Inspekcja towaru w Indiach

Indie to trzecia największa gospodarka na świecie pod względem PKB per capita według PPP. Szacuje się, że do 2030 r. wartość eksportu towarów z Indii wzrośnie do 1 biliona dolarów USD, a kraj ten stanie się światową potęgą produkcyjną. Importerzy, którzy są zainteresowani sprowadzaniem produktów powinni rozeznać się, jak wygląda inspekcja towaru w Indiach, by realizacja zamówienia przebiegła pomyślnie.

Kontrola jakości w Indiach

Inspekcja towaru w Indiach

O Indiach

Indie to kraj w Azji Południowej, ze stolicą w Nowym Delhi. Państwo to zajmuje większość subkontynentu indyjskiego. Od lat 90. XX w. gospodarka indyjska dynamicznie się rozwija. Sektor przemysłowy Indii i wytwarza około 26,3% PKB. Najważniejsze branże to: chemiczna, petrochemiczna, farmaceutyczna, jubilerska i obróbki kamieni szlachetnych oraz odzieżowa.

Produkcja w Indiach

Indie eksportują głównie surowce typu oleje ropy naftowej, a także diamenty, pakowane leki, biżuterię oraz ryż. Najczęściej importowane produkty to:

  • oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, surowe
  • węgiel; brykiety, brykietki i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla
  • złoto, włącznie ze złotem platynowanym, w stanie surowym lub półproduktu, lub w postaci proszku
  • gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe
  • diamenty, nawet obrobione, ale nieoprawione ani nieobsadzone.

Obecna inicjatywa w ramach polityki gospodarczej, „Make in India”, zachęca do inwestycji w sektorze produkcyjnym, zwłaszcza poprzez programy motywacyjne powiązane z produkcją (PLI).

W 2022 roku eksport z Indii do Polski osiągnął wartość 2,4 mld EUR, czyli 0,6% ogółu krajowego eksportu.

Bezpłatna konsultacja

Dlaczego warto przeprowadzać inspekcję towaru?

Zanim przedstawimy rodzaje inspekcji towarów, oto powody, dla których warto sprawdzić zamówiony towar przed opuszczeniem Indii:

  • Zweryfikujesz, czy dostawca istnieje i jest tym, za kogo się podaje.
  • Upewnisz się, że zamówienie zostało wykonane poprawnie, we właściwej ilości oraz zgodnie z Twoimi wymaganiami.
  • Zminimalizujesz ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa.
  • Jeśli wada zostanie wykryta jeszcze na miejscu produkcji, ochronisz się przed ogromnymi stratami.

Indie i Europę dzielą ogromne odległości; ponadto, występują różnice kulturowe i praktyki produkcyjne. Dlatego lepiej jest powierzyć inspekcję odpowiedniej firmie, która zweryfikuje fabrykę, znając tamtejsze realia.

Po zakończonej kontroli jakości importer otrzymuje szczegółowy raport, który pozwala mu świadomie zdecydować, jakie działania podjąć w procesie produkcyjnym.

Typy kontroli jakości w Indiach

Audyt fabryki w Indiach

Przed audytem fabryki należy przeprowadzić weryfikację dostawców, aby upewnić się, że takie firmy rzeczywiście istnieją. Audyt przed rozpoczęciem produkcji pozwala sprawdzić:

  • stan obiektu i jego wyposażenie
  • zdolność produkcyjną
  • proces wytwarzania
  • strukturę organizacyjną
  • system kontroli jakości produktów.

Inspektor sprawdza stopień przygotowania fabryki do produkcji, aby z wyprzedzeniem zidentyfikować ewentualne problemy i podjąć decyzję o współpracy z tą fabryką.

Kontrola w trakcie produkcji w Indiach

Kontrole w trakcie produkcji przeprowadza się, gdy dana część produktu została już wyprodukowana, a proces produkcyjny jest jeszcze w toku. Produkty dobierane są losowo, aby mieć pewność, że towar spełnia wymagania importera oraz jest wolny od wad i niezgodności.

Ten typ kontroli pozwala na weryfikację, czy produkcja przebiega zgodnie z planem.

Jeśli na tym etapie kupujący chciałby dokonać zmian w procesie produkcyjnym, jest to możliwe. Identyfikacja usterek na tym etapie może zaoszczędzić czas i pieniądze, co później jest trudne do wyegzekwowania.

Kontrola po zakończeniu produkcji w Indiach

Kontrola poprodukcyjna odbywa się po zakończeniu procesu produkcyjnego. Na tym etapie następuje kontrola losowo wybranych elementów ze wszystkich wytwarzanych produktów.

Kontrola przy załadunku do kontenera w Indiach

Inspekcje załadunku kontenerów przeprowadzane są bezpośrednio przed opuszczeniem przez towar kraju pochodzenia. Inspektor będący obecny przy załadunku upewnia się, że towar jest odpowiednio zabezpieczony, aby zapobiec uszkodzeniu podczas transportu. Sprawdza on także etykiety, oznaczenia i dokumentacja. Taki typ kontroli daje pewność, że odpowiednia ilość prawidłowo wyprodukowanego towaru opuściła kraj i została zapakowana tak, aby bezpiecznie dotarła do miejsca przeznaczenia.

Co to jest norma AQL?

Kontrola jakości produktów odbywa się w oparciu o standardy zwane „Akceptowalnymi Limitami Jakości” (AQL), które określają, ile próbek zostanie sprawdzonych podczas kontroli oraz stopień wady próbki przed wstrzymaniem wysyłki.

Wady występujące w produktach można sklasyfikować w zależności od tego, czy produkt nadaje się do normalnego użytkowania lub czy waga wady uzasadnia zwrot:

  • krytyczne
  • główne
  • pomniejsze.

Jest to powszechna praktyka, a przejście kontroli zgodnie ze standardami AQL pozwala importerowi mieć pewność, że produkt spełnia przyjęte normy i jest odpowiedniej jakości.

Inspekcja towaru w Indiach – podsumowanie

  • Zlecając kontrolę jakości możesz mieć pewność, że realizacja zamówienia będzie weryfikowana. 
  • Unikniesz w ten sposób dodatkowych kosztów i zminimalizujesz ryzyko bycia oszukanym lub otrzymania wadliwego towaru.
  • Inspekcję produktu można przeprowadzić na kilku etapach procesu produkcyjnego: przed rozpoczęciem produkcji, w trakcie produkcji, po zakończeniu produkcji oraz podczas załadunku towaru.
  • Standard AQL jest najpopularniejszy przy sterowaniu jakością towarów.

Jeśli importujesz z Indii i chcesz mieć pewność, że proces przebiegnie gładko, skontaktuj się z nami. Nasi inspektorzy złożą wizyty m.in. w fabryce, by przeprowadzić audyt oraz inne etapy kontroli, z których otrzymasz szczegółowy raport z dokumentacją fotograficzną i wideo.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1