Trump nakłada nowe cła

Wojna handlowa USA-Chiny wciąż trwa. Po ponownym okresie spokoju i nadziei na znalezienie konsensusu prezydent USA Donald Trump ogłosił, że nakłada nowe cła na chińskie towary, które pierwotnie miały obowiązywać od początku września 2019 r., jednak ostatecznie datę wprowadzenia wszystkich ceł przełożono na 15 grudnia. Jeśli tak się stanie, cłami zostaną objęte niemal wszystkie produkty importowane przez USA z Chin.

Trump nakłada nowe cła

Trump nakłada nowe cła na towary z Chin

W czwartek 1 sierpnia 2019 r. prezydent Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone nałożą 10% cło na chińskie towary o łącznej wartości 300 miliardów USD, które ma wejść w życie 1 września 2019 r. Warto przypomnieć, że w maju tego roku USA nałożyło 25% cło na chińskie towary o łącznej wartości 250 miliardów USD. W konsekwencji cło dosięgnie praktycznie wszystkie towary pochodzące z Chin, co oznaczać będzie koniec wolnego handlu pomiędzy oboma krajami.

Cła obejmą po raz pierwszy produkty takie jak m.in. zabawki, odzież, obuwie, a także elektronika użytkowa (m.in. iPhone). Może to przełożyć się znacząco na wzrost cen tych artykułów dla amerykańskich konsumentów.

Powody, dla których Trump nakłada nowe cła, są zbyt małe starania Pekinu o osiągnięcie porozumienia w kwestiach handlowych. Dodatkowo strona chińska nie dotrzymała swoich obietnic dotyczących zwiększenia importu amerykańskich towarów rolnych. Ponadto nie ograniczyła eksportu fentanylu, narkotyku, który w znaczący sposób przyczynia się do kryzysu opioidowego na terenie USA.

Trump wspomniał też o możliwości zwiększenia wysokości planowanego cła do 25%. Niemniej jednak pozostaje on w dalszym ciągu w przyjaznych relacjach z prezydentem Chin Xi Jinpingiem z gotowością na dalszy dialog.

Informację o planach wprowadzenia nowych ceł opublikowano zaledwie jeden dzień po kolejnej turze negocjacji pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem.

Na skutki słów prezydenta USA nie trzeba było długo czekać. Zaczęło się od dużych spadków na nowojorskiej giełdzie, a już 6 sierpnia chińskie koncerny ogłosiły zawieszenie importu amerykańskich produktów rolnych. Planowane jest również wprowadzenie cła na produkty rolne z USA zakupione po 3 sierpnia. Niedługo później Stany Zjednoczone oskarżyły Chiny o manipulowanie kursem własnej waluty.

Import z Chin w 2021

Część nowych ceł wejdzie w życie później

13 sierpnia Trump ogłosił, iż część z zapowiedzianych ceł zostanie wprowadzona nieco później, czyli 15 grudnia 2019 r. Swoją decyzję uargumentował troską o amerykańskiego konsumenta. Dzięki temu Amerykanie będą mogli kupić prezenty na święta Bożego Narodzenia jeszcze po niższej cenie. Deklarację tę poprzedziła rozmowa telefoniczna z wicepremierem Chin Liu He, a prezydent USA podkreślił dobre intencje strony chińskiej w sprawie zawarcia ugody.

Jak podało Biuro Przedstawiciela Handlowego USA (USTR), wśród produktów, które zostaną objęte cłami dopiero w połowie grudnia, są m.in. laptopy, telefony komórkowe, konsole do gier, monitory, wybrane zabawki oraz artykuły obuwnicze i odzieżowe. Właśnie te grupy produktów wywoływały największe obawy wśród inwestorów i konsumentów.

Dodatkowo w trosce o zdrowie, bezpieczeństwo, bezpieczeństwo narodowe oraz inne czynniki, osobna grupa produktów zostanie zupełnie zwolniona z zapowiedzianego 10% cła. Szczegółowa lista produktów i najważniejsze informacje odnośnie decyzji zostaną opublikowanie przez USTR wkrótce.

Na tę wiadomość błyskawicznie zareagowały giełdy, a największymi wygranymi były spółki technologiczne i firmy z branży odzieżowej.

Trump nakłada nowe cła – co z tego wyniknie?

Dla przypomnienia wojna handlowa USA-Chiny trwa od 6 lipca 2018 r. Od tego czasu Stany Zjednoczone nałożyły cła na towary chińskie o wartości 250 mld USD, na co strona chińska odpowiedziała cłami na towary z USA o wartości 110 mld USD.

Identyczne cła miały wejść w życie już w czerwcu, jednak skończyło się tylko na zapowiedziach. Dlatego tym bardziej bardzo ciężko zweryfikować czy tego typu deklaracje prezydenta Trumpa i jego administracji będą miały realny skutek, czy pozostaną tylko i wyłącznie groźbami. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę ostatnią zmianę decyzji o wprowadzeniu ceł w późniejszym terminie, zaledwie 2 tygodnie po ich ogłoszeniu.

Jak za każdym razem, skutki dodatkowych ceł odbiją się bezpośrednio na cenach produktów, przez co to właśnie konsumenci będą największymi przegranymi tej wojny. Należy mieć zatem nadzieje, że obie strony w końcu osiągną porozumienie, a dodatkowe cła ostatecznie nie wejdą w życie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poprzednimi artykułami, których tematem była wojna handlowa USA-Chiny (artykuły w porządku chronologicznym):

Wojna handlowa USA-Chiny

Ciąg dalszy wojny handlowej USA-Chiny

Porozumienie w wojnie handlowej USA-Chiny

Źródło grafiki: mil.qianlong.com/2019/0615/3323080.shtml

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1