Jack Ma przechodzi na emeryturę i przekazuje władzę w Alibabie

Jack Ma, założyciel i prezes grupy Alibaba, ogłosił, że oddaje władzę w spółce. Jego miejsce zajmie dotychczasowy dyrektor generalny firmy, Daniel Zhang. Przekazanie sterów nastąpi dokładnie rok po ogłoszeniu tej informacji. Jack Ma przechodzi na emeryturę i chce skupić się na działalności charytatywnej na rzecz edukacji.

Jack Ma przechodzi na emeryturę

Jack Ma przechodzi na emeryturę w 2019 roku

10 września 2018, w dniu swoich 54. urodzin, Jack Ma ogłosił, że ustępuje ze stanowiska prezesa grupy Alibaba. Na swojego następcę wyznaczył Daniela Zhang, który pełni funkcję prezesa zarządu spółki od 2015 roku. Jack Ma zrezygnował z tego stanowiska już w 2013 roku, ale pozostawał prezesem firmy. Zhang będzie pełnił obie funkcje po przekazaniu władzy, które oficjalnie dokona się dokładnie za rok, 10 września 2019. Nastąpi ono równo dwadzieścia lat po założeniu Alibaby. Jack Ma pozostanie w radzie dyrektorów spółki aż do ich zgromadzenia w 2020 roku. Po ustąpieniu ze stanowiska wciąż będzie mentorem dla członków zarządu Alibaba Group i będzie miał wpływ na kształtowanie przyszłości firmy.

Jack Ma przechodzi na emeryturę, którą szykował już od dziesięciu lat. Tyle zajęło mu przygotowanie planu sukcesji oraz znalezienie odpowiedniego talentu w Alibabie, który będzie mógł go zastąpić. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem prezesa największego giganta e-commerce w Chinach, przekazanie pałeczki Danielowi Zhang i jego zespołowi to właściwa decyzja we właściwym momencie. Zmiana w zarządzie nie powinna wpłynąć na funkcjonowanie spółki. Wcześniej Jack Ma powiedział, że chce, by firma Alibaba istniała przez 102 lata. Wybrał konkretną liczbę w celu zmotywowania swoich pracowników.

Szkolenie: Import z Chin

Dlaczego Jack Ma przechodzi na emeryturę?

Jack Ma przechodzi na emeryturę, ponieważ uważa, że żadna firma nie może opierać się wyłącznie na jej założycielach i że należy przekazywać role liderów kolejnym pokoleniom. Prezes Alibaby oznajmił, że „z powodu fizycznych ograniczeń zdolności i energii jednej osoby, nikt nie może wiecznie pełnić obowiązków dyrektora generalnego i prezesa”. To niezwykle rzadkie, by założyciel tak ogromnej firmy technologicznej tak szybko rezygnował ze swojego stanowiska. Tym bardziej ktoś równie rozpoznawalny jak Jack Ma. Aktualnie jest on jednym z najbogatszych biznesmenów w Chinach. Dzięki swojej charyzmie jest także bardzo charakterystyczną, lubianą, a wręcz inspirującą postacią. Przemawia na konferencjach na całym świecie, angażuje się w działalność charytatywną, a w zeszłym roku wystąpił w filmie kung fu.

Przed założeniem Alibaby, Jack Ma był nauczycielem angielskiego. Już kiedyś w wywiadzie przyznał, że nie jest szczęśliwy będąc najbogatszym człowiekiem w Chinach i pewnego dnia powróci do nauczania. Teraz Jack Ma przechodzi na emeryturę w Alibabie i planuje kontynuować swoją pracę na rzecz edukacji. Ogłaszając ustąpienie ze stanowiska w spółce, miliarder powiedział, że wciąż jest młody i ma mnóstwo marzeń do spełnienia.

Jack Ma i grupa Alibaba

Alibaba Group została założona w 1999 roku przez Jacka Ma i 17 innych osób. Dziś zatrudnia ponad 66 tysięcy pracowników, a jej rynkową wartość szacuje się na 420 miliardów dolarów. Roczne przychody spółki to prawie 40 miliardów dolarów.

Alibaba zaczynała jako internetowa platforma B2B, umożliwiająca komunikację między przedsiębiorstwami. Od tego czasu rozrosła się do rozmiarów jednej z najpotężniejszych firm technologicznych w Chinach. Należące do Alibaby portale e-commerce zmieniły sposób, w jaki ludzie w Chinach robią zakupy, a wprowadzony przez spółkę system płatności mobilnych zrewolucjonizował sposób, w jaki za zakupy płacą. Alibaba inwestuje dziś między innymi w innowacyjne technologie rozpoznawania twarzy, microchipy, chmury obliczeniowe, przesyłanie strumieniowe, a także dostawy jedzenia online, system wypożyczania rowerów czy start-upy z branży transportu pasażerskiego.

Informacje na temat spółki i wszystkie firmy wchodzące w skład grupy Alibaba przedstawiliśmy we wcześniejszym wpisie. Może zainteresuje Cię także 10 faktów o e-commerce w Chinach.

Fotografia: sohu.com/a/509125617_531924

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5