ptaków nie są rozpoznawalne nawet przez prawdziwe gołębie.

Ptaki posiadają kamerę HD, GPS i satelitarne łącze danych. Ponadto potrafią lecieć z prędkością 40 km/h przez pół godziny. Mocny deszcz, silny wiatr czy długie dystanse to jednak wielkie przeszkody dla tych urządzeń.

china dove

Drony w postaci gołębi wykorzystywane są przede wszystkim do nadzoru obywateli. Te urządzenia szpiegowskie idealnie mieszają się z prawdziwymi ptakami i obserwują ludzi.

Aktualnie technologia szpiegowska jest wykorzystywana głównie do obserwacji Xinjiangu. Pekin jest zaniepokojony dużą populacją muzułmańską, która mogłaby oddzielić się od Chin.

Poniżej można zobaczyć jak prezentuje się dron w postaci gołębia:

Źródła grafik:

http://chinaplus.cri.cn/news/china/9/20170909/25465.html

http://www.dailymail.co.uk/news/peoplesdaily/article-5107077/Tech-savvy-Chinese-farmers-use-drones-spray-pesticide.html

https://inhabitat.com/china-to-combat-air-pollution-with-new-smog-busting-air-drones/

https://govbanknotes.wordpress.com/2018/06/25/

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4