Święto Latarni w Chinach

16 lutego 2018 rozpoczął się Chiński Nowy Rok – Rok Psa. Chińczycy bardzo hucznie obchodzą nadejście nowego roku, nazywane też Świętem Wiosny. Świętowanie tradycyjnie trwa 15 dni i kończy się Świętem Latarni (元宵节 Yuánxiāo Jié). Święto latarni, przypada w tym roku na 2 marca.

Święto Latarni w Chinach

Święto Wiosny w Chinach

Święto Wiosny tradycyjnie trwa 15 dni. Pierwszy tydzień jest ustawowo wolny, co Chińczycy wykorzystują na spotkania z bliskimi i odpoczynek od codzienności. Po tygodniu wracają do pracy, jednak piętnastego dnia kalendarza księżycowego wszyscy znów wychodzą na ulice, by świętować w radosnej atmosferze. Pomimo że Święto Lampionów nie jest dniem wolnym od pracy, Chińczycy starają się w tym dniu spotkać z rodziną i z hukiem zakończyć świętowanie nadejścia nowego roku.

Święto Latarni posiada historię sięgającą ponad dwa tysiące lat, a dzięki wielu aktywnościom uważane jest za jedno z najbarwniejszych i najbardziej rozrywkowych chińskich świąt. W tę noc po raz pierwszy w nowym roku podziwiać można księżyc w pełni. Jest to też okazja do radosnych spotkań w gronie rodzinnym. Dawniej w tym dniu okoliczności sprzyjały zapoznawaniu się par, dlatego czasem Święto Latarni nazywa się także chińskimi Walentynkami.

święto latarni w Chinach
Szkolenie: Import z Chin

Święto Latarni w Chinach

Chiny są tak wielkim państwem, że w poszczególnych regionach tradycje związane ze Świętem Latarni różnią się od siebie, lecz niektóre zwyczaje są wspólne dla całego kraju. Nieodłącznymi częściami święta są rodzinne spotkania, wieszanie i podziwianie lampionów, oglądanie występów artystycznych i pokazów fajerwerków, rozwiązywanie zagadek oraz jedzenie kulek ryżowych.

Jak sama nazwa wskazuje, w tym dniu wszędzie wiesza się lampiony. W domach, sklepach, na ulicach, wszędzie zobaczyć można latarnie o najróżniejszych kształtach i rozmiarach. Najczęściej są one w kolorze czerwonym, symbolizującym pomyślność. Mogą przybrać kształty zwierząt, kwiatów, ludzi, budynków i wielu innych, choć największą popularnością cieszą się lampiony w formie zodiakalnego zwierzęcia z danego roku.

Święto Latarni to dzień, w którym ludzie tłumnie wychodzą na ulice świętować. Oprócz podziwiania lampionów i księżyca w pełni, mogą również oglądać pokazy chodzenia na szczudłach, tańce smoka i lwa i inne występy artystyczne, a także fajerwerki, które dopełniają całości. Ważną częścią święta jest również rozwiązywanie zagadek, które właściciel zapisuje na karteczkach dołączonych do latarni. Jeśli ktoś poda poprawną odpowiedź, otrzymuje małą nagrodę. Wszystkie te rozrywki są uwielbiane zarówno przez młodszych, jak i starszych Chińczyków.

święto lampionów w Chinach

Rodziny często przygotowują także wystawne obiady. W tym dniu wszyscy Chińczycy zajadają się kulkami ryżowymi ze słodkim nadzieniem sezamowym, fasolowym, orzechowym, różanym lub innym. Kulki ryżowe po chińsku nazywane są yuanxiao (元宵, tak jak chińska nazwa święta), czasem nazywane są także tangyuan (汤圆). Chińczycy wierzą, że okrągły kształt tego deseru symbolizuje jedność rodzinną i jego spożywanie przyniesie rodzinie szczęście i powodzenie w nowym roku.

Święto Lampionów w całych Chinach przebiega w radosnej i świątecznej atmosferze. Zapoznaj się ze wszystkimi chińskimi świętami w 2018 roku.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5