Jak świętowana jest Wielkanoc w Chinach?

Planując wcześniej wyjazd do Chin warto mieć na uwadze święta obchodzone w Państwie Środka. Ale skąd wiedzieć jakie święta obchodzone są Chinach? Kiedy dokładnie przypadają oraz na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę? Zamiłowanie Chińczyków do zachodnich zwyczajów i tradycji spowodowało, że zaczęto coraz częściej obchodzić europejskie święta, takie jak na przykład Boże Narodzenie czy też Walentynki. Jak więc w Chinach świętuje się Wielkanoc?

Wielkanoc w Chinach

Zamiłowanie Chińczyków świętami zachodnimi – Święta Wielkanocne w Chinach

Chiny posługując się kalendarzem księżycowym obchodzą parę razy do roku kilka istotnych świąt w swojej kulturze. Niemniej jednak od kilku lat zapożyczają wiele tradycji z zachodu. Wcześniej wspominaliśmy już o zwyczaju świętowania Bożego Narodzenia, tym razem skupimy się natomiast na tradycji obchodzenia Wielkanocy w Państwie Środka. Niestety już na wstępie musimy poinformować, że Wielkanoc w Chinach praktycznie nie ma żadnego zwyczaju. Spowodowane jest to głownie tym, że święto to posiada przeważającą ilość elementów religijnych ponad zwykłymi tradycjami, które mogłyby być zaimplementowane w innych krajach.

Wielkanoc w Chinach – świętowanie we własnym gronie

Pomimo że Wielkanoc w Chinach nie jest oficjalnie obchodzona, turyści przyjeżdżający z zagranicy starają się zachować rodzime tradycje. Organizują niekiedy prywatne spotkania. Na grupach portali społecznościowych (takich jak Facebook) czy też innych komunikatorach (na przykład WeChat) można czasem odnaleźć informacje o wspólnym świętowaniu. Jeśli więc planujecie indywidualną podróż, a pragniecie spędzić ten wyjątkowy okres w większym gronie, warto poszukać szczegółów odnośnie drobnych wydarzeń organizowanych na czas Wielkanocy.

Jak więc przygotować się do Świąt Wielkanocnych bez tradycyjnego wielkanocnego koszyczka? Pomimo różnicy asortymentu pomiędzy chińskimi a polskimi marketami, wciąż na półkach można odnaleźć niektóre produkty. Po krótki poszukiwaniach, powinniśmy bez problemu skompletować większość potrzebnych potraw.

Szkolenie: Import z Chin

Wielkanoc w Chinach a inne święta

Wielkanoc zazwyczaj przypada w pierwszej połowie kwietnia. W porównaniu do chińskiego kalendarza świąt, odbywa się pomiędzy Chińskim Świętem Zmarłych (początek kwietnia) a Chińskim Świętem Pracy (1 maja). W czasie obydwu tych świąt obowiązują dni ustawowo wolne od pracy. Niemniej jednak podczas świąt europejskich Chiny funkcjonują normalnie, a więc na Wielkanoc nie przypadają dodatkowe dni wolne. Odbywające się w tym okresie Targi Kantońskie trwają bez zmian.

Podczas podróży do Państwa Środka, zarówno turystycznej jak i biznesowej, warto mieć na uwadze chińskie święta. Sprawdź nasze kalendarze: Święta w Chinach.

Oceń post

4.5 / 5. Ilość głosów: 12