Środki ochronne z Chin – nowe chińskie rozporządzenie

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na środki ochronne z Chin, rośnie również liczba oszustw. Dokonując zakupu produktów ochronnych i medycznych w Chinach najważniejszą kwestią jest ich legalność. Podstawowymi pytaniami są: czy firma, od której kupujesz ten produkt rzeczywiście istnieje? Czy produkt, który planujesz kupić jest zgodny z obowiązującymi normami i posiada odpowiednie certyfikaty? Czy na pewno otrzymasz zamówiony i opłacony produkt? Nowe rozporządzenie wprowadzone przez chińskie władze ma zatrzymać falę oszustw związanych z maskami i produktami medycznymi eksportowanymi z Chin.

Środki ochronne z Chin a rozporządzenie

Fala oszustw na środki ochronne z Chin

Teraz kiedy Chiny wróciły do normy po kilkumiesięcznym paraliżu, to Europa i reszta świata zmaga się z pandemią. Wiele europejskich i polskich firm zaczęło importować z Chin środki ochronne pomagające w walce z koronawirusem. Chińskie fabryki pracują ponad normy, aby sprostać wszystkim zamówieniom. Jednakże, tak duży popyt na produkty ochronne i medyczne spowodował liczne problemy. W Europie odrzucono olbrzymie ilości zestawów testów na koronawirusa i masek medycznych z Chin ze względu na ich wadliwość. Na całym świecie importerzy spotykają się z ofertami sprzedaży różnych podrobionych produktów. Notowana jest bardzo duża liczba przypadków, w których dostawcy z Chin przedstawiają na środki ochronne certyfikaty wątpliwej wiarygodności. Bez odpowiednich testów i certyfikatów wszystkie produkty ochronne w Polsce i UE są bezwartościowe i nie można ich legalnie sprzedać. Bardzo dużo osób zostało także oszukanych i pomimo uregulowania przedpłaty nigdy nie otrzymało swoich zamówień. Pisaliśmy już wcześniej jak się przed tym chronić.

Ta fala oszustw zaszkodziła reputacji Chin jako legalnych i wiarygodnych producentów. W odpowiedzi na tę sytuację władze chińskie wydały rozporządzenie, które ma na celu regulować eksport z Chin wyrobów medycznych i środków ochronny indywidualnej.

Nowe regulacje wprowadzone w Chinach

Rozporządzenie dotyczące uporządkowania wywozu materiałów medycznych weszło w życie w Chinach 1 kwietnia 2020 r. Ogłoszenie jest tymczasowe, więc może zostać w dowolnym momencie rozszerzone lub odwołane.

Rozporządzenie dotyczy eksportu następujących materiałów medycznych:

  • zestawy testowe na koronawirusa
  • medyczne maski na twarz
  • odzież ochronna do użytku medycznego
  • respiratory
  • termometry na podczerwień.

Produkt lub urządzenie musi zostać zarejestrowane w Chinach po uzyskaniu certyfikatu rejestracji produktu medycznego. Eksporter dokonując sprzedaży musi podać numer rejestracyjny produktu lub urządzenia. Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem, produkt lub urządzenie musi być zgodne z normami jakości kraju importu. Jednakże nie określono sposobu przedstawienia tego dowodu.

Chiński eksporter jest zobowiązany do przesłania podpisanego formularza chińskim organom celnym, zawierającego wymagane informacje dotyczące towaru. Kopię tego formularza dołącza się do zamówienia. Eksport na podstawie niedokładnego lub sfałszowanego oświadczenia naraża eksportera na odpowiedzialność zgodnie z chińskim prawem.

Bezpłatna konsultacja

Problemy związane z importem z Chin w świetle nowego rozporządzenia

Większość chińskich producentów, którzy wykonują wyroby medyczne na eksport, nie dokonuje rejestracji w Chinach. Ponieważ produkują wyłącznie na rynki zewnętrzne, nigdy nie wymagano takiego krajowego certyfikatu dla ich działalności. Według South China Morning Post, jedynie 20% chińskich firm produkujących wyroby medyczne i posiadających certyfikaty potrzebne na rynku UE, ma licencję na sprzedaż swoich urządzeń w Chinach. Zatem w świetle nowego rozporządzenia większość chińskich eksporterów środków ochronnych i wyrobów medycznych nie będzie już mogło wysyłać swoich wyrobów medycznych do UE.

Ogromna liczba chińskich firm zawarła już umowy i otrzymała zapłatę za dostarczenie tych produktów do UE. W świetle nowego rozporządzenia te produkty medyczne muszą zostać zatrzymane na granicy, bo nie są już zgodne z obowiązującym prawem.

Należy tu dodać, że chińscy producenci, którzy uzyskali certyfikat pozwalający eksport produktów medycznych w świetle nowego rozporządzenia to firmy, które zdobyły wcześniej krajowe certyfikaty. Oznacza to, że te firmy koncentrują się na rynku chińskim. W związku z tym, wiele z nich nie ma doświadczenia ze sprzedażą międzynarodową i nie planuje eksportu swoich produktów.

Ponadto, zakres produktów, które obejmuje nowe rozporządzenie nie jest jasny. Nie zostało wyjaśnione o jakie konkretnie maseczki czy termometry chodzi. To również spowoduje wiele problemów, ponieważ pojawi się wiele sprzecznych informacji.

Problem pojawia się także na linii kontroli celnej w Chinach. Nie wiadomo, czy chińskie organy celne zostały odpowiednio poinformowane i przygotowane na nowe obostrzenia i w jaki sposób będą je egzekwować.

Uwaga. Wciąż przestrzegamy przed oszustwami! Aktualnie obserwujemy wzmożoną działalność oszustów związaną ze środkami ochronnymi i produktami medycznymi z Chin. Przed opłaceniem zamówienia, koniecznie zweryfikuj chińskiego dostawcę i upewnij się, że firma rzeczywiście istnieje i może eksportować.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7