Czy strona internetowa świadczy o istnieniu chińskiej firmy?

Pisaliśmy już jak wielu chińskich oszustw można by uniknąć potwierdzając fakt istnienia chińskiej firmy. Częstą pomyłką popełnianą przez polskich przedsiębiorców prowadzących import z Chin jest zakładanie, że skoro istnieje strona internetowa to zapewne stoi za nią działająca zarejestrowana firma z Chin. Niestety często tak nie jest. Stwierdzenie „Firma na pewno istnieje, ma stronę internetową, adres i wszystko, są nawet zdjęcia fabryki” jest oznaką naiwności. Oszuści często kopiują treści stron istniejących chińskich firm. Często nawet z adresem, zdjęciami i logiem firmy. Czy strona internetowa chińskiej firmy świadczy o jej istnieniu?

strona internetowa chińskiej firmy

Strona internetowa chińskiej firmy – Jak sprawdzić stronę chińskiej firmy?

Strona internetowa może nam jednak dużo powiedzieć o firmie. Jeżeli jest na niej podany adres rejestracji należy go porównać z adresem jaki jest wpisany w dokumencie rejestrowym spółki. Warto też zweryfikować jak dawno domena internetowa została zarejestrowana i czy faktycznie jest przypisana chińskiej firmie.

Na stronie firma często podaje też informacje jak długo działa. Czy jest producentem czy pośrednikiem oraz w jakich branżach działa, te informacje również należy potwierdzić z danymi podanymi w oficjalnych dokumentach firmy. Jeżeli myślimy, że mamy do czynienia z producentem a będzie to firma handlowa to mogą pojawić się problemy w sytuacji kiedy będziemy chcieli reklamować produkty. Firma istniejąca, ale deklarująca wiele nieprawdziwych informacji w internecie również prawdopodobnie nie będzie dla nas dobrym partnerem biznesowym.

eksport do chin

Warto też wspomnieć, że czasami duże działające fabryki w Chinach nie posiadają w ogolę strony internetowej, zdarza się też że działające sprawdzone firmy mają stronę internetową z przed 15 lat, która może nie wzbudzać zaufania. Więc jak podjąć decyzję? Na pewno nie na podstawie tylko informacji ze strony.

Dobrze przygotowana strona internetowa, budząca zaufanie i wyglądająca profesjonalnie może uśpić naszą czujność. Chińscy oszuści doskonale o tym wiedzą dlatego przykładają wielką wagę do budowy swoich witryn www jak i do szybkiej komunikacji. Są to proste zabiegi socjotechniczne mające wzbudzić zaufanie. Wprawiony importer się nie nabierze ale wielu nowicjuszy łapie się w sidła, zastawiając się jak wybrnąć z stacji dopiero kiedy ich pieniądze są na koncie w Hongkongu albo jeszcze gorzej, na tak zwanym offshore banking unit.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3