Shanghai Electric zainwestuje w Polsce?

Niedawno ogłoszono przetarg na budowę dodatkowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów, trzeciej co do wielkości w Polsce elektrowni cieplnej. Najbardziej konkurencyjną ofertę zgłosiła chińska państwowa grupa Shanghai Electric, która podjęła się wykonania inwestycji za 3,086 mld PLN. Mimo faktu, że budżet PGE przewiduje wydanie tylko 2,83 mld PLN, być może wyniki przetargu zostaną uznane. Wtedy do skutku dojdzie największa w ostatnich latach chińska inwestycja w Polsce.

Shanghai Electric

Elektrownia Turów – planowany blok

Planowany przez Elektrownię Turów blok ma mieć moc 430-450 MW. Paliwem podstawowym będzie węgiel brunatny. Inwestycja ma także posiadać instalację odsiarczania spalin metodą mokrą wapienną oraz układ chłodzący. Po wykonaniu inwestycji, możliwe będzie stopniowe wygaszanie trzech najstarszych bloków energetycznych. Dotychczas, w marcu 2013 roku, odbył się już jeden przetarg, który jednak został unieważniony, gdyż najniższa oferta była blisko o 50% wyższa niż zaplanowany budżet. Tym razem jednak złożona przez Shanghai Electric nie odbiega tak bardzo od oczekiwań PGE. Wiele zatem wskazuje na to, że to właśnie chińskiej firmie powierzone zostanie wykonanie zadania.

Shanghai Electric

Shanghai Electric to jeden z największych producentów wyposażenia elektrowni w Chinach. Wytwarza między innymi transformatory, wyłączniki instalacyjne, generatory czy turbiny parowe. Obroty grupy za rok 2012 sięgnęły 12,5 mld USD, z roku na rok rośnie też wypracowywany przez przedsiębiorstwo zysk netto. Shanghai Electric ma także doświadczenie w działaniu poza Chinami. W roku 2007 firma podpisała umowę na sprzedaż wartego 8 mld USD sprzętu elektronicznego (generatorów cieplnych) indyjskiej grupie Reliance Power Ltd – było to największa w historii umowa handlowa pomiędzy tymi krajami. W roku 2012 otwarte zostało Shanghai Electric India Ltd., reprezentujące interesy chińskiej spółki na indyjskiej ziemi, posunięcie to wiązało się także przede wszystkim z chęcią uniknięcia konsekwencji ewentualnego wprowadzenia ceł zaporowych na generatory i podobne produkty.

China National Engineering Co.

W styczniu bieżącego roku inna chińska firma, China National Electric Engineering Co. (CNEEC) brała udział w przetargu na budowę bloku energetycznego w elektrowni Jaworzno III, wtedy jednak zleceniodawca – Tauron – zdecydował się powierzyć wykonanie inwestycji konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa. CNEEC złożył najtańszą ofertę, jednak zdaniem Tauronu nie spełnił wymogów specyfikacji zamówienia (zarzuty dotyczyły harmonogramu prac i kwestii patentowych). CNEEC próbował odwoływać się do Krajowej Izby Odwoławczej, ta jednak odrzuciła odwołania.

Szkolenie: Import z Chin

Jeżeli inwestycja w Turowie ostatecznie zostanie przyznana stronie chińskiej, będzie to znaczący sukces – do tej pory Chińczycy mieli problemy z odpowiednim przygotowaniem ofert w polskich zamówieniach publicznych, a porażka konsorcjum COVEC w budowie autostrady A2 znacząco zwiększyła nieufność zleceniodawców, którzy podejrzliwie zaczęli patrzeć na przestawiane im kosztorysy. Niewątpliwie jednak na błędach COVEC-u czegoś nauczyły się obie strony: polska i chińska, zatem kolejna wielka inwestycja może zakończyć się zupełnie inaczej.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2