Kolej z Chin – Zalety i wady

Wielu importerów szuka alternatywy dla kosztownego transportu lotniczego i powolnego frachtu morskiego. Z tego względu rośnie popularność transportu kolejowego z Chin do państw europejskich. Jego atrakcyjność polega przede wszystkim na stosunkowo korzystnej cenie przy dość krótkim czasie dostawy, a także dużej ładowności. Dowiedz się, jakie trasy pokonuje kolej z Chin. Omawiamy zalety i wady transportu kolejowego z Chin.

Kolej z Chin

Nowy Jedwabny Szlak

Od starożytności aż do XVII wieku Chiny z Europą i Bliskim Wschodem łączył Jedwabny Szlak. Była to istotna trasa handlowa, którą transportowano na zachód jedwab, papier i żelazo. Prowadziła od dawnej stolicy Państwa Środka, Xi’anu, poprzez Azję Środkową aż do Konstantynopola.

Nowy Jedwabny Szlak to koncepcja, która nawiązuje do historycznego Szlaku w myśl idei „jeden pas i jeden szlak”. Na jej podstawie uruchomiona została kolej z Chin. Droga kolejowa pomiędzy Dalekim Wschodem a Europą, która powstaje dzięki projektowi, stanowi coraz mocniejszą alternatywę dla transportu morskiego i lotniczego z Chin. Wpływa na rozwój importu i eksportu, i daje coraz więcej szans polskim przedsiębiorcom.

Kolej z Chin – terminale w Polsce i w Chinach

Pierwsza trasa kolejowa łącząca Polskę z Chinami została otwarta w 2013 roku i było to połączenie między Chengdu (stolicą Syczuanu) a Łodzią. Ta droga transportu cały czas się rozwija. W 2017 roku z Chengdu ruszyło dwa razy więcej załadunków niż w roku wcześniejszym.

Aktualnie w Polsce znajduje się kilka stacji, które zajmują się transportem kolejowym towarów z Chin. Znajdują się w Łodzi, Pruszkowie, Małaszewiczach i Sławkowie. Połączone są z terminalami w Chinach, takimi jak:

 • Changsha
 • Chengdu
 • Chongqing
 • Guangzhou
 • Hangzhou
 • Hefei
 • Nantong
 • Ningbo
 • Qingdao
 • Szanghaj
 • Shenzhen
 • Suzhou
 • Tianjin
 • Wuhan
 • Xiamen
 • Yiwu
 • Zhengzhou.

Linie łączące Polskę z Chinami prowadzą przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Są częścią większej siatki połączeń między Chinami a dalszymi miastami Europy, w tym Hamburgiem czy Londynem.

Szkolenie: Import z Chin

Jak długo jedzie kolej z Chin?

Pociąg z Chin w około 14 dni pokonuje trasę kolejową o długości 11 tysięcy kilometrów. Dla porównania, kontener z portu w Szanghaju do Gdańska podróżuje drogą morską około 30 dni, czyli dwa razy dłużej. Częstotliwość wychodzenia ładunków zależna jest od wyboru terminala. Przykładowo pociąg z Zhengzhou rusza do Pruszkowa cztery razy w tygodniu. Warto zwrócić uwagę na to, że w Polsce istnieje wiele firm zajmujących się transportem kolejowym z Chin, które oferują usługi dostawy door-to-door.

Do Łodzi podróżuje skład złożony z 40 kontenerów. Chiny wwożą do Polski przede wszystkim tekstylia, obuwie, sprzęt elektroniczny i AGD oraz elementy wyposażenia wnętrz i ogrodów. Polscy przedsiębiorcy dbają też o to, by kontenery nie wracały do Chin puste, a załadowane produktami rolno-spożywczymi, takimi jak jabłka, soki, piwo czy wyroby mleczarskie.

Kolej z Chin – zalety

Prędkość i cena

Dużą zaletą transportu kolejowego jest jego krótszy w stosunku do przewozu drogą morską transit time. Przy tym oferuje on dużą ładowność oraz możliwość dostawy ładunku w kontenerach. Co prawda, ta metoda będzie droższa od wykorzystania frachtu morskiego, ale jej cena wciąż jest znacznie atrakcyjniejsza od bardzo drogiego transportu lotniczego.

Koszty zależne są oczywiście od ilości transportowanego towaru. Ceny za przewóz zwykle są obliczane na podstawie objętości i wagi ładunku. W transporcie kontenerowym możemy zdecydować się na transport FCL lub LCL. FCL (Full Container Load) oznacza wykorzystanie pełnej objętości kontenera przez jednego dostawcę/odbiorcę. LCL (Less Container Load) dotyczy przewozu drobnicy. W tym przypadku eksporter/importer zajmuje jedynie część kontenera, a resztę dzieli z innymi.

Całkowity koszt transportu koleją będzie zależał również od wyboru przewoźnika. Z tego względu zawsze zalecamy porównanie kilku ofert od różnych spedytorów. Można to zrobić za pomocą serwisu ShipHub.pl. Wystarczy wypełnić formularz na stronie głównej, a dostępni spedytorzy prześlą swoje oferty. W ten sposób wybierzemy najkorzystniejszą dla nas opcję.

Bezpieczeństwo i wpływ na środowisko

Kolejną zaletą kolejowego sposobu transportowania towarów jest bezpieczeństwo. Transport morski wiąże się z ryzykiem uszkodzenia kontenerów, zatonięciem lub pożarem. W przypadku transportu kolejowego ich prawdopodobieństwo jest minimalne. Dotychczas nie zdarzyło się, by kolej z Chin uległa wypadkowi, nie było także żadnych kradzieży kontenerów lub ładunków drobnicowych.

Transport towarów ma niezwykle szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Jeśli chcemy zmniejszyć nasz ślad węglowy, możemy zdecydować się właśnie na przewóz ładunku koleją. Pociąg jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, o czym warto pamiętać w dobie globalnego ocieplenia. Jego emisja dwutlenku węgla do środowiska jest ponad 3 razy mniejsza niż w przypadku transportu drogowego.

Kolej z Chin – wady

Trasa pokonywana przez kolej z Chin

Utrudnieniem w transporcie kolejowym jest fakt, iż pociąg z Chin przejeżdża przez Rosję, gdzie szerokość torów wynosi 1520 mm i różni się od standardu europejskiego (1435 mm). Powoduje to pewne komplikacje związane z przymusem zmiany rozstawu kół lub przeładowania wagonów na granicy.

Poza tym, ponieważ trasa biegnie przez Kazachstan, Rosję i Białoruś, jej sprawne funkcjonowanie zależy także od tych państw. Ilość przekraczanych koleją granic może spowodować wystąpienie zatorów, a jednocześnie opóźnienie przesyłki. Pamiętajmy też, że kolej z Chin będzie przekraczać wiele stref celnych.

Towary zabronione w transporcie kolejowym

Jedną z głównych wad transportu koleją jest to, że nie wszystkie towary mogą być nim przewożone. Dotyczy to głównie ładunków niebezpiecznych, takich jak fajerwerki, ale także np. leków. Ponadto, nie przewieziemy ładunków zabronionych w krajach, przez które przejeżdża kolej z Chin. Możliwość transportu niektórych towarów będzie również zależała od wybranego spedytora/przewoźnika.

Sprawdź, czego nie przetransportujesz koleją!

Kolej z Chin – podsumowanie

 • Obecnie transport kolejowy coraz częściej traktowany jest jako alternatywa dla transportu morskiego i lotniczego.
 • Pozwala na szybkie dostarczenie towarów, gdy nie ma jeszcze konieczności korzystania z najszybszego, ale i najdroższego transportu lotniczego.
 • Czas dostawy jest w jego przypadku krótszy niż przy wykorzystaniu frachtu morskiego.
 • Kolej z Chin charakteryzuje się dużą ładownością i bezpieczeństwem przewozu. Można więc rozważyć ten środek na przykład do przewozu towarów wysokowartościowych.
 • Trasy kolejowe z Chin rozwijają się bardzo dynamicznie i ich rola wciąż będzie rosła. Z tego powodu warto zainteresować się transportem towarów z Chin drogą kolejową.
 • Sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz do transportu kolejowego z Chin i którą regułę Incoterms wybrać!

Fotogafia: Mao Siqian dla Xinhua News Agency

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5