Import na zlecenie

Wielu importerów, szczególnie tych początkujących, zastanawia się, czy import na zlecenie nie byłby lepszym pomysłem niż sprowadzanie produktów na własną rękę. Importer musi tylko zdobyć numer EORI i BDO, a proces importowy zlecić agencji lub pośrednikowi. Czy jest to jednak dobry pomysł?

Import na zlecenie

Import na zlecenie – czy się opłaca?

Uważa się, że import na zlecenie zwalnia importera z wielu formalności, przez co jest wygodny. Prawdą jest, że część obowiązków wykonuje zatrudniony przez nas agent lub pośrednik handlowy. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że to importer jest odpowiedzialny za wprowadzenie produktu do obrotu. Agent działa w imieniu osoby trzeciej i nie zostanie podciągnięty do odpowiedzialności, jeśli coś pójdzie nie tak. Dlatego też warto przeprowadzić import samemu, a kwestie np. celne zawierzyć wykwalifikowanemu agentowi celnemu.

Dlaczego import na zlecenie jest problematyczny?

Znamy wiele historii o tym, jak importerzy zatrudnili pośredników do sprowadzenia produktów, a import kończył się fiaskiem. W niektórych agenci nie znali się na produkcie, który sprowadzali dla importera i nie był taki, jaki sobie wyobrażał. W innych pośrednicy nie dopilnowali kwestii formalnych importu i produkty przyjeżdżały na odprawę bez niezbędnych dokumentów. Z racji tego, że nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z producentem w Chinach, nie wiadomo, co się dzieje z produktem/zamówieniem. Nierzadko dostawy są znacznie opóźnione. W takich sytuacjach generowane są koszty (np. procedury naprawczej), których można było łatwo uniknąć. Naprawianie problemów tego typu kosztuje także czas, który mógł zostać przeznaczony na rozwój biznesu.

Szkolenie: Import z Chin

Weź import w swoje ręce

Jakie są plusy samodzielnego importu? Rozmawiasz bezpośrednio z dostawcą towaru, więc możesz ustalić wszystkie istotne kwestie, jak wymagania produktowe i jakościowe, bez niedomówień. Sam pilnujesz ustaleń dotyczących wysokości ceny, wyglądu produktu, opakowań. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości ze strony dostawcy, możesz je szybko bezpośrednio rozwiać.

Import to wielostopniowy proces, lecz można się go nauczyć. Profesjonalne szkolenia importowe, prowadzone w grupach i dla klientów indywidualnych, to świetne środowisko do zdobycia wiedzy i dzielenia się doświadczeniami. Uczymy jak przeprowadzić import od A do Z i przeprowadzamy po wszystkich etapach importu po kolei. Pomocnymi materiałami są e-booki rozwijające poszczególne tematy oraz webinaria o imporcie.

Jako ChinskiRaport oferujemy szereg usług w zakresie importu. Przeprowadzimy Cię przez proces importu krok po kroku. Udzielamy wsparcia na etapach wyszukiwania dostawcy, dogłębnej weryfikacji potencjalnego partnera, wstępnego audytu w fabryce, przygotowania kontraktu handlowego, rejestracji znaku handlowego, a także kontroli jakości w trakcie i po produkcji. Dzięki nam możesz być spokojny o swój importowy biznes i nabrać cennego doświadczenia, z którego skorzystasz w przyszłości.

Przewóz towaru to kolejna kwestia, w której jest wiele do ustalenia. Transport od miejsca nadania do rozładunku można zlecić firmie spedycyjnej, która oprócz organizacji przewozu zajmie się przygotowaniem dokumentacji transportowej, a nawet zabezpieczeniem przesyłki. Odprawą celną z kolei zajmie się agencja celna. Zarówno ze spedytorem jak i z agentem łatwo jest nawiązać współpracę. Skorzystanie z ich pomocy oszczędzi Tobie dużo czasu i nerwów.

Import bez pośredników. Co możesz zrobić bez pomocy pośredników?

Importer może sam:

A co z kosztami?

Oszacowanie kosztów importu może być wyzwaniem i niekiedy jest on wyższy niż zakładano. Są jednak pewne sposoby na obniżenie kosztów importu. Import bez narzuconej marży przez pośredników jest jednym z nich. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na przykład na budowanie marki.

Masz pytania dotyczące kwestii importowych? Napisz do nas! kontakt@chinskiraport.pl

Grafika: vectorjuice, Freepik

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3