Import rękawiczek jednorazowych z Chin

Rozpoczynając import rękawiczek jednorazowych z Chin musisz zapoznać się ze stawkami celnymi, zagłębiami produkcyjnymi, a przede wszystkim z obowiązkami jakie są na ciebie nakładane jako na importera. W czasie pandemii koronawirusa na świecie, wzrosła liczba oszustów przedstawiających fałszywe certyfikacje i badania na wyroby medyczne. Zobacz o jakie oznakowania musisz zadbać i na co uważać.

import rękawiczek jednorazowych z Chin

Zapoznaj się także z artykułami:

Import maseczek ochronnych z Chin

Import żeli antybakteryjnych z Chin

Gdzie produkuje się rękawiczki medyczne w Chinach?

Najwięcej producentów rękawic medycznych znajdziemy w prowincji Guangdong w południowych Chinach. Drugie miejsce zajmuje prowincja Zhejiang, a zaraz za nią jest Shandong. Dostawców możemy szukać także w Fujian, Jiangsu oraz w Szanghaju.

Import rękawiczek medycznych z Chin

Import rękawiczek jednorazowych – Stawki celne

Przed rozpoczęciem importu zawsze zorientuj się jakie stawki celne obowiązują na dany towar. Możesz je sprawdzić w systemie ISZTAR i TARIC.

Rękawice medyczne możesz znaleźć pod kodem 4015 11 00 00 – Tworzywa sztuczne i artykuły z nich; kauczuk i artykuły z kauczuku (w tym rękawice chirurgiczne). Stawka celna wynosi 2%.

Cło na pozostałe rękawiczki:

  • Rękawiczki plastikowe – 3926 20 00 – 6,5%
  • Rękawice tekstylne – 6216 00 – 7,6%
  • Inne gumowe rękawiczki – 4015 19 00 – 2,7%
  • Dziane lub szydełkowane rękawiczki, które zostały zaimpregnowane lub pokryte tworzywem sztucznym lub gumą – 6116 10 – 8,9%.
Bezpłatna konsultacja

Import rękawiczek jednorazowych z Chin – Obowiązki importera

Najpopularniejsze rękawice medyczne wykonane są z nitrylu, czyli z syntetycznego kauczuku. Jednorazowe rękawice nitrylowe można podzielić na klasę przemysłową i klasę medyczną. W zależności od ich przeznaczenia, rękawice wymagają innych badań i zgodności z odpowiednimi normami.

Przede wszystkim, na wszystkie rękawiczki klasy medycznej sprawdzane z Chin należy mieć certyfikat CE.

Rękawiczki nitrylowe diagnostyczne, powszechnie określane jako rękawice medyczne, muszą spełniać rygorystyczne wymagania testowe i bezpieczeństwa EN. Rękawiczki nitrylowe zapewniają wytrzymałość, trwałość i ochronę przed patogenami przenoszonymi przez krew.

  • Rękawice medyczne do jednorazowego użytku muszą być zgodne z normą EN455. Norma określa: wymagania i badanie na nieobecność dziur, wymagania i badania dotyczące właściwości fizycznych oraz wymagania i badania w ocenie biologicznej. Takie rękawiczki mogą być wykorzystywane do zastosowań medycznych, takich jak ochrona zdrowia, stomatologia, farmaceutyka.
  • Rękawice chroniące przed zagrożeniami chemicznymi i bakteriologicznymi muszą być zgodne z normą EN 374.
  • Rękawiczki ochronne chroniące przed niewielkimi zagrożeniami chemicznymi i mikroorganizmami muszą spełniać EN 374-1.
  • Rękawice ochronne chroniące przed zagrożeniami bakteriologicznymi to norma EN 374-2.
  • Rękawiczki ochronne chroniące przed czynnikami chemicznymi w warunkach ciągłego kontaktu muszą spełniać EN 374-3.
  • Rękawiczki chroniące przed mikroorganizmami to obowiązek zgodności z EN ISO 374-5.

Rękawice do kontaktu z żywnością (HDPE), czyli popularne foliówki muszą spełniać wymagania Rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Rozporządzenie (w formie zmiany rozporządzenia) (WE) Nr 10/2011. W jakimkolwiek przypadku wyroby te nie mogą powodować przenikania do żywności substancji (BPA, ftalanów oraz innych substancji objętymi regulacjami EN 13130) w ilościach, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka i powodować niemożliwe do przyjęcia zmiany w składzie takiej żywności. Do materiałów i wyrobów, które w chwili wprowadzania do obrotu nie weszły jeszcze w kontakt z żywnością, dołącza się symbol, którego wzór przedstawia kieliszek i widelec.

Symbol kieliszka i widelca

Uwaga na oszustwa przy imporcie wyrobów medycznych

Należy pamiętać o weryfikacji certyfikacji na towary ochronne i medyczne. Z uwagi na rosnącą liczbę oszustów, rząd chiński wprowadził w życie rozporządzenie dotyczące eksportu środków ochronnych i wyrobów medycznych. Produkt lub urządzenie musi zostać zarejestrowane w Chinach po uzyskaniu certyfikatu rejestracji produktu medycznego. Chiński eksporter dokonując sprzedaży musi podać numer rejestracyjny. Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem, towar musi być zgodny z normami jakości kraju importu. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule.

Powyższe rozporządzenie nie dotyczy rękawiczek HDPE, które klasyfikowane są jako produkty do kontaktu z żywnością, a nie wyroby medyczne.

Aby zweryfikować prawdziwość znaku CE, Twój dostawca jest zobowiązany do udostępnienia test report. Dodatkowo, na dokumencie CE powinien być numer nadany przez jednostkę wystawiająca dokument. Po numerze z certyfikatu CE, na stronie wystawcy dokumentu powinieneś wyszukać swój dokument. Jeżeli znajduje się on na oficjalnej stronie wystawcy dokumentu CE, to znaczy, że oznakowanie jest prawdziwe.

Rękawiczki ochronne bez CE i pozostałych obowiązkowych ocen zgodności nie mogą zostać legalnie wprowadzone do obrotu w UE. Z uwagi na wiele oszust, urzędy celne obecnie wnikliwie sprawdzają, czy towar jest zgodny z załączoną certyfikacją. Jeżeli tak nie jest, to czeka cię wiele problemów na granicy. Urząd celny może skonfiskować towar lub dodatkowo nałożyć karę finansową. Zadbaj o weryfikację swojego dostawcy i zgłoś się do nas.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7