Święta w Chinach 2014 – Chińskie święta 2014

Święta w Chinach 2014 – Chińskie święta i dni wolne od pracy – kalendarz na Rok 2014 (rok konia)

Rok Konia nadchodzi – zaczyna się już 31 stycznia. Oficjalny kalendarz dni wolnych od pracy został już opublikowany, więc jeśli planujemy wyjazd do Chin, warto się z nim zapoznać.

Święta w Chinach 2014

Zazwyczaj w czasie okresu świątecznego sektor prywatny normlanie pracuje, ale instytucje państwowe są zamknięte. Oficjalne święta stwarzają także możliwość podróżowania w celu odwiedzenia bliskich bądź zwiedzania, co oznacza trudności w kupnie biletów kolejowych, zwyżkę cen biletów lotniczych i przeciążenie sieci transportowej. Stąd dokładne sprawdzenie kalendarza świąt sprawi, że nasz wyjazd do Chin będzie znacznie prostszy.

Święta w Chinach 2014. Przyjrzyjmy się zatem liście chińskich świąt:

Święto Wiosny (Nowy Rok) 31.01 – 6.02

Chiński Nowy Rok, znany też jako Święto Wiosny, jest najważniejszym świętem w Chinach. Zgodnie z tradycją, każdy powinien odwiedzić swoich krewnych, więc w okresie przed Nowym Rokiem obserwujemy największą na świecie sezonową migrację ludzi. Poza urzędami państwowymi, także i restauracje i punkty usługowe są zamknięte – to jedyna okazja w roku, by ich szefowie i pracownicy mogli sobie pozwolić na świętowanie. Nie jest najrozsądniejszym pomysłem podróżowanie po Chinach w tym czasie, zwłaszcza na trasach, które wybiera większość powracających do domów Chińczyków. Ta mapa pozwoli nam zobaczyć główne ścieżki migracji.

Święto Latarni 14.02.2014

Święto Latarni wyznacza koniec okresu noworocznego. Chińczycy świętują je nosząc papierowe latarnie, odwiedzając świątynie i jedząc ryżowe kulki zwane tangyuan. Święto przypada w piątek i jest normalnym dniem pracy.

Święto Qingming 05.04-07.04

Święto Qingming, zwane niekiedy Świętem Zamiatania Grobów, jest poświęcone zmarłym przodkom. Obchodzi się je powszechnie w całych Chinach, jest okazją do odwiedzenia grobów, modlitwy i składania ofiar. W ramach trendu przywracania tradycyjnych świąt, rząd chiński przed paroma laty ogłosił święto Qingming dniem wolnym od pracy – przypada on w poniedziałek, 7 kwietnia.

Święto Pracy 1.05-3.05

Pierwszy dzień maja zawsze był uroczyście obchodzony w krajach socjalistycznych, w tej chwili w Chinach jest przede wszystkim dniem wolnym od pracy, który można wykorzystać na rozrywki lub podróże. Niegdyś okres świętowania wydłużał się nawet do tygodnia, tym razem ograniczono go do trzech dni – niedziela 4 maja jest normalnym dniem pracy.

Święto Smoczych Łodzi 31.05-02.06

Święto Smoczych Łodzi upamiętnia zmarłego w starożytności poetę Qu Yuana – ku jego czci w całym kraju organizowane są wyścigi łodzi. Uroczystości przypadają na sobotę, niedzielę i poniedziałek (02.06), wszystkie te dni są wolne od pracy.

Święto Środka Jesieni 06.09-08.09

Jest to święto wyznaczające koniec zbiorów, przypada zawsze w trakcie pełni księżyca. Chińczycy spotykają się, jedzą, piją i obserwują księżyc. Święto Środka Jesieni przypada na sobotę, niedzielę i poniedziałek (08.09).

Święto narodowe w Chinach 01.10 – 07.10

Chińskie święto państwowe upamiętnia proklamację Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku. W praktyce oznacza to siedem dni wolnych pd rząd, czyli najdłuższy okres wolny od pracy w Roku Konia. W tym okresie zabytki, muzea i szlaki turystyczne są zatłoczone ponad wszelką miarę, dochodzi nawet do sytuacji, że zamyka się je wcześniej, by zapewnić zwiedzającym możliwość bezpiecznego ich opuszczenia.

Dzień Singla w Chinach 11.11

Wspomnieliśmy już o najważniejszych tradycyjnych świętach, dobrze zakorzenionych w długiej chińskiej historii – warto jednak zwrócić uwagę na Dzień Singla, który jest czymś nowym. Dzień „podwójnej jedenastki” już niegdyś był bardzo istotny dla samotnych kobiet i mężczyzn w Chinach, ale dopiero od niedawna wypromowano go jako dzień zakupów, na podobieństwo amerykańskiego Black Friday. Sklepy online i te tradycyjne oferują promocje i obniżki, warto więc z tej okazji skorzystać, jeśli przebywamy w Chinach w tym okresie.

Tak właśnie prezentują się święta w Chinach 2014. Zachęcamy również do zapoznania się z innymi naszymi postami na temat chińskich świąt.

Kalendarz Świąt w Chinach w 2015

Kalendarz-chinski-2015

Poczytaj więcej nt. Chińskiego Nowego Roku 2015

chiński nowy rok 2015

Poczytaj więcej nt. Nowego Roku w Chinach 2014

rok konia 2014