Kampanie reklamowe na Chiński Nowy Rok

Chiński Nowy Rok przypada na trochę późniejszą datę niż nasz Nowy Rok, ponieważ liczony jest według kalendarza księżycowego. W tym roku rozpocznie się dokładnie 5 lutego i będzie nosił nazwę Ziemistej Świni. Podczas 15-dniowego świętowania Chińczycy całymi rodzinami obchodzą Święto Wiosny, a całość wieńczy Święto Latarni. Jest to czas na zamknięcie wszelkich sporów, rozwiązania niewygodnych konfliktów czy pogodzenia się z bliskimi. W nowy rok powinniśmy bowiem wkroczyć bez żadnych długów. Aby dodatkowo umilić atmosferę spędzania Chińskiego Nowego Roku ludzie dużo chętniej robią zakupy, zarówno dla siebie, jak i swoich bliskich. Duże koncerny korzystając z takiego potencjału promują swoje produkty poprzez specjalne kampanie reklamowe na Chiński Nowy Rok. Jest to wówczas ogromna możliwość dla nowych firm, by przedstawić swoją markę na chińskim rynku. Natomiast tym, które są już tam dobrze znane, pozwala na kreowanie pozytywnego wizerunku.

kampanie reklamowe na Chiński Nowy Rok

Eksport do Chin na Chiński Nowy Rok

Najistotniejszym elementem przy wprowadzaniu swojej marki do Chin jest zbadanie rynku. I nie jest tu mowa jedynie o aspektach ekonomicznych. Warto zwrócić uwagę na elementy kulturowe w danym kraju, które w przypadku Państwa Środka znacznie różnią się w niektórych kwestiach względem europejskich zwyczajów. Umiejętne wprowadzenie produktu i dostosowanie go do rynku chińskiego to podstawa. Poniżej przedstawiamy przykładowe kampanie reklamowe na Chiński Nowy Rok stworzone przez międzynarodowe marki.

Szkolenie: Import z Chin

Kampanie reklamowe na Chiński Nowy Rok

Kampania Nike

Marka Nike utworzyła unikalną tradycję, gdzie co roku na Chiński Nowy Rok wydawana była nowa kolekcja z motywem przewodnim na konkretny sezon. Natomiast na 2019 przygotowano wyjątkowy zestaw. Aby uczcić Rok Świni, ostatniego z 12 chińskich znaków zodiaku, stworzono kolekcję, w której zawarto 12 elementów z 12 poprzedzających kolekcji. Cały model buta zaprojektowano według wzoru bai jia yi (百家衣), dawnego ubioru chińskiego tworzonego ze zszywania niewielkich skrawków materiału.

kampanie reklamowe na Chiński Nowy Rok
Źródło: https://news.nike.com/news/nike-chinese-new-year-collection

Fortnite – Epic Games

Producent gier komputerowych Epic Games w związku z Chińskim Nowym Rokiem w 2018 wypuścił aktualizację gry Fortnite, w której znalazło się wiele motywów prosto z Państwa Środka. Nowa wersja 2.5.0 zawierała nawiązanie do Księżycowego Nowego Roku, bohaterów w wystylizowanych na to wydarzenie czy też dekoracji związanych ze Świętem Wiosny.

kampanie reklamowe na Chiński Nowy Rok
Źródło: https://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=107919

Kampania Budweiser

Budweiser widnieje na rynku chińskim już od jakiegoś czasu. Podczas Chińskiego Nowego Roku 2018 był jednym z organizatorów wydarzenia świętowanego w Nowym Jorku. Swoją kampanią wywołał niemałe zainteresowanie. Namawiał młodych ludzi, żeby nie bali się utrzymywać dobre kontakty ze swoimi rodzicami. Poprzez te działania chciał, by w rodzinach utrzymywano dobre stosunki i wzajemne zrozumienie, ponieważ są to podstawowe filary do osiągnięcia sukcesu.

kampanie reklamowe na Chiński Nowy Rok
Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/201801/26/WS5a6b4d51a3106e7dcc13711c.html

Nieudane kampanie reklamowe na Chiński Nowy Rok

Jednak nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Tak jak już wcześniej wspomniano, zapoznanie się z rynkiem chińskim to jeden z podstawowych elementów eksportu do Chin. Najnowsza reklama Burberry nie do końca została przyjęta z wielkimi oklaskami. Kampania przygotowana przez markę tę została określona w gronie odbiorców jako nieco kontrowersyjna. Według niektórych, modele pozujący na zdjęciach wyglądają jak aktorzy z horrorów. Otoczeni ponurymi barwami nie okazują pozytywnych emocji na twarzach. Promowana forma kłóci się więc ze zwyczajem świętowania Chińskiego Nowego Roku w miłej, rodzinnej atmosferze.

kampanie reklamowe na Chiński Nowy Rok
Źródło: https://cnalifestyle.channelnewsasia.com/style/burberry-s-chinese-new-year-ad-campaign-draws-criticism-in-china-11092086
Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 8