Turbiny wiatrowe z Chin

Turbiny wiatrowe to maszyny będące zasadniczym elementem elektrowni wiatrowej. Coraz bardziej popularne są przydomowe elektrownie wiatrowe, umożliwiające w pewnym stopniu na uniezależnienie się od sieci energetycznej. Energia poruszająca śmigła wirnika w turbinie wiatrowej przekazywana jest do generatora. Ten z kolei przetwarza energię kinetyczną w elektryczną. Chiny to jeden z największych producentów wiatraków na świecie. Jak importować turbiny wiatrowe z Chin?

Turbiny wiatrowe w Chin

Czym jest turbina wiatrowa?

Turbina wiatrowa to jeden z elementów elektrowni wiatrowej. Składa się ona z:

 • fundamentu
 • wieży
 • wirnika z łopatami/płatami
 • gondoli z umieszczonym generatorem, hamulcem i skrzynią przekładniową
 • serwomechanizmu kierunkowania elektrowni.

Od mocy turbiny i warunków atmosferycznych zależy wielkość produkcji prądu.

Turbiny wiatrowe mogą być poziome (Horizontal Axis Wind Turbines, HAWT), najbardziej popularne w Polsce, jak i pionowe (Vertical Axis Wind Turbines, VAWT).

Szkolenie: Import z Chin

Gdzie produkuje się turbiny wiatrowe w Chinach?

Z Chin sprowadzić można wiatraki o różnych parametrach i ilości płatów. Jednym z największych skupisk producentów turbin wiatrowych jest Qingdao w prowincji Shandong. Dużymi ośrodkami produkcji wiatraków są także:

 • Hefei (Anhui)
 • Kanton (Guangdong)
 • Wuxi, Nankin (Jiangsu).
Turbiny wiatrowe w Chin

Cło na turbiny wiatrowe z Chin

Cło to podatek pobierany w handlu międzynarodowym. Opłaca się go, gdy towary przekraczają granicę celną, by mogły zostać wprowadzone na rynek zagraniczny. Stawki celne, które określają wysokość cła bazując m.in. na wartości przesyłki, dostępne są w systemach taryfowych ISZTAR (polski) i TARIC (UE).

Przemysłowe turbiny wiatrowe zdolne do wytwarzania energii elektrycznej – na lądzie lub na wodach przybrzeżnych – o mocy co najmniej 1,00 megawata, montowane na stalowej wieży wiatrowej i gondoli (…) o kodzie celnym 8502 31 00 85 mają stawkę celną 2,7%. Na wieże wiatrowe obowiązuje cło antydumpingowe ostateczne: 0.192 EUR/nat curr. / 1 EUR/Nat Curr.

Import turbin wiatrowych z Chin – wymogi i obowiązki

Obowiązkiem importera jest zadbać o to, by sprowadzany produkt był zgodny z wymaganiami na rynku docelowym. Przepisy zawarte są w dyrektywach i rozporządzeniach właściwych organów Unii Europejskiej. Poniżej przedstawiamy przepisy dotyczące turbin wiatrowych na rynku UE.

Międzynarodowe standardy IEC 61400 dotyczą turbin wiatrowych. Spełnianie standardów jest dobrowolne, choć wiele z nich pokrywa się z unijnymi wymaganiami. Nie zapomnij dołączyć instrukcji obsługi i dokumentacji technicznej do produktu.

Bezpłatna konsultacja

Wymogi dla wiatraków

1. Dyrektywa maszynowa

Dyrektywa 2006/42/WE dotyczy maszyn i ich części. Każda z maszyn podlegających pod tę dyrektywę podlega oznakowaniu tabliczką znamionową.

2. Dyrektywa niskonapięciowa (LVD)

Dyrektywa 2014/35/UE reguluje sprzęt elektryczny przeznaczony do użytku przy napięciu z zakresów między 75 V a 1500 V prądu stałego oraz między 50 V a 1000 V prądu przemiennego.

3. Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej (EMC)

Dyrektywa 2014/30/UE dotyczy urządzeń z elementami elektronicznymi lub elektrycznymi, które potencjalnie zaburzają pracę innych urządzeń.

4. Oznaczenie CE i deklaracja zgodności

Jeśli turbiny pomyślnie przejdą testy zgodności, na wiatrak należy nałożyć znak CE. Symbolem CE trzeba także oznaczyć deklarację zgodności producenta (Declaration of Conformity). Dokument ten zawiera listę dyrektyw, z którymi produkt jest zgodny.

Znak CE

Turbiny wiatrowe z Chin – targi handlowe

Chiny to kraj propartnerski, ceniący relacje międzyludzkie. Dlatego tak ważne jest uczestniczenie w targach branżowych w Chinach, gdzie łatwo jest nawiązać relacje i rozszerzyć siatkę biznesowych kontaktów (guanxi).

Skompilowaliśmy listę targów w branży energii odnawialnej organizowanych w Chinach.

China (Shanghai) International Wind Energy Exhibition

Lokalizacja: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj

Oficjalna strona internetowa: cwee.com.cn/en

CWEE to kompleksowe targi będące platformą dla przedsiębiorstw zajmujących się energetyką wiatrową. Jednym z kluczowych produktów są turbiny wiatrowe.

China WindPower

Lokalizacja: China International Exhibition Centre, Pekin

Oficjalna strona internetowa: chinawind.org.cn

ChinaWindPower to targi w całości poświęcone sektorowi energii wiatrowej. Wystawcy prezentują różne rozwiązania w tym zakresie, a podczas forów można dowiedzieć się o najnowszych trendach w instalacjach elektrowni wiatrowych.

Canton Fair (China Export and Import Fair) Phase 1

Lokalizacja: Canton Fair Complex, Kanton

Oficjalna strona internetowa: cantonfair.org.cn/en

Targi Kantońskie to najstarsze aktywne chińskie targi handlowe. Ich edycje przyciągają nawet 200 tys. uczestników. Targi Kantońskie odbywają się dwa razy do roku, podzielone na trzy fazy. Faza I dotyczy maszyn, pojazdów, urządzeń i sprzętu elektrycznego, również instalacji elektrowni wiatrowych.

Import turbin wiatrowych z Chin – podsumowanie

 • Wiele producentów turbin wiatrowych w Chinach znajduje się we wschodniej części kraju.
 • Cło na turbiny wiatrowe z Chin jest niskie, lecz na wieże obowiązuje cło antydumpingowe.
 • Turbiny wiatrowe muszą być zgodne z dyrektywami: maszynową, niskonapięciową i kompatybilności elektromagnetycznej.
 • Pamiętaj, by przed podjęciem współpracy z chińskim partnerem handlowym go zweryfikować.
 • Jeśli jesteś zainteresowany innymi instalacjami OZE, sprawdź nasz poradnik o imporcie magazynów energii z Chin.
Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2