Import z Chin – odroczenie płatności VAT

VAT przy imporcie z Chin może być problematyczny dla wielu przedsiębiorców handlujących z Chinami. Wielu z nich nie wie, że istnieje możliwość odroczenia płatności VAT-u przy imporcie z Chin. Podatek VAT z tytułu importu rozlicza się w deklaracji VAT-7. Alternatywą do VAT-7 jest skorzystanie z procedury 42, importując towary z Chin do Polski przez np. Niemcy. Aby uzyskać odroczenie płatności VAT należy spełnić szereg wymagań.

Odroczenie płatności VAT

Odroczenie płatności VAT

Jakie są plusy odroczenia płatności VAT? Przede wszystkim, usprawnia ono cały proces importu z Chin. W takiej sytuacji importerzy nie są zmuszeni do zamrażania znacznych środków finansowych na ten cel.

Rozliczenie podatku VAT odbywa się w deklaracji podatkowej bez konieczności jego faktycznego płacenia w momencie przywozu towarów z Chin. Środki finansowe przedsiębiorstwa mogą pozostać na koncie firmowym i to importer rozlicza podatek VAT w deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy.

Odroczenie płatności VAT jest możliwe, jeśli importer skorzysta z procedury uproszczonej w deklaracji podatkowej VAT-7.  Deklaracja podatkowa musi być złożona za okres, w którym dokonano odprawy celnej. Podatek VAT należy uiścić do momentu, kiedy upływa ostateczny termin na złożenie wspominanej deklaracji.

Odroczenie płatności VAT – warunki

  • Poinformuj naczelnika urzędu celnego o wybranym sposobie rozliczenia podatku przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego, w którym nastąpi import.
  • Wykaż przed naczelnikiem urzędu celnego, że nie zalegasz w opłacie składek na ubezpieczenie społeczne i innych podatków.
  • Potwierdź, że jesteś zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Sprawdź zmiany w prawie podatkowym oraz zasady zwolnienia z cła i VAT przy imporcie z Chin. Korzystając z procedury celnej 42 także można przeprowadzić import z Chin bez płacenia podatku VAT.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2