Aliexpress w Europie – pierwszy stacjonarny sklep

Światy wirtualny i realny coraz częściej wzajemnie się przenikają. Aliexpress to platforma służąca do zakupów internetowych, która cieszy się niezwykłą popularnością w Europie, a również w Polsce. Co ciekawe, od niedawna istnieje możliwość, aby obejrzeć produkty oferowane w serwisie również na żywo. Właśnie powstał pierwszy stacjonarny sklep Aliexpress w Europie, który jest zlokalizowany w Hiszpanii.

Aliexpress w Europie

Pierwszy stacjonarny sklep Aliexpress w Europie otworzono 25 sierpnia w Madrycie. Sklep zlokalizowany jest w Xanadu, jednym z największych centrów handlowych w Europie.

Wielkość sklepu Aliexpress Plaza to 740 metrów kwadratowych, a przestrzeń ta jest podzielona na pięć obszarów zakupowych. Jest to salon wystawowy dla produktów z portalu internetowego. W madryckim punkcie znajdziemy tysiąc produktów ponad 60 marek. Przede wszystkim jest to elektronika użytkowa. Wśród nich znajdują się marki zarówno chińskie (Xiaomi, Huawei), jak i globalne (Samsung, Playstation), a również lokalni hiszpańscy producenci.

Co ciekawe, stacjonarny sklep Aliexpress jest mocno związany z platformą internetową. Osoby odwiedzające punkt mogą co prawda oglądać produkty na żywo i wypróbowywać w sklepie, jednakże finalnego zakupu wciąż dokonuje się poprzez portal Aliexpress. Innymi słowy, sklep funkcjonuje bardziej jako showroom, a w celu zamówienia wybranych produktów wciąż należy dokonać transakcji online poprzez platformę.

Szkolenie: Import z Chin

Aliexpress w Europie

Gigant e-commerce pokłada duże nadzieje w ekspansji na Europę, gdzie już teraz cieszy się ogromną popularnością wśród łowców okazji. Showroom, który powstał w Madrycie, ma przyczynić się do jeszcze większego wzrostu zainteresowania zakupami na portalu wśród hiszpańskich konsumentów.

Dodatkowo, w zeszłym roku firma Alibaba otworzyła magazyn w belgijskim mieście Liege. To pierwszy w Europie punkt w logistycznej sieci Cainiao, która jest ważnym czynnikiem w światowej ekspansji Alibaby.

Wybór Hiszpanii jako kraju, w którym powstał pierwszy stacjonarny sklep Aliexpress, nie jest przypadkowy. Kraj ten plasuje się bowiem na czwartym miejscu pod względem wielkości transakcji zawieranych poprzez portal. Na podium znajdują się Chiny, Stany Zjednoczone oraz Rosja. Jako jeden z największych zagranicznych rynków Aliexpress, Hiszpania traktowana jest przez firmę jako brama do Europy.

Popularność portalu w tym kraju udowadnia również fakt, że na otwarcie fizycznego sklepu w centrum handlowym przybyło ponad 3000 zainteresowanych.

stacjonarny sklep Aliexpress
Źródło: twitter.com/AliExpressXAN/status/1166296740351361024

Stacjonarne sklepy Alibaba

Firma Alibaba, do której należy Aliexpress, już od pewnego czasu dąży do łączenia światów offline i online. Innym przykładem tego typu ekspansji Alibaby są przede wszystkim supermarkety Hema oparte na technologii sztucznej inteligencji. Od czasu powstania pierwszego sklepu Hema w 2015 roku, firma otworzyła już 150 supermarketów w ponad 20 chińskich miastach. Konsumenci odwiedzający sklep płacą za zakupy poprzez aplikację płatności mobilnych Alipay.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2