Import z Hongkongu

Hongkong to główne międzynarodowe centrum finansowe. Jest to także Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej, a jego największym parterem handlowym są Chiny kontynentalne. Import z Hongkongu do Polski po okresie załamania w latach 2015-2017 ma tendencję wzrostową. Co warto importować z Hongkongu i na co należy zwrócić uwagę?

Import z Hongkongu

Co importuje się z Hongkongu?

Trzecim największym rynkiem zbytu dla Hongkongu jest Unia Europejska, zaraz po Chinach kontynentalnych i Stanach Zjednoczonych. Główne kategorie produktów wymiany handlowej to maszyny i urządzenia, materiały i artykuły włókiennicze oraz przyrządy i aparatura, optyczne, fotograficzne, itp. Hongkong eksportuje wiele złota oraz urządzeń telekomunikacyjnych.

Import z Hongkongu – top produkty

Najpopularniejsze produkty importowane z Hongkongu do Polski to:

 • maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części
 • pojazdy, samoloty, statki i inne środki transportu
 • artykuły i materiały włókiennicze.
Import Polski z Hongkongu
Import z Hongkongu do Polski w USD w latach 2014-2021, dane: GUS.

Wiemy już, jakie produkty warto sprowadzać z Hongkongu. Czego nie warto importować?

 • Produkty licencjonowane – aby legalnie sprzedawać markowe produkty, należy wykupić licencję od firmy, co może być nie tylko kosztowne, ale i trudne.
 • Produkty sezonowe – jak nazwa wskazuje, popyt na takie produkty jest wzmożony przez krótki czas, potem konsumenci tracą zainteresowanie. Nawet jeśli po czasie popyt znowu wzrośnie, przechowywane w magazynie towary mogą nie być zgodne z trendami. Należy obserwować tendencje rynkowe i odpowiedzieć na nie we właściwym czasie.
Szkolenie: Import z Chin

Jak znaleźć dostawców z Hongkongu?

Komunikowanie się z dostawcami z Hongkongu jest łatwiejsze niż z partnerami z Chin kontynentalnych – mają oni większe zdolności jeśli chodzi o język angielski, gdyż jest to język urzędowy. Wielu dostawców z Hongkongu znajdziesz na platformach e-commerce B2B oraz targach handlowych organizowanych dla profesjonalistów z interesującej Cię branży. HKTDC łączy w sobie obydwie te formy pozyskiwania dostawców. Oprócz prowadzenia wirtualnego katalogu, instytucja ta organizuje rocznie wiele targów w Hongkongu.

Sprawdź listę hongkońskich targów odbywających się w 2024 r.

Weryfikacja firmy z Hongkongu

Znalezienie dostawcy z Hongkongu nie jest trudne. Trudniejsze jest jednak znalezienie wiarygodnego dostawcy, który będzie się trzymał terminów i wytycznych. Aby upewnić się, że wybrany kontrahent jest rzeczywiście producentem lub dystrybutorem w Twojej branży, zleć jego weryfikację. Otrzymasz raport na temat wybranego dostawcy z Hongkongu w nawet 48 godzin. Nasza ekspertyza ułatwi Ci podjęcie decyzji, czy warto z nim współpracować.

Jak dopilnować jakości produktu z Hongkongu?

Jak już zdecydujesz się na współpracę z wybranym dostawcą z Hongkongu, kolejnym krokiem jest zawarcie pełnoprawnego kontraktu handlowego (umowy). W dokumencie zawrzesz warunki współpracy. Tylko w przypadku pełnoprawnej umowy handlowej możesz się procesować z kontrahentem w razie naruszenia zasad współpracy.

Inną formą zabezpieczenia importu z Hongkongu jest przeprowadzanie kontroli jakości na miejscu. Kontrolę należy przeprowadzić:

 • przed rozpoczęciem produkcji, by sprawdzić gotowość fabryki do realizacji zamówienia 
 • na początku procesu produkcji (np. gdy wyprodukowano 1/5 zamówienia), by można było wprowadzić ewentualne modyfikacje
 • po produkcji, w celu losowego sprawdzenia wyrobów zgodnie z normą AQL
 • przy załadunku, aby sprawdzić, czy egzemplarze są wystarczająco dobrze zapakowane i w ustalonej ilości.

Audyt w fabryce to jedno; należy jeszcze sprawdzić zgodności dokumentów czy wysokość cła. Na każdym etapie mogą się pojawić kosztowne błędy lub niedopatrzenia, dlatego zalecamy weryfikację. Jeśli nieprawidłowości wyjdą na jaw przy odprawie celnej lub po wprowadzeniu towaru na rynek, konsekwencje mogą być o wiele poważniejsze.

Import z Hongkongu – transport z Hongkongu

Transport morski z Hongkongu

Znaczna większość dóbr w obrocie międzynarodowym przewożona jest statkami towarowymi. Jest to nisko kosztowa metoda, lecz także czasochłonna. Czas przewozu statkiem z Hongkongu do Polski trwa od trzech do siedmiu tygodni. Transport może zająć dłużej, jeśli wybrany zostanie transport drobnicowy zamiast pełnokontenerowego (LCL lub FCL).

Transport lotniczy z Hongkongu

Jeśli transportujesz wartościowe lub szybko psujące się towary, lepszym rozwiązaniem będzie fracht lotniczy. Jest on co prawda najdroższą formą transportu, ale czas przewozu to zaledwie parę dni. 

Bezpłatna konsultacja

Transport multimodalny z Hongkongu

Alternatywną metodą przewozu jest połączenie różnych gałęzi transportu. W przypadku transportu z Hongkongu, towar można przewieźć samochodem ciężarowym do jednego z chińskich miast, gdzie jest duży terminal kolejowy. Pociąg towarowy na trasie Chiny-Europa przewiezie towary do Łodzi lub Małaszewicz.

Przeczytaj więcej na temat transportu z Hongkongu.

Import towarów z Hongkongu – cło

Importowane towary są objęte podatkiem celnym, którego wysokość zależy m.in. od stawki celnej. Stawki celne dostępne są w ogólnodostępnym systemie taryfowym ISZTAR. Alternatywnie można skorzystać z systemu TARIC dla całej Unii Europejskiej.

Cło z Hongkongu

Stawka celna na produkty z Hongkongu znajduje się w wierszu ERGA OMNES w karcie kategorii produktu. Przykładowe kody HS i cło na produkty z Hongkongu:

 • smartfony (8517 13 00 00) – 0%
 • kalkulatory elektroniczne (8470 10 00 00) – 0%
 • wielokomponentowe układy scalone (8542 31 11 00) – 0%
 • pasy bezpieczeństwa do montażu przemysłowego (8708 21 10 00) – 3%
 • pełnomorskie jednostki pływające do przewozu osób (8901 10 10 00) – 0%
 • smartfony (8517 13 00 00) – 0%
 • laptopy (8471 30 00 00) – 0%.

Import z Hongkongu a VAT

Podatek VAT nalicza się na importowane towary od sumy wartości towaru, cła i transportu. Podstawowa stawka VAT w Polsce wynosi 23%.

Dokumenty przy imporcie z Hongkongu

Aby odprawić towary z Hongkongu w Unii Europejskiej, potrzebny jest zestaw dokumentów:

W przypadku niektórych towarów wymagane będą takie dokumenty jak:

Import z Hongkongu – podsumowanie

 • Z Hongkongu do Polski importuje się wiele elektroniki i maszyn.
 • W zależności od wybranej metody transportu, przewóz towarów z Hongkongu do Polski trwa od kilku dni do kilku tygodni.
 • Cło na towary z Hongkongu jest standardowe.
 • Upewnij się, że importowane towary spełniają wymogi formalne rynku docelowego.
Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5