VAT przy imporcie z Chin może być problematyczny dla wielu przedsiębiorców handlujących z Państwem Środka. Wielu z nich nie wie, że istnieje możliwość odroczenia płatności VAT-u przy imporcie z Chin. Podatek VAT z tytułu importu rozlicza się w deklaracji VAT-7 (JPK_V7). Alternatywą do VAT-7 jest skorzystanie z procedury 42, importując towary z Chin do Polski przez np. Niemcy. Aby uzyskać odroczenie płatności VAT należy spełnić szereg wymagań.
Odroczenie płatności VAT
Podstawą do odroczenia płatności VAT przy imporcie jest art. 33 lit a ustawy o podatku od towarów i usług.
Jakie są plusy odroczenia płatności VAT? Przede wszystkim jako bezgotówkowa forma rozliczenia należnego podatku przy imporcie, usprawnia ono cały proces importu z Chin. W takiej sytuacji importerzy nie są zmuszeni do zamrażania znacznych środków finansowych na ten cel; innymi słowy, zachowywana jest płynność finansowa.
Rozliczenie podatku VAT odbywa się w deklaracji podatkowej bez konieczności jego faktycznego płacenia w momencie przywozu towarów z Chin. Środki finansowe przedsiębiorstwa mogą pozostać na koncie firmowym i to importer rozlicza podatek VAT w deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy.
Kiedy można odroczyć uiszczenie VAT-u przy imporcie?
Odroczenie płatności VAT jest możliwe, jeśli importer skorzysta z procedury uproszczonej w elektronicznej deklaracji podatkowej w formie pliku JPK_V7, wcześniej znanej jako VAT-7 (gdy przedsiębiorstwo rozlicza się w systemie miesięcznym – JPK_V7M, kwartalnym – JPK_V7K). Deklaracja podatkowa musi być złożona za okres, w którym dokonano odprawy celnej.
Wynikający z importu podatek VAT należy uiścić do momentu, kiedy upływa ostateczny termin na złożenie wspominanej deklaracji.
Odroczenie płatności VAT – warunki
- Poinformuj właściwy urząd skarbowy oraz Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego o wybranym sposobie rozliczenia podatku przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego, w którym nastąpi import (na miesiąc przed importem).
- Dostarcz oświadczenie Naczelnikowi, że nie zalegasz z płatnościami w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie:
- składek na ubezpieczenie społeczne,
- poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach.
- Potwierdź, że jesteś zarejestrowany jako czynny podatnik VAT (oznacza to, że działalność przedsiębiorcy jest opodatkowana).
- Zgłoszenie celne dokonywane jest przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego.
Miej na uwadze, że nie każda agencja celna wykona procedurę odroczenia za Ciebie.
Sprawdź zmiany w prawie podatkowym oraz zasady zwolnienia z cła i VAT przy imporcie z Chin. Korzystając z procedury celnej 42 także można przeprowadzić import z Chin bez płacenia podatku VAT.