Święta w Chinach – kalendarz chińskich świąt na rok 2016

Kontynuując na blogu naszą, co roczną tradycję, prezentujemy kalendarz chińskich świąt na nadchodzący rok 2016. Planując import z Chin czy podróż służbową do Chin koniecznie sprawdź czy akurat nie wypada jedno z ważnych chińskich świąt. Należy również pamiętać, że święta w Chinach co roku wypadają w innych datach!

Chiński Rok małpy zacznie się na początku lutego 2016 roku. Oficjalny kalendarz wszystkich dni wolnych od pracy już jest dostępny i publikujemy go poniżej.

W Chinach w okresie świątecznym sektor prywatny pracuje normalnie, ale instytucje państwowe, banki i urzędy są zamknięte. Wyjątkiem jest Chiński Nowy Rok, kiedy to niemal cały biznes w Chinach ma min. tydzień wolnego.

Święta w Chinach 2016

Warto pamiętać o chińskich świętach planując import towarów z Chin, w okresie przed świątecznym stawki frachtu morskiego potrafią być nawet dwukrotnie wyższe niż normalnie. Dotyczy to również cen biletów lotniczych w szczególności na terenie Chin.

W Chinach, co roku jest kilka ważnych świąt, największe utrudnienia występują podczas chińskiego nowego roku oraz Święta Środka Jesieni (Mid Autumn Festival) to jednak zalecamy dokładne sprawdzenie kalendarza wszystkich chińskich świąt na rok 2016.

Szkolenie: Import z Chin

Święta w Chinach 2016

Święto Wiosny (Chiński Nowy Rok) 08.02–13.02.2016 (cały tydzień)

Święto Wiosny znane jest na zachodzie, jako Chiński Nowy Rok, jest to najważniejsze święto w Państwie Środka. Zgodnie z wieloletnią tradycją, każdy chińczyk powinien odwiedzić swoich krewnych. W Chinach w okresie Chińskiego Nowego roku ponad 800 milionów ludzi udaję się w podróż. W tym okresie nie tylko firmy czy urzędy są zamknięte, ale również wiele restauracji czy punktów usługowych. Nie jest zalecana podróż do Chin w tym okresie. Zwłaszcza, jeżeli chcemy uniknąć wszechobecnych tłumów i bardzo wysokich cen biletów lotniczych i hoteli.

Dodatkowo planując import towarów z Chin należy pamiętać o horrendalnie wysokich stawkach frachtu przez cały styczeń, gdyż cały świat chcę zdążyć z wysyłką towarów przed chińskim nowym rokiem.

Święto Qingming 05.04.2015 (dni wolne 02–04.04.2016)

Święto Zamiatania Grobów pod tą nazwą znane jest również Święto Qingming. Podobnie jak w kulturze zachodu jest ono poświęcone zmarłym przodkom. Obchodzone jest w całych Chinach. Od paru lat jest to również dzień wolny od pracy i wypada w tym roku we wtorek. Dni wolne 02-04.04.2016

Święto Pracy 01.05 (dni wolne 30.04–02.05.2016)

We wszystkich krajach socjalistycznych pierwszy dzień maja jest uroczyście obchodzony. Obecnie w Chinach jest to wolny dzień od racy, który Chińczycy wykorzystują na krótki urlop. Obecnie wolne są 3 dni od 30.04 do 2 maja.

Święto Smoczych Łodzi 09.06.2016 (dni wolne 0911.06.2016)

Jest to święto upamiętniające zmarłego starożytnego poetę Qu Yuana – ku jest czci cały kraj organizuje wyścigi łodzi. Uroczystości rozpoczynają się w piątek i trwają do soboty 11.09.2016. Są to dni wolne od pracy.

Święto Środka Jesieni 15.09.2016 (dni wolne 1517.09.2016)

Święto wywodzi się z tradycyjnych kultów lunarnych i obrzędów rolniczych. Podczas Święta Środka Jesieni tradycyjnie piecze „ciasteczka księżycowe. Ciasteczka te wchodzą w skład obrzędowej uczty, podczas której spożywa się także ryż i owoce. Odwiedzając kontrahentów w Chinach w tym okresie miłym gestem jest wręczenie paczuszki ciasteczek księżycowych naszym partnerom biznesowym.

Święto Narodowe w Chinach 01.10–07.10.2016

Jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Chinach. Upamiętnia proklamację Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r.. W praktyce oznacza to 7 dni wolnych pod rząd. Jest to najdłuższy okres wolny od pracy w Roku Małpy. W tym czasie wszystkie muzea, zabytki i szlaki turystyczne są zatłoczone.

Święto Singla w Chinach 11.11.2016

Powyżej wspomnieliśmy o najważniejszych rządowych i religijnych świętach w Chinach. Warto jednak zwrócić uwagę na nowe święto, jakim jest Dzień Singla w Chinach. Dzień 11.11 czyli „podwójnej jedenastki” był bardzo istotny dla samotnych kobiet i mężczyzn, ale dopiero od paru lat wypromowana go, jako dzień zakupów, na podobieństwo dobrze znanego amerykańskiego dnia zakupów „Black Friday”. Sklepy tradycyjne jak i sklepy internetowe oferują wiele obniżek i promocji, warto z nich skorzystać będąc w tym okresie w Chinach.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3