Turbiny wiatrowe to maszyny będące zasadniczym elementem elektrowni wiatrowej. Coraz bardziej popularne są przydomowe elektrownie wiatrowe, umożliwiające w pewnym stopniu na uniezależnienie się od sieci energetycznej. Energia poruszająca śmigła wirnika w turbinie wiatrowej przekazywana jest do generatora. Ten z kolei przetwarza energię kinetyczną w elektryczną. Chiny to jeden z największych producentów wiatraków na świecie. Jak importować turbiny wiatrowe z Chin?
Czym jest turbina wiatrowa?
Turbina wiatrowa to jeden z elementów elektrowni wiatrowej. Składa się ona z:
- fundamentu
- wieży
- wirnika z łopatami/płatami
- gondoli z umieszczonym generatorem, hamulcem i skrzynią przekładniową
- serwomechanizmu kierunkowania elektrowni.
Od mocy turbiny i warunków atmosferycznych zależy wielkość produkcji prądu.
Turbiny wiatrowe mogą być poziome (Horizontal Axis Wind Turbines, HAWT), najbardziej popularne w Polsce, jak i pionowe (Vertical Axis Wind Turbines, VAWT).

Gdzie produkuje się turbiny wiatrowe w Chinach?
Z Chin sprowadzić można wiatraki o różnych parametrach i ilości płatów. Jednym z największych skupisk producentów turbin wiatrowych jest Qingdao w prowincji Shandong. Dużymi ośrodkami produkcji wiatraków są także:
- Hefei (Anhui)
- Kanton (Guangdong)
- Wuxi, Nankin (Jiangsu).

Cło na turbiny wiatrowe z Chin
Cło to podatek pobierany w handlu międzynarodowym. Opłaca się go, gdy towary przekraczają granicę celną, by mogły zostać wprowadzone na rynek zagraniczny. Stawki celne, które określają wysokość cła bazując m.in. na wartości przesyłki, dostępne są w systemach taryfowych ISZTAR (polski) i TARIC (UE).
Przemysłowe turbiny wiatrowe zdolne do wytwarzania energii elektrycznej – na lądzie lub na wodach przybrzeżnych – o mocy co najmniej 1,00 megawata, montowane na stalowej wieży wiatrowej i gondoli (…) o kodzie celnym 8502 31 00 85 mają stawkę celną 2,7%. Na wieże wiatrowe obowiązuje cło antydumpingowe ostateczne: 0.192 EUR/nat curr. / 1 EUR/Nat Curr.
Import turbin wiatrowych z Chin – wymogi i obowiązki
Obowiązkiem importera jest zadbać o to, by sprowadzany produkt był zgodny z wymaganiami na rynku docelowym. Przepisy zawarte są w dyrektywach i rozporządzeniach właściwych organów Unii Europejskiej. Poniżej przedstawiamy przepisy dotyczące turbin wiatrowych na rynku UE.
Międzynarodowe standardy IEC 61400 dotyczą turbin wiatrowych. Spełnianie standardów jest dobrowolne, choć wiele z nich pokrywa się z unijnymi wymaganiami. Nie zapomnij dołączyć instrukcji obsługi i dokumentacji technicznej do produktu.

Wymogi dla wiatraków
1. Dyrektywa maszynowa
Dyrektywa 2006/42/WE dotyczy maszyn i ich części. Każda z maszyn podlegających pod tę dyrektywę podlega oznakowaniu tabliczką znamionową.
2. Dyrektywa niskonapięciowa (LVD)
Dyrektywa 2014/35/UE reguluje sprzęt elektryczny przeznaczony do użytku przy napięciu z zakresów między 75 V a 1500 V prądu stałego oraz między 50 V a 1000 V prądu przemiennego.
3. Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej (EMC)
Dyrektywa 2014/30/UE dotyczy urządzeń z elementami elektronicznymi lub elektrycznymi, które potencjalnie zaburzają pracę innych urządzeń.
4. Oznaczenie CE i deklaracja zgodności
Jeśli turbiny pomyślnie przejdą testy zgodności, na wiatrak należy nałożyć znak CE. Symbolem CE trzeba także oznaczyć deklarację zgodności producenta (Declaration of Conformity). Dokument ten zawiera listę dyrektyw, z którymi produkt jest zgodny.

Turbiny wiatrowe z Chin – targi handlowe
Chiny to kraj propartnerski, ceniący relacje międzyludzkie. Dlatego tak ważne jest uczestniczenie w targach branżowych w Chinach, gdzie łatwo jest nawiązać relacje i rozszerzyć siatkę biznesowych kontaktów (guanxi).
Skompilowaliśmy listę targów w branży energii odnawialnej organizowanych w Chinach.
China (Shanghai) International Wind Energy Exhibition
Lokalizacja: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj
Oficjalna strona internetowa: cwee.com.cn/en
CWEE to kompleksowe targi będące platformą dla przedsiębiorstw zajmujących się energetyką wiatrową. Jednym z kluczowych produktów są turbiny wiatrowe.
China WindPower
Lokalizacja: China International Exhibition Centre, Pekin
Oficjalna strona internetowa: chinawind.org.cn
ChinaWindPower to targi w całości poświęcone sektorowi energii wiatrowej. Wystawcy prezentują różne rozwiązania w tym zakresie, a podczas forów można dowiedzieć się o najnowszych trendach w instalacjach elektrowni wiatrowych.
Canton Fair (China Export and Import Fair) Phase 1
Lokalizacja: Canton Fair Complex, Kanton
Oficjalna strona internetowa: cantonfair.org.cn/en
Targi Kantońskie to najstarsze aktywne chińskie targi handlowe. Ich edycje przyciągają nawet 200 tys. uczestników. Targi Kantońskie odbywają się dwa razy do roku, podzielone na trzy fazy. Faza I dotyczy maszyn, pojazdów, urządzeń i sprzętu elektrycznego, również instalacji elektrowni wiatrowych.
Import turbin wiatrowych z Chin – podsumowanie
- Wiele producentów turbin wiatrowych w Chinach znajduje się we wschodniej części kraju.
- Cło na turbiny wiatrowe z Chin jest niskie, lecz na wieże obowiązuje cło antydumpingowe.
- Turbiny wiatrowe muszą być zgodne z dyrektywami: maszynową, niskonapięciową i kompatybilności elektromagnetycznej.
- Pamiętaj, by przed podjęciem współpracy z chińskim partnerem handlowym go zweryfikować.
- Jeśli jesteś zainteresowany innymi instalacjami OZE, sprawdź nasz poradnik o imporcie magazynów energii z Chin.
