Import z Chin (Część 1 z 3)

Na naszym blogu przede wszystkim chcemy dzielić się wiedzą na temat tego jak skutecznie i z zyskiem robić interesy w Chinach. Na tym się skupiamy. Naszym celem jest pomoc polskim przedsiębiorcom w ujarzmieniu chińskiego smoka, zaczynamy! Import z Chin to często poruszany temat, więc od tego zaczniemy.

Import z Chin podstawy

Import z Chin – handel

Jednym z częstszych zapytań z jakimi spotykamy się w mailach do serwisu ChińskiRaport.pl jest: Jak w ogóle zacząć import towarów z Chin? Co dokładnie krok po kroku należy zrobić? W tej krótkiej serii artykułów postaramy się rozjaśnić jak najwięcej kwestii związanych z tym zagadnieniem. 

Chiny, potęga produkcyjna, raj dla firm, ale i niebezpieczny ląd dla nieostrożnych biznesmenów. Jako tania siła produkcyjna w większości branż, Chiny ciągle są niekwestionowanym liderem. Bez wątpienia nadal warto prowadzić handel z Chinami, aby uzyskać przewagę nad konkurencją. Import towarów na własną rękę pozwoli nam pominąć prowizję dla pośredników, brak możliwości reklamacji czy powstałych nieporozumień.

Kij jak zawsze ma dwa końce. Rzesze biznesmenów z zachodu szukających okazji i tanich produktów gotowi są zrobić wszystko. Nawet ślepo przelew do Chin na milion dolarów, momentalnie kuszą wielu nieuczciwych kontrahentów z Państwa Środka. Zaczynając import towarów trzeba pamiętać, że w imporcie z Chin tak jak w biznesie zawsze istnieje ryzyko. Można je jednak skutecznie minimalizować, w tej serii artykułów pokażemy jak. Jeżeli wiemy jakiego dokładnie towaru szukamy, sprawa jest ułatwiona. Wystarczy wejść na jeden z serwisów B2B takich jak np. Alibaba czy Made-in-China, gdzie możemy wyszukać interesujący nas produkt, jest to najtańsze rozwiązanie.

Import długofalowy

Jeżeli chcemy jednak importować towary długofalowo, należy się zastanowić nad wyjazdem biznesowym do Chin i poszukaniu producenta interesujących nas towarów na miejscu. Innym rozwiązaniem jest znalezienie importera poprzez specjalizującą się w tym firmę. Bez względu na to, którą formę wybieramy, zawsze grozi nam narażenie się na problemy związane z importem. M.in. otrzymanie towaru niezgodnego z zamówieniem, brak dostaw na czas lub nawet brak dostawy towaru za taki, za który zapłaciliśmy z góry. Aby uniknąć tego typu problemów, warto zlecić weryfikację chińskiej firmy. W ramach weryfikacji sprawdza się między innymi jej rejestrację w KRSie (Krajowym Rejestrze Sądowym) w Chinach. Dzięki sprawdzeniu firmy z Chin dowiedzieć się można jak długo spółka istnieje, ilu ma pracowników, czy dane zarejestrowane w urzędzie zgadzają się z tymi podanymi na ładnej profesjonalnej stronie internetowej, której aż chce się zaufać. Warto uniknąć dużych problemów i sprawdzać firmy chińskie zanim przelejemy pieniądze na często niemałe kwoty.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1