Lenovo przejmuje Motorolę

Chiński koncern Lenovo, który po niedawnej detronizacji Helwett-Packard zagwarantował sobie pozycję największego producenta komputerów przenośnych na świecie, prowadzi ekspansję także w dziedzinie telefonów komórkowych. Niewątpliwym dowodem na to jest wczorajsza wiadomość o przejęciu smartfonowego działu Motoroli.

Motorola Lenovo

Lenovo przejmuje spółkę Motorola Mobility od Google za cenę 2.91 miliarda USD. Przejęta firma, będąca nadal trzecim producentem telefonów z Androidem w USA i w Ameryce Łacińskiej, do dziś cieszy się dużą rozpoznawalnością w świecie i dysponuje kilkoma tysiącami patentów. Prezes Lenovo, Yang Yuanqing, zapewnił inwestorów, że podobnie jak w przypadku przejęcia marki ThinkPad należącej do IBM, Lenovo dobrze wykorzysta potencjał marketingowy Motoroli i zamieni ją w głównego gracza na rynku urządzeń z systemem Android. Google zachowuje jednak zespół badawczy Motoroli, kierowany przez dawną szefową DARPA Reginę Dugan.

Nie wiadomo jeszcze, jak Lenovo odniesie się do wcześniejszych planów Motoroli uruchomienia dodatkowej produkcji smartfonów w Teksasie.