Import z Chin – Xiamen

Chiny odwiedzałem już kilkukrotnie, natomiast leżące zaraz na przeciwko Tajwanu portowe miasto Amoy, zwane również Xiamen, bardzo miło mnie zaskoczyło.

Zazwyczaj gdy w Chinach powie się chociaż najbardziej podstawowe zdanie po chińsku, miejscowi nie ustają w komplementach i zachwytach. Początkowo miłe zaskoczenie szybko staje się męczące. Mieszkańcy Xiamenu w znakomitej większości, znajomość mandaryńskiego traktują jako coś zwyczajnego. Zdradzają obawy jedynie, gdy widzą białego człowieka kierującego się zdecydowanym krokiem w ich stronę z pytaniem na ustach, gdyż komunikatywna znajomość angielskiego nie jest powszechna.

Wynika to, z tego, iż miasto będąc stosunkowo małym, posiada słynny uniwersytet z imponującym kampusem, przyjezdnych studentów  zarówno z Azji jak i Zachodu jest bardzo dużo i mieszkańcy miasta przywykli do obcokrajowców. Odwracanie głowy za białymi z Zachodu, pokazywanie ich palcami, robienie sobie z nim zdjęć, ciągle jest obecne, ale nie jest natarczywe

Interesującym zjawiskiem są skomplikowane stosunki między Chinami kontynentalnymi a a Tajwanem. Szczególnie w Xiamenie, gdyż miasto to, stało się poletkiem doświadczalnym wymiany kulturalnej i gospodarczej. Uruchomiono specjalny prom, którym mieszkańcy obu krajów mogą poruszać się bez wiz i kontroli celnej. Wymiana towarów odbywa się swobodnie i ekonomia regionu kwitnie. W samym Xiamenie można odczuć żywe zainteresowanie Tajwanem. Rośnie zainteresowanie jedzeniem, wyrobami i zwyczajami.

Xiamen a inwestycje

Xiamen cieszy się inwestycjami z całego świata i mimo swojej niewielkiej wielkości należy do czołówki chińskich miast pod względem wzrostu PKB. Odbywa się tu cyklicznie 中国国际投资贸易洽谈会 , czyli międzynarodowe targi dla inwestorówi biznesmenów. Wokół miasta znajduje się pięć specjalnych stref ekonomicznych, zarówno dla biznesmenów z Tajwanu jak i Zachodu. Częstym są przyjazdy ludzi pracujących w branżach: tekstylnej, kamieniarskiej oraz wyrobu maszyn.

Samo miasto jest bardzo sprzyjające mieszkańcom. Transport wewnątrz miasta jest niezwykle wygodny, władze  nie wybudowały metra natomiast uruchomiony system szybkich autobusów poruszających się po estakadach wokół miasta, tj BRT.

Xiamen kusi nie tylko pod względem biznesowym, ale również czysto turystycznym. Wystarczy przejechać się dwadzieścia minut autobusem by trafić na piękne plaże, lub interesujące zabytki.

Podsumowując, do przyjazdu zachęcam zarówno biznesmenów i inwestorów jak i zwykłych turystów, którzy zawsze chcieli odwiedzić Chiny, ale nie wiedzieli jak i gdzie powinni pojechać.Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0