Święta w Chinach 2014 – Chińskie święta 2014

Rok Konia nadchodzi – zaczyna się już 31 stycznia. Oficjalny kalendarz dni wolnych od pracy został już opublikowany, więc jeśli planujemy wyjazd do Chin, warto się z nim zapoznać.

Święta w Chinach 2014

Zazwyczaj w czasie okresu świątecznego sektor prywatny normlanie pracuje, ale instytucje państwowe są zamknięte. Oficjalne święta stwarzają także możliwość podróżowania w celu odwiedzenia bliskich bądź zwiedzania, co oznacza trudności w kupnie biletów kolejowych, zwyżkę cen biletów lotniczych i przeciążenie sieci transportowej. Stąd dokładne sprawdzenie kalendarza świąt sprawi, że nasz wyjazd do Chin będzie znacznie prostszy.

Święta w Chinach 2014

Święto Wiosny (Nowy Rok) 31.01-6.02

Chiński Nowy Rok, znany też jako Święto Wiosny, jest najważniejszym świętem w Chinach. Zgodnie z tradycją, każdy powinien odwiedzić swoich krewnych, więc w okresie przed Nowym Rokiem obserwujemy największą na świecie sezonową migrację ludzi. Poza urzędami państwowymi, także i restauracje i punkty usługowe są zamknięte – to jedyna okazja w roku, by ich szefowie i pracownicy mogli sobie pozwolić na świętowanie. Nie jest najrozsądniejszym pomysłem podróżowanie po Chinach w tym czasie, zwłaszcza na trasach, które wybiera większość powracających do domów Chińczyków. Ta mapa pozwoli nam zobaczyć główne ścieżki migracji.

Szkolenie: Import z Chin

Święto Latarni 14.02.2014

Święto Latarni wyznacza koniec okresu noworocznego. Chińczycy świętują je nosząc papierowe latarnie, odwiedzając świątynie i jedząc ryżowe kulki zwane tangyuan. Święto przypada w piątek i jest normalnym dniem pracy.

Święto Qingming 05.04-07.04

Święto Qingming, zwane niekiedy Świętem Zamiatania Grobów, jest poświęcone zmarłym przodkom. Obchodzi się je powszechnie w całych Chinach, jest okazją do odwiedzenia grobów, modlitwy i składania ofiar. W ramach trendu przywracania tradycyjnych świąt, rząd chiński przed paroma laty ogłosił święto Qingming dniem wolnym od pracy – przypada on w poniedziałek, 7 kwietnia.

Święto Pracy 1.05-3.05

Pierwszy dzień maja zawsze był uroczyście obchodzony w krajach socjalistycznych, w tej chwili w Chinach jest przede wszystkim dniem wolnym od pracy, który można wykorzystać na rozrywki lub podróże. Niegdyś okres świętowania wydłużał się nawet do tygodnia, tym razem ograniczono go do trzech dni – niedziela 4 maja jest normalnym dniem pracy.

Święto Smoczych Łodzi 31.05-02.06

Święto Smoczych Łodzi upamiętnia zmarłego w starożytności poetę Qu Yuana – ku jego czci w całym kraju organizowane są wyścigi łodzi. Uroczystości przypadają na sobotę, niedzielę i poniedziałek (02.06), wszystkie te dni są wolne od pracy.

Święto Środka Jesieni 06.09-08.09

Jest to święto wyznaczające koniec zbiorów, przypada zawsze w trakcie pełni księżyca. Chińczycy spotykają się, jedzą, piją i obserwują księżyc. Święto Środka Jesieni przypada na sobotę, niedzielę i poniedziałek (08.09).

Święto narodowe w Chinach 01.10-07.10

Chińskie święto państwowe upamiętnia proklamację Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku. W praktyce oznacza to siedem dni wolnych pd rząd, czyli najdłuższy okres wolny od pracy w Roku Konia. W tym okresie zabytki, muzea i szlaki turystyczne są zatłoczone ponad wszelką miarę, dochodzi nawet do sytuacji, że zamyka się je wcześniej, by zapewnić zwiedzającym możliwość bezpiecznego ich opuszczenia.

Dzień Singla w Chinach 11.11

Wspomnieliśmy już o najważniejszych tradycyjnych świętach, dobrze zakorzenionych w długiej chińskiej historii – warto jednak zwrócić uwagę na Dzień Singla, który jest czymś nowym. Dzień „podwójnej jedenastki” już niegdyś był bardzo istotny dla samotnych kobiet i mężczyzn w Chinach, ale dopiero od niedawna wypromowano go jako dzień zakupów, na podobieństwo amerykańskiego Black Friday. Sklepy online i te tradycyjne oferują promocje i obniżki, warto więc z tej okazji skorzystać, jeśli przebywamy w Chinach w tym okresie.

Tak właśnie prezentują się święta w Chinach 2014. Zachęcamy również do zapoznania się z innymi naszymi postami na temat chińskich świąt.

Kalendarz Świąt w Chinach w 2015

święta w chinach 2015

Poczytaj więcej nt. Chińskiego Nowego Roku 2015

Chiński Nowy Rok 2015 a import z Chin

Poczytaj więcej nt. Nowego Roku w Chinach 2014

Chiński Nowy Rok 2014 – Symbolika roku konia
Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2