W dniach 6-11 września uczestniczyliśmy w targach IFA w Berlinie, czyli jednych z wiodących targów technologicznych na świecie. Czołowymi trendami tegorocznej edycji była sztuczna inteligencja i głos, smart home, e-mobilność oraz oczywiście sieć 5G. Zachęcamy do zapoznania się z relacją zdjęciową i podsumowaniem IFA 2019.
Relacja z IFA 2019
Internationale Funkausstellung Berlin, znane również jako IFA, to jedne z najstarszych targów elektroniki użytkowej na świecie. Ich początek sięga roku 1924 i przez te wszystkie lata wyrosły na czołowe targi branży technologicznej na świecie. Tegoroczna edycja IFA odbyła się tradycyjnie już na terenach Messe Berlin. Druga część targów, poświęcona głównie producentom OEM i ODM – IFA Global Markets, zorganizowana została na terenie Station Berlin.
Relacja z IFA 2019 – o targach
Tegoroczna edycja IFA zgromadziła 1939 producentów i marek, prezentujących się na niemal 164 tysiącach metrów kwadratowych. Powierzchnia wystawiennicza została całkowicie wyprzedana. Udział w targach wzięło blisko 100 producentów z Chin, a wśród nich między innymi: Huawei, TCL, BroadLink, Lenovo, Xiaomi czy Midea. Warto wspomnieć, że na IFA Global Markets (8-11 września) liczba chińskich wystawców przekroczyła 700.
Relacja z IFA 2019 – sieć 5G i smartfony
Otwarcie imprezy uświetniła prezentacja Richarda Yu. Podczas swojego wystąpienia CEO Huawei Consumer Business Group, zaprezentował światu najnowsze procesory Kirin 990 i 990 (5G). Jak sama nazwa wskazuje, Kirin 990 (5G) jest pierwszym na świecie układem scalonym SoC wyposażonym w tę technologię.
Uczestnicy mieli także okazje osobiście przetestować jedno z najbardziej oczekiwanych urządzeń Samsunga – Galaxy Fold, czyli składany smartfon. Ponowna premiera odbyła się na targach IFA i tego samego dnia urządzenie trafiło do sprzedaży w Korei Płd., gdzie zostało wyprzedane w ciągu zaledwie 15 minut. Smartfon jest oczywiście przystosowany do sieci 5G.
Nie można też zapomnieć o zaprezentowanym na targach LG G8X ThinQ, czyli następcy LG V50. Smartfon ten wyróżnia się na tle konkurencji możliwością doczepienia poprzez wejście USB etui, które zawiera w sobie dodatkowy ekran, który może być używany oddzielnie.
Dużym zainteresowaniem cieszył się również mający premierę Sony Xperia 5, czyli nieco uboższa wersja flagowca Sony – Xperii 1. Sygnowany on był jako przełożenie jakości kinowej do urządzenia mobilnego.
Relacja z IFA 2019 – sztuczna inteligencja i smart home
Jednym z głównych trendów na tegorocznej edycji IFA była kwestia użycia sztucznej inteligencji i głosu w przypadku smart home (inteligentny dom). Są to rozwiązania, które bazują na komunikacji bezprzewodowej między urządzeniami AGD i RTV używanymi w naszym gospodarstwie domowym bez ingerencji użytkownika.
Bosch zaprezentował w swoich pralkach funkcję Smart Dry, która łączy pralkę z suszarką, informując ją o parametrach ostatniego prania, stopniu zapełnienia pralki, czy pozostałej wilgoci. W ten sposób suszarka automatycznie wybiera odpowiedni program.
Podobną funkcję o nazwie intelligentDry w urządzeniach iQ800 zaprezentował Siemens. Dodatkowo koncern zaprezentował pierwszy piekarnik, który otwiera się na komendę głosową, w którym wykorzystano inteligentny głośnik Amazon Alexa.
Koncepcja inteligentnego domu zawiera się także w urządzeniach LG z wcześniej wspomnianą technologią ThinQ. Do tego grona zalicza się m.in. zwijany telewizor OLED, inteligentne klimatyzatory i oczyszczacze powietrza, a także lodówka Singature InstaView Door-in-Door, której zawartość możemy sprawdzić bez otwierania drzwi, kończąc na LG HomeBrew, czyli urządzeniu, w którym uwarzymy piwo. Wszystko to sterowane oczywiście za pomocą aplikacji.
Grundig przedstawił z kolei efekt swojej współpracy z Amazonem, czyli pierwszy na świecie telewizor Fire TV w technologii OLED, który może być obsługiwany tylko i wyłącznie przez głos. Wszystko to za sprawą wspomnianego wyżej Amazon Alexa.
Relacja z IFA 2019 – e-mobilność
Zainteresowanie w Polsce i na całym świecie e-mobilnością widać gołym okiem. Na ulicach możemy spotkać coraz więcej hulajnóg, skuterów, czy samochodów elektrycznych. Oczywiście na to zjawisko nie pozostają obojętni producenci.
Na targach mogliśmy zobaczyć chociażby najnowszą hulajnogę elektryczną amerykańskiego SoFlow – model S06. Wbudowana 36V bateria pozwala na zasięg nawet do 30 km, z czasem ładowania wynoszącym 2,5 h. W dodatku maksymalne obciążenie wynosi aż 120 kg.
Segway-Ninebot także zaprezentował nową linię hulajnóg elektrycznych (m.in. KickScooter MAX G30), które umożliwiają zasięg aż 65 km na jednym ładowaniu. Ponadto hulajnoga została wyposażona w bezdętkowe opony pneumatyczne, które skutecznie redukują wibracje i pochłaniają wstrząsy. Niemniej większe wrażenie na odwiedzających wywarł model KickScooter T60, który potrafi samodzielnie dojechać do właściciela i wrócić do stacji ładującej.
Nowy model monocykla elektrycznego przedstawił chiński Shenzhen King Song Intelligence Tech. Model King Song 18L zastępuje wypuszczony przed kilkoma laty KS18. W porównaniu do poprzednika wprowadzono szereg zmian w wyglądzie oraz wyposażeniu. Na jednym ładowaniu może przejechać nawet 80 km, wyposażony został w silnik o mocy 2000W.
By zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom powyższych urządzeń, pochodzący z Chin Livall stworzył kask w wersji smart – BH51M Neo. Oprócz oczywistej funkcji ochrony głowy przed upadkiem kask jest połączony aplikacją z naszym telefonem. Został on wyposażony w światła LED, detektor upadku, który w razie niebezpieczeństwa wzywa pogotowie lub osoby, które wcześniej wybraliśmy, a także pozwala na komunikację głosową z innymi użytkownikami, oraz pełni funkcję głośnika (np. dla nawigacji). Praktycznie wszystkie operacje możliwe są bez użycia rąk.
Oprócz wymienionych wyżej trendów niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się głośniki przenośne, sprzęt i akcesoria dla graczy, telewizory w technologii OLED i rozdzielczością 8K, a także inne sprzęty RTV i AGD.
Targi CE China
Warto także wspomnieć, że organizator targów IFA jest także odpowiedzialny za organizację targów o identycznej tematyce na terenie Chin – CE China. Odbędą się one już w dniach 19-21 września w Kantonie. Więcej informacji znajdą Państwo na oficjalnej stronie targów.
Podsumowując, targi pomimo braku większych, przełomowych premier, którymi zawiedziona była duża część fanów technologii, zostawiły po sobie dobre wrażenie. Obfitowały w wiele ciekawych rozwiązań lub udoskonaleń poprzednich modeli urządzeń. Z pewnością jest to impreza, na którą polecamy się wybrać, chociażby z powodu bliskości geograficznej i możliwości zobaczenia dużej liczby nowinek technicznych przed premierami sklepowymi.
Zobacz nasz materiał na temat targów IFA Global Markets 2019!