Święta w Chinach 2015 – Kalendarz świąt

Chiński Rok kozy nadchodzi. Zacznie się wyjątkowo późno, bo 19 lutego 2015. Oficjalny kalendarz wszystkich dni wolnych od pracy już jest dostępny i publikujemy go poniżej. Tak więc jeżeli importujesz z Chin lub wybierasz się w celach biznesowych warto się z nim zapoznać. Wypisaliśmy wszystkie święta w Chinach 2015.

Z reguły w okresie świątecznym sektor prywatny pracuje normalnie, ale instytucje państwowe, banki i urzędy są zamknięte. Wyjątkiem jest Chiński Nowy Rok, kiedy to niemal cały biznes w Chinach ma min. tydzień wolnego i odradza się wszelkie wyjazdy do Chin.

święta w chinach 2015

Święta w Chinach 2015

W Chinach co roku jest kilka ważnych świąt, pomimo mniejszych utrudnień a jeżeli podczas chińskiego nowego roku, zalecamy dokładne sprawdzenie kalendarza chińskich świąt na rok 2015 w celu uniknięcia utrudnień.Święta w Chinach 2015 i dni wolne od pracy – kalendarz chińskich świąt na rok 2015 (rok kozy).

Święto Wiosny (Chiński Nowy Rok) 19.02 – 26.02.2015 

eksport do chin

Święto Wiosny znane jest na zachodzie jako Chiński Nowy Rok, jest to najważniejsze święto w Państwie Środka. Zgodnie z wieloletnią tradycją, każdy chińczyk powinien odwiedzić swoich krewnych. W Chinach w okresie Chińskiego Nowego roku ponad 800 milionów ludzi udaję się w podróż. W tym okresie nie tylko firmy czy urzędy są zamknięte ale również wiele restauracji czy punktów usługowych. Nie jest zalecana podróż do Chin w tym okresie. Zwłaszcza jeżeli chcemy uniknąć wszechobecnych tłumów i bardzo wysokich cen biletów lotniczych i hoteli.

Święto Latarni 05.03.2015

Święto Latarni wyznacza w Chinach koniec okresu noworocznego i odbywa się 14 dni po Chińskim Nowym Roku. Chińczycy odwiedzają liczne świątynie, noszą papierowe latarnie i spożywają ryżowe kulki tangyuan. Jest to normalny dzień pracy i wypada w czwartek.

Szkolenie: Import z Chin

Święto Qingming 05.04-07.04

Święto Zamiatania Grobów pod tą nazwą znane jest również Święto Qingming. Podobnie jak w kulturze zachodu jest ono poświęcone zmarłym przodkom. Obchodzone jest w całych Chinach. Od paru lat jest to również dzień wolny od pracy i wypada w tym roku w niedziele 05.04.2015.

Święto Pracy 01.05-03.05

We wszystkich krajach socjalistycznych pierwszy dzień maja jest uroczyście obchodzony. Obecnie w Chinach jest to wolny dzień od racy, który Chińczycy wykorzystują na krótki urlop. Obecnie wolne są 3 dni od 1 do 3 maja.

Święto Smoczych Łodzi 20.06-22.06

Jest to święto upamiętniające zmarłego starożytnego poetę Qu Yuana – ku jest czci cały kraj organizuje wyścigi łodzi. Uroczystości rozpoczynają się w niedzielę i trwają do wtorku są to dni wolne od pracy.

Święto Środka Jesieni (Mooncake Festival)

Jest to święto, które wyznacza koniec zbiorów, przyda zawsze w trakcie pełni księżyca i to od pełni zależy dzień w którym wypada. W 2015 roku święto środka jesieni wypada 27.09.2015. Jest to czas w którym Chińczycy się spotykają i jedzą ciasteczka księżycowe.

Święto narodowe w Chinach 01.10-07.10.2015

Jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Chinach. Upamiętnia proklamację Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r. W praktyce oznacza to 7 dni wolnych pod rząd. Jest to najdłuższy okres wolny od pracy w Roku Kozy. W tym czasie wszystkie muzea, zabytki i szlaki turystyczne są zatłoczone.

Święto singla w Chinach 11.11.2015

Powyżej wspomnieliśmy o najważniejszych rządowych i religijnych świętach w Chinach. Warto jednak zwrócić uwagę na nowe święto jakim jest Dzień Singla w Chinach. Dzień 11.11 czyli „podwójnej jedenastki” był bardzo istotny dla samotnych kobiet i mężczyzn, ale dopiero od paru lat wypromowana go jako dzień zakupów, na podobieństwo dobrze znanego amerykańskiego dnia zakupów „Black Friday”. Sklepy tradycyjne jak i sklepy internetowe oferują wiele obniżek i promocji, warto z nich skorzystać będąc w tym okresie w Chinach.

Tak przedstawiają się święta w Chinach 2015.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

3 / 5. Ilość głosów: 8