Relacje ekonomiczne Chin i Afryki

Chiny inwestują miliardy dolarów poza granicami Państwa Środka, w tym całkiem dużo i intensywnie w Afryce. Chiny upatrują możliwości inwestycyjne w całej Afryce. Jednakże na razie najwięcej współpracują z Angolą, Republiką Południowej Afryki, Nigerią i Egiptem. Stosunki Chin i Afryki wchodzą powoli na zaawansowany poziom. Relacje Chin z Afryką niektórzy nazywają „kolonializmem ekonomicznym”.

Relacje ekonomiczne Chin i Afryki

Relacje Chin z Afryką

W 2009 roku Chiny pokonały USA i stały się największym partnerem handlowym Afryki. Jednym z głównych celów jest ugruntowanie pozycji Pekinu na kontynencie afrykańskim. Jednocześnie chcą pozostać najważniejszym partnerem Afryki.

Nie jest tajemnicą, że Afryka boryka się z wieloma problemami ekonomicznymi czy politycznymi. Od biedy i braku edukacji po wojny domowe. Jednak to nie zniechęca chińczyków od kolejnych inwestycji jak i pożyczek. Wymiana handlowa wyniosła w 2012 roku aż 200 miliardów dolarów (20% wzrostu w porównaniu do roku 2012). W roku 2013 i 2014 pożyczki dla Afryki od Państwa Środka wyniosą ponad 20 miliardów dolarów.

Powód pobytu chińskich firm w Afryce jest oczywisty, chodzi o dostęp do surowców naturalnych, w zamian Chińczycy budują infrastrukturę uruchamiają linie kredytowe.

Relacje Chin i państw afrykańskich wato śledzić jeżeli chcemy mieć rzeczywisty obraz globalnej ekonomi i międzynarodowego handlu. Nie sposób w paru zdaniach opisać długą, kompleksową i trudną relację między dwoma tak zróżnicowanymi podmiotami. Jeżeli jesteście zainteresowani tym tematem z czystym sumieniem polecamy książkę The Dragon’s Gift: The Real Story of China in Africa, autor: Deborah Brautigam.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0