Import książek z Chin

Chiny są największych eksporterem książek na świecie pod względem liczby egzemplarzy. Państwo Środka eksportuje rocznie ok. 370 mln książek i podobnych wyrobów, ponad 2,6 razy więcej niż lider w tej kategorii, Stany Zjednoczone. Import książek z Chin nie jest tak skomplikowany jak np. import wyrobów medycznych, gdyż jest mniej formalności. Zapraszamy do lektury.

Import książek z Chin

Gdzie produkuje się książki w Chinach?

Szukając producentów książek w Chinach, np. na platformach sprzedażowych online takich jak Alibaba warto wiedzieć, gdzie są skupiska danych przedsiębiorstw. Największe obszary produkcji papieru w Chinach to prowincje Shandong i Guangdong. Duża liczba drukarni znajduje się w Kantonie i Szanghaju.

Poniżej podajemy ważne skupiska producentów książek w Chinach:

 • Kanton, Dongguan, Shenzhen (Guangdong)
 • Szanghaj
 • Fuzhou (Fujian)
 • Wenzhou, Jinhua, Hangzhou (Zhejiang)
 • Pekin
 • Zhengzhou (Henan).
Import książek z Chin producenci

Import książek z Chin – cło na książki z Chin

Import wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatków, między innymi cła. Wysokość cła zależy m.in od wartości zamówienia i stawki celnej. Stawki celne dostępne są w systemach taryfowych, takich jak ISZTAR (polski) i TARIC (dla Unii Europejskiej). Stawki różnią się w zależności od tego, skąd produkty są importowane.

Książki w drzewie nomenklatury znajdują się w sekcji X “Masa włóknista z drewna lub z pozostałego włóknistego materiału celulozowego; papier lub tektura z odzysku” pod numerem 4901 “Książki, broszury, ulotki i podobne materiały, drukowane, nawet w pojedynczych arkuszach”.

 • Kod celny na słowniki i encyklopedie oraz ich seryjne zeszyty publikacji to 4901 91 00 00. Kod celny na takie książki wynosi 0%.
 • Pozostałe książki objęte są kodem celnym 4901 99 00 00. Na książki jest zerowa stawka celna.
Szkolenie: Import z Chin

Import książek z Chin – wymogi i obowiązki importerów

Tylko te produkty, które spełniają wymogi formalne na rynku docelowym, mogą zostać wprowadzone do sprzedaży. Importerzy książek muszą pamiętać o poniższych kwestiach:

 • książki oraz inne wyroby przemysłu papierniczego przeznaczone na rynek UE objęte są dyrektywą 2001/95/WE w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów
 • rozporządzenie REACH dotyczy dopuszczalnej zawartości chemikaliów w papierze, barwnikach oraz powłokach
 • warto wybrać dostawców, którzy posiadają certyfikaty standardów ISO 9001 (System Zarządzania Jakością) oraz ISO 14001 (System Zarządzania Środowiskowego)
 • dobrym pomysłem jest import książek wykonanych z surowca z certyfikacją FSC (Odpowiedzialne Praktyki Leśne) – podniesie to ich atrakcyjność w oczach konsumentów
 • warto przy produkcji użyć surowców z recyklingu oraz ekologicznych opakowań
 • dobrowolnym standardem w kwestii tytułów na grzbietach książek i innych publikacjach jest ISO 6357:1985
 • zalecamy sprawdzenie przepisów krajowych obowiązujących w poszczególnych docelowych państwach.

Co zrobić, zanim wybierzesz chińskiego dostawcę?

Oszustwa chińskich dostawców

Niestety oszustwa w handlu międzynarodowym często się zdarzają. Dlatego warto najpierw zweryfikować wybraną chińską firmę, by dowiedzieć się, czy informacje, które podaje na stronie internetowej są prawdziwe i czy rzetelnie realizuje zlecenia. Również na dalszych etapach współpracy zalecamy zachowanie ostrożności i zabezpieczanie się poprzez np. kontrole jakości towaru w Chinach.

Pamiętaj. Nawet jeśli współpracujesz z chińskim dostawcą od lat, zawsze jest możliwość, że kolejne zamówienie nie spełni Twoich oczekiwań np. z powodu błędów w produkcji lub zmian w strukturze firmy. Profesjonalni importerzy regularnie przeprowadzają audyty swoich partnerów, podpisują umowy handlowe i dokonują kontroli towaru przy kolejnych zamówieniach.

Bezpłatna konsultacja

Cena i MOQ

Cena jednostkowa nie może być najważniejszym kryterium, jakim się kierujesz przy wyborze dostawcy. Pamiętaj, że niższa cena może oznaczać niższą jakość. Skala zamówienia również wpływa na cenę towaru. Przy większych zleceniach, koszt jednostkowy towaru łatwiej negocjować z dostawcą. Zanim wybierzesz konkretnego producenta dowiedz się, jakie jest jego MOQ i dostosuj partnera do swoich potrzeb. Jeśli MOQ chińskiej firmy wynosi 5 tysięcy egzemplarzy, to nie podejmie się zlecenia wydruku kilkuset książek.

Próbne egzemplarze

Przed złożeniem masowego zamówienia, poproś dostawcę o próbkę. Niektórzy dostarczają ją na swój koszt, ale są też tacy, którzy życzą sobie pokrycie kosztów dostawy. Po obejrzeniu próbki przekonasz się, czy dostawca spełnia twoje oczekiwania.

Import książek z Chin – podsumowanie

 • Najwięcej producentów książek znajduje się we wschodnich Chinach.
 • Cło na książki z Chin wynosi 0%.
 • Książki na rynku UE muszą być zgodne z dyrektywą w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów oraz rozporządzeniem REACH.
 • Uchroń się przed oszustami i zleć weryfikację chińskiego dostawcy.
Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3