Święto Narodowe Chińskiej Republiki Ludowej

1 października to dzień niezwykle istotny dla chińskiego społeczeństwa. Tego dnia odbywa się jedno z najważniejszych świąt w chińskim kalendarzu – Święto Narodowe Chińskiej Republiki Ludowej Obchody święta narodowego w Chinach mają upamiętniać inaugurację ChRL z 1 października 1949 roku. Omawiamy pokrótce historię Święta Narodowego Chińskiej Republiki Ludowej i z czym wiążą się jego obchody.

Święto Narodowe w Chinach

Święto Narodowe Chińskiej Republiki Ludowej

Wszyscy historycy zgodni są co do tego, że proklamacja ChRL to istotny przełom w chińskiej historii. Zakończyła długi okres konfliktów zbrojnych, które w tej części globu rozpoczęły się już w 1932 roku, wraz z japońską inwazją na Mandżurię, i trwała po zakończeniu drugiej wojny światowej jako wojna domowa między nacjonalistami i komunistami. Wojna łącznie pochłonęła życie 20-30 milionów ludzi.

W lutym 1949 roku stacjonujące w Pekinie siły nacjonalistów skapitulowały i pokojowo opuściły miasto. Ówczesny Pekin był zupełnie inny od obecnego – mury obronne otaczały ciasną, niską zabudowę, poprzecinaną wąskimi alejkami (zwanymi hutongami). Kiedy Mao Zedong postanowił proklamować nowe państwo, wybrał jako miejsce ceremonii Bramę Tiananmen, wejście do dawnego pałacu cesarskiego. Słynny plac Tiananmen, wówczas znacznie mniejszy, był gęsto zatłoczony rozentuzjazmowanymi mieszkańcami miasta, odbyła się parada wojskowa i pokaz tańców ludowych. Trzy dni później, nowe Chiny zostały oficjalnie uznane przez ZSRR, kraje bloku sowieckiego były następne.

Szkolenie: Import z Chin

Od tej pory, każdego roku Chińczycy hucznie obchodzą to święto narodowe. Co dziesięć lat odbywa się wielka parada wojskowa, podczas której chińska armia może zaprezentować światu swoje najnowsze uzbrojenie. Ważne z perspektywy zagranicznego gościa jest to, że Chińczycy cieszą się tygodniową przerwą w pracy, sklepy i centra handlowe są oczywiście otwarte, ale urzędy państwowe, urzędy celne i uniwersytety są zamknięte. Okres ten, zwany „złotym tygodniem”, oznacza także większą konsumpcję. Liczba turystów wzrasta, więc podróżowanie po Chinach staje się trudniejsze. Jeśli chcemy uniknąć tych problemów, warto zaplanować podróż do Chin na okres po narodowym święcie. Ci, którzy współpracują z chińskimi instytucjami państwowymi, zostaną najprawdopodobniej zaproszeni na wystawne przyjęcia z okazji święta. Warto dołączyć się do świętowania, bo Chińczycy bardzo doceniają cudzoziemców, pamiętających o ważnych dla nich wydarzeniach.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2