Relacja z targów IFA 2019

W dniach 6-11 września uczestniczyliśmy w targach IFA w Berlinie, czyli jednych z wiodących targów technologicznych na świecie. Czołowymi trendami tegorocznej edycji była sztuczna inteligencja i głos, smart home, e-mobilność oraz oczywiście sieć 5G. Zachęcamy do zapoznania się z relacją zdjęciową i podsumowaniem IFA 2019.

Relacja z targów IFA 2019

Relacja z IFA 2019

Internationale Funkausstellung Berlin, znane również jako IFA, to jedne z najstarszych targów elektroniki użytkowej na świecie. Ich początek sięga roku 1924 i przez te wszystkie lata wyrosły na czołowe targi branży technologicznej na świecie. Tegoroczna edycja IFA odbyła się tradycyjnie już na terenach Messe Berlin. Druga część targów, poświęcona głównie producentom OEM i ODM – IFA Global Markets, zorganizowana została na terenie Station Berlin.

Relacja z IFA 2019 – o targach

Relacja z targów IFA 2019

Tegoroczna edycja IFA zgromadziła 1939 producentów i marek, prezentujących się na niemal 164 tysiącach metrów kwadratowych. Powierzchnia wystawiennicza została całkowicie wyprzedana. Udział w targach wzięło blisko 100 producentów z Chin, a wśród nich między innymi: Huawei, TCL, BroadLink, Lenovo, Xiaomi czy Midea. Warto wspomnieć, że na IFA Global Markets (8-11 września) liczba chińskich wystawców przekroczyła 700.

Relacja z IFA 2019 – sieć 5G i smartfony

Relacja z targów IFA 2019

Otwarcie imprezy uświetniła prezentacja Richarda Yu. Podczas swojego wystąpienia CEO Huawei Consumer Business Group, zaprezentował światu najnowsze procesory Kirin 990 i 990 (5G). Jak sama nazwa wskazuje, Kirin 990 (5G) jest pierwszym na świecie układem scalonym SoC wyposażonym w tę technologię.

Uczestnicy mieli także okazje osobiście przetestować jedno z najbardziej oczekiwanych urządzeń Samsunga – Galaxy Fold, czyli składany smartfon. Ponowna premiera odbyła się na targach IFA i tego samego dnia urządzenie trafiło do sprzedaży w Korei Płd., gdzie zostało wyprzedane w ciągu zaledwie 15 minut. Smartfon jest oczywiście przystosowany do sieci 5G.

Relacja z targów IFA 2019

Nie można też zapomnieć o zaprezentowanym na targach LG G8X ThinQ, czyli następcy LG V50. Smartfon ten wyróżnia się na tle konkurencji możliwością doczepienia poprzez wejście USB etui, które zawiera w sobie dodatkowy ekran, który może być używany oddzielnie.

Relacja z targów IFA 2019

Dużym zainteresowaniem cieszył się również mający premierę Sony Xperia 5, czyli nieco uboższa wersja flagowca Sony – Xperii 1. Sygnowany on był jako przełożenie jakości kinowej do urządzenia mobilnego.

Relacja z IFA 2019 – sztuczna inteligencja i smart home

Relacja z targów IFA 2019

Jednym z głównych trendów na tegorocznej edycji IFA była kwestia użycia sztucznej inteligencji i głosu w przypadku smart home (inteligentny dom). Są to rozwiązania, które bazują na komunikacji bezprzewodowej między urządzeniami AGD i RTV używanymi w naszym gospodarstwie domowym bez ingerencji użytkownika.

Szkolenie: Import z Chin

Bosch zaprezentował w swoich pralkach funkcję Smart Dry, która łączy pralkę z suszarką, informując ją o parametrach ostatniego prania, stopniu zapełnienia pralki, czy pozostałej wilgoci. W ten sposób suszarka automatycznie wybiera odpowiedni program.

Relacja z targów IFA 2019

Podobną funkcję o nazwie intelligentDry w urządzeniach iQ800 zaprezentował Siemens. Dodatkowo koncern zaprezentował pierwszy piekarnik, który otwiera się na komendę głosową, w którym wykorzystano inteligentny głośnik Amazon Alexa.

Relacja z targów IFA 2019

Koncepcja inteligentnego domu zawiera się także w urządzeniach LG z wcześniej wspomnianą technologią ThinQ. Do tego grona zalicza się m.in. zwijany telewizor OLED, inteligentne klimatyzatory i oczyszczacze powietrza, a także lodówka Singature InstaView Door-in-Door, której zawartość możemy sprawdzić bez otwierania drzwi, kończąc na LG HomeBrew, czyli urządzeniu, w którym uwarzymy piwo. Wszystko to sterowane oczywiście za pomocą aplikacji.

Relacja z targów IFA 2019

Grundig przedstawił z kolei efekt swojej współpracy z Amazonem, czyli pierwszy na świecie telewizor Fire TV w technologii OLED, który może być obsługiwany tylko i wyłącznie przez głos. Wszystko to za sprawą wspomnianego wyżej Amazon Alexa.

Relacja z IFA 2019 – e-mobilność

Zainteresowanie w Polsce i na całym świecie e-mobilnością widać gołym okiem. Na ulicach możemy spotkać coraz więcej hulajnóg, skuterów, czy samochodów elektrycznych. Oczywiście na to zjawisko nie pozostają obojętni producenci.

Relacja z targów IFA 2019

Na targach mogliśmy zobaczyć chociażby najnowszą hulajnogę elektryczną amerykańskiego SoFlow – model S06. Wbudowana 36V bateria pozwala na zasięg nawet do 30 km, z czasem ładowania wynoszącym 2,5 h. W dodatku maksymalne obciążenie wynosi aż 120 kg.

Relacja z targów IFA 2019

Segway-Ninebot także zaprezentował nową linię hulajnóg elektrycznych (m.in. KickScooter MAX G30), które umożliwiają zasięg aż 65 km na jednym ładowaniu. Ponadto hulajnoga została wyposażona w bezdętkowe opony pneumatyczne, które skutecznie redukują wibracje i pochłaniają wstrząsy. Niemniej większe wrażenie na odwiedzających wywarł model KickScooter T60, który potrafi samodzielnie dojechać do właściciela i wrócić do stacji ładującej.

Nowy model monocykla elektrycznego przedstawił chiński Shenzhen King Song Intelligence Tech. Model King Song 18L zastępuje wypuszczony przed kilkoma laty KS18. W porównaniu do poprzednika wprowadzono szereg zmian w wyglądzie oraz wyposażeniu. Na jednym ładowaniu może przejechać nawet 80 km, wyposażony został w silnik o mocy 2000W.

Relacja z targów IFA 2019

By zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom powyższych urządzeń, pochodzący z Chin Livall stworzył kask w wersji smart – BH51M Neo. Oprócz oczywistej funkcji ochrony głowy przed upadkiem kask jest połączony aplikacją z naszym telefonem. Został on wyposażony w światła LED, detektor upadku, który w razie niebezpieczeństwa wzywa pogotowie lub osoby, które wcześniej wybraliśmy, a także pozwala na komunikację głosową z innymi użytkownikami, oraz pełni funkcję głośnika (np. dla nawigacji). Praktycznie wszystkie operacje możliwe są bez użycia rąk.

Relacja z targów IFA 2019

Oprócz wymienionych wyżej trendów niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się głośniki przenośne, sprzęt i akcesoria dla graczy, telewizory w technologii OLED i rozdzielczością 8K, a także inne sprzęty RTV i AGD.

Relacja z targów IFA 2019

Targi CE China

Warto także wspomnieć, że organizator targów IFA jest także odpowiedzialny za organizację targów o identycznej tematyce na terenie Chin – CE China. Odbędą się one już w dniach 19-21 września w Kantonie. Więcej informacji znajdą Państwo na oficjalnej stronie targów.

Relacja z targów IFA 2019

Podsumowując, targi pomimo braku większych, przełomowych premier, którymi zawiedziona była duża część fanów technologii, zostawiły po sobie dobre wrażenie. Obfitowały w wiele ciekawych rozwiązań lub udoskonaleń poprzednich modeli urządzeń. Z pewnością jest to impreza, na którą polecamy się wybrać, chociażby z powodu bliskości geograficznej i możliwości zobaczenia dużej liczby nowinek technicznych przed premierami sklepowymi.

Zobacz nasz materiał na temat targów IFA Global Markets 2019!

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0