Jak Chińczycy liczą?

Handlując z takim państwem jak Chiny, musimy być świadomi wielu różnic kulturowych między naszymi krajami. Znajomość niektórych różnic może znacznie wpłynąć na powodzenie naszej współpracy, na przykład znajomość zasad chińskiej kultury biznesu. Warto wiedzieć także o innych kwestiach, jakże istotnych w relacjach biznesowych, jak na przykład system liczbowy. Jak Chińczycy liczą?

jak Chińczycy liczą

Jak Chińczycy liczą duże liczby?

Ważną kwestią dotyczącą tego, jak Chińczycy liczą, jest to, że grupują oni duże liczby co cztery zera, a nie co trzy, jak to jest przyjęte w języku polskim, angielskim czy wielu innych. Przysporzyć to może pewnych problemów i doprowadzić do nieporozumień, dlatego przyjrzyjmy się dokładnie jak Chińczycy liczą.

My grupujemy liczby w tysiące i następnie miliony. Chińczycy używają słowa tysiąc, jednak dziesięć tysięcy to już jeden wan (万). Chińczycy nie mają słowa „milion”, gdyż tę liczbę postrzegają jako „sto dziesiątek tysięcy”. Kolejną dużą liczbą jest w Chinach yi (亿), czyli nasze sto milionów. Miliard to dziesięć yi.

Duże liczby po chińsku:

千 (qian)  – 1 000

万 (wan) – 1 0000

亿 (yi) – 1 0000 0000

Przykład 1.

Po polsku: 10 000 – 10 tysięcy

Po chińsku: 1 0000 – 1 wan

Przykład 2.

Po polsku: 25 000 – 25 tysięcy

Po chińsku: 2 5000 – 2 万 5 (2 wany 5 tysięcy)

Przykład 3.

Po polsku: 1 000 000 – 1 milion

Po chińsku: 100 0000 – 100 dziesiątek tysięcy

W języku chińskim chińskie określenia na duże liczby mogą znajdować się w zapisie obok cyfr arabskich. Oczywiście Chińczycy handlujący z Europą dostosowują się do zachodnich standardów. Warto jednak być świadomym różnic w przypadku, gdy Chińczyk użyje wanów do określenia danej liczby. W przypadku handlu z Chinami często używa się dużych liczb, takich jak ilość zamówienia czy kwota do zapłaty. Warto zapamiętać zasadę czterech zer i uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Szkolenie: Import z Chin

Jak Chińczycy liczą na palcach?

W Chinach powszechne jest liczenie do dziesięciu używając palców jednej dłoni. Chińczycy mają własny system liczenia na palcach, dlatego mogą nas nie zrozumieć, jeżeli będziemy pokazywać cyfry po swojemu. Na przykład, mając na myśli „dwa”, nieświadomie możemy pokazać chińskie „osiem”. Jeśli wybieramy się do Chin, warto przyswoić chiński sposób pokazywania cyfr. Może to ułatwić dogadanie się w Państwie Środka bez znajomości języka, na przykład w sklepie. Wystarczy użyć gestu oznaczającego konkretną cyfrę. Licząc na palcach, wewnętrzną stronę dłoni odwracamy w stronę rozmówcy.

liczenie na palcach w Chinach

Źródło grafiki: https://weimingl.wordpress.com/2012/03/13/chinese-counting-signs

Powyżej prezentujemy grafikę obrazującą liczenie na palcach w Chinach. Jest to najbardziej powszechna metoda liczenia na palcach w Państwie Środka. Jednak tak jak język chiński różni się w zależności od regionu, tak samo liczenie na dłoni również może wykazywać różnice. Liczba dziesięć pokazywana jest na trzy różne sposoby. Często do określenia liczby „dziesięć” używa się zaciśniętej pięści. Gest ten może jednak zostać również zinterpretowany jako „zero”. Dlatego można spotkać się również z pokazywaniem „dziesięć” poprzez krzyżowanie palców wskazujących obu dłoni lub krzyżowanie palca wskazującego i środkowego. Warto również pamiętać, że w takich regionach jak prowincja Guangdong oraz Hongkong cyfry „siedem” i „osiem” pokazywane są odwrotnie. To znaczy, że gest nr 7 oznacza tam „osiem”, a gest nr 8 – „siedem”.

1 – pokazujemy palec wskazujący

2 – pokazujemy 2 palce (wskazujący i środkowy)

3 – pokazujemy 3 palce (wskazujący, środkowy i serdeczny)

4 – pokazujemy 4 palce (wszystkie palce oprócz kciuka)

5 – pokazujemy wszystkie 5 palców

6 – pokazujemy kciuk i mały palec

7 – „sklejamy” czubki wszystkich palców ze sobą

8 – pokazujemy kciuk i palec wskazujący

9 – zginamy palec wskazujący

10 – zaciskamy pięść lub krzyżujemy palce wskazujące obu dłoni.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat chińskiej kultury? Zapoznaj się z naszym poradnikiem na temat chińskiej kultury biznesu!

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7