Import z Chin – cło przy imporcie z Chin

Planując import z Chin wiele osób zapomina o jednej z kluczowych opłat związanych z całym procesem importu. Kalkulując import z Chin trzeba pamiętać o obowiązku opłacenia nie tylko VAT’u, ale również cła. Wszystkie produkty z Chin po tym jak zostaną przywiezione do Polski podlegają obowiązkowi odprawy celnej. Jak wysokie jest cło przy imporcie z Chin?  Czym jest dopuszczenie do obrotu?

Dopuszczenie do obrotu – czyli odprawę celną można dokonywać samemu, lub za pośrednictwem agencji celnej. Obecnie większość firm spedycyjnych i transportowych posiada własne agencje celne i dokonują całej procedury za nas na podstawie naszego upoważnienia.

Tak zatem planując import z Chin jak obliczyć stawkę cła? Jakie jest cło przy imporcie z Chin? Aby pod koniec nie okazało się, że wynosi ona dla naszych produktów 40 – 50 %.

cło przy imporcie z Chin

Cło przy imporcie z Chin

W przypadku VAT’u jest to dosyć łatwa kalkulacja, obecnie w Polsce obowiązuję stawka VAT w wysokości 23 %, a w takich krajach jak Niemcy 19 % , Szwecja 25 %.

Dla początkujących importerów nie jest problemem określenie wysokości stawki VAT, a wysokości cła jakie obowiązuje przy imporcie z Chin.

Stawki cła na produkty z Chin są bardzo zrównoważone. Prawie każdy produkt kwalifikuję się na inną stawkę cła. Na szczęście po wstąpieniu Polski do UE wysokość cła na produkty made in China spadło. Obecnie stawki cła wahają się od 0 % do kilku maksymalnie kilkunastu. Jedynie mała gama produktów objęta jest wysokim cłem. Stawki cła na import z Chin ustalane są wspólnie dla całej Unii Europejskiej.

Jest bardzo prosty sposób na sprawdzenie stawki cła na towaru z Chin, służy do tego system Informacji Taryfowej ISZTAR (isztar.mf.gov.pl). Jest to prosty system taryfowy, gdzie można sprawdzić obowiązującą stawkę cła. Warto dodać, że stawki celne mogą się zmieniać, dlatego ważne jest sprawdzanie aktualnych stawek celnych przy imporcie z Chin.

Szkolenie: Import z Chin