Wzmożone kontrole maseczek w Chinach

Ze względu na ogromne zapotrzebowanie import maseczek i innych produktów ochronnych z Chin cieszy się nieustannym zainteresowaniem ze strony importerów. Niestety nawet w przypadku zamówień tego typu towarów przez rządy poszczególnych państw jak np. Holandia lub Czechy zdarzało się, że produkty nie spełniały określonych norm lub nie zgadzały się z zadeklarowanym opisem. Z tego też powodu od 10 kwietnia w przypadku eksportu obowiązują wzmożone kontrole maseczek oraz pozostałych produktów medycznych w Chinach.

Wzmożone kontrole maseczek w Chinach

Wzmożone kontrole maseczek w Chinach

Nie tak dawno informowaliśmy o wprowadzeniu w Chinach Rozporządzenia dotyczącego uporządkowania wywozu materiałów medycznych, które weszło w życie 1 kwietnia 2020 r.

Gwoli przypomnienia, w swoim zakresie obejmowało ono testy na koronawirusa, maski medyczne, odzież ochronną przeznaczoną do użytku medycznego, respiratory, a także termometry na podczerwień. Producenci tego typu wyrobów zostali zobowiązani do ich rejestracji, co skutkować ma nadaniem certyfikatu rejestracji produktu medycznego.

W momencie sprzedaży strona chińska musi podać numer rejestracyjny produktu i przesłać odpowiednią dokumentację do organów celnych, a sam produkt musi być zgodny z normami jakości kraju importu.

Import z Chin w 2021

Liczne skargi, w szczególności państw europejskich, na jakość maseczek oraz innych produktów medycznych i ochronnych spowodowały zaostrzenie restrykcji i kolejne wzmożone kontrole maseczek w Chinach.

Od 10 kwietnia 2020 r. Chiny wprowadziły kolejne rozporządzenie na mocy którego jeszcze większą uwagą i wzmożonymi kontrolami chińskich celników zostaną objęte maski medyczne, respiratory, termometry na podczerwień, monitory pacjenta oraz pozostałe produkty do użytku medycznego jak: odzież ochronna, czepki chirurgiczne, pokrowce na buty, rękawiczki, gogle ochronne, środki dezynfekujące oraz chusteczki higieniczne.

Jest to pokłosie działań sporej rzeszy chińskich firm, które korzystając z niewiedzy importerów eksportowało towary medyczne niespełniające wymagań bądź diametralnie różniące się od rzekomej zawartości eksportu, a w skrajnych przypadkach zupełnie bezużyteczne.

Wzmożone kontrole maseczek w Chinach mają obejmować m.in. bezpośrednią kontrolę towaru przez odprawą, a także skrupulatną weryfikację dokumentów eksportowych. Wszelkie próby oszustwa mają spotkać się z licznymi konsekwencjami prawnymi.

Wzmożone kontrole maseczek w Chinach – uwaga na oszustwa!

Pomimo wprowadzania coraz szerszego zakresu obostrzeń po stronie chińskiej nadal obserwujemy wiele prób oszustwa przy imporcie produktów medycznych oraz ochronnych. W przypadku otrzymania produktu niespełniającego określonych norm nie wprowadzimy go do obrotu.

Ponadto w przypadku kontrahenta, którego towar nie spełnia wymagań, już po stronie chińskiej może dojść do zarekwirowania produktów i ich utylizacji. Szanse na odzyskanie pieniędzy są naprawdę niewielkie.

Dlatego też, każdorazowo przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności sugerujemy weryfikację chińskiego kontrahenta oraz wnikliwe sprawdzenie dokumentów dotyczących (certyfikaty CE, test reports, deklaracja zgodności) interesującego nas produktu. Weryfikacja pozwoli na uzyskanie kluczowych informacji jak m.in. czy firma istnieje, czy posiada pozwolenie na eksport, dzięki którym o wiele łatwiej będzie podjąć decyzję o współpracy, a poprawna dokumentacja pozwoli na dopuszczenie towaru do obrotu.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 8