Import artykułów sezonowych z Chin

Pośród ogółu towarów importowanych z Chin, dużą część zajmuje import artykułów sezonowych, produkowanych z okazji świąt, rozmaitych imprez bądź różnego rodzaju wydarzeń. Pomimo ogromnego zainteresowania, niewiele osób zdaje sobie sprawę z dużej liczby zagrożeń wynikających z importu tego typu produktów. Przed rozpoczęciem importu warto być świadomym niebezpieczeństw oraz wiedzieć, jak przed nimi się uchronić.

Import artykułów sezonowych z Chin

Import artykułów sezonowych z Chin – jak się zabezpieczyć?

Mówiąc o imporcie artykułów sezonowych z Chin, mamy na myśli import towarów jak np. artykuły na Halloween, dzień św. Patryka, czy z okazji różnych wydarzeń sportowych jak chociażby Mistrzostwa Świata w piłce nożnej.

Pierwszym z zagrożeń, którym możemy w pewnym stopniu zapobiec, jest nierzetelny kontrahent z Chin. Interesujące nas produkty powinny spełniać wszystkie dotyczące ich wymogi na terenie UE. W przypadku, gdy brak jest kluczowych dokumentów (jak na przykład certyfikatu CE), przejście odprawy celnej, a tym samym dopuszczenia towarów do obrotu jest niemożliwe. W najgorszych przypadkach kończy się to utylizacją towaru i stratą pieniędzy z naszej strony.

By nie popełnić tego błędu, sugerujemy każdorazowo weryfikację chińskiego kontrahenta. Dodatkowo przed zawarciem jakiejkolwiek transakcji, gdy towar wymaga oznakowania CE, powinniśmy prosić stronę chińską o przesłanie ww. certyfikatu wraz z potwierdzającym go raportem z badań. Te dokumenty także powinniśmy wstępnie zweryfikować. Jeśli produkty posiadają gdziekolwiek logo znanych marek, koniecznie należy spytać o licencję na jego używanie.

Kolejny czynnik jest także powiązany z odprawą celną, ale również transportem. Artykuły sezonowe cieszą się ogromną popularnością najczęściej w krótkim okresie w ciągu roku. Dobrą praktyką jest zamawianie tego typu produktów z kilku miesięcznym wyprzedzeniem.

Pozwala nam to na ograniczenie kosztów transportu ze względu na mniejsze zainteresowanie. Zmniejszony ruch skutkuje także szybszymi formalnościami w portach oraz odprawą celną. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy zarówno czas jak i pieniądze, a dodatkowo nie ryzykujemy, że towar nie przybędzie na czas wydarzenia i później nie będziemy w stanie go sprzedać. Dodatkowo zawsze zalecamy ubezpieczać towar. Uchroni nas to przed stratą towaru podczas transportu np. podczas sztormu lub zalania zawartości kontenera wodą morską.

Import artykułów sezonowych z Chin – ryzyko importu

Niestety, zdarzają się też bardzo wyjątkowe i nieprzewidzianie sytuacje, jak chociażby tegoroczna pandemia koronawirusa. Z tego też powodu wiele ogromnych imprez (w tym Euro 2020 oraz Letnie Igrzyska Olimpijskie) zostały przełożone na o wiele późniejszy termin. Oznacza to, że nasze artykuły nie znajdą w najbliższym czasie nabywców. Co gorsza, możliwe, że będą bezużyteczne z powodu np. zmiany daty, nazwy wydarzenia. Przed taką sytuacją nie ma tak naprawdę możliwości ochrony i importer musi liczyć się ze stratami.

Jak nietrudno zauważyć, import artykułów sezonowych z Chin z odpowiednim wyprzedzeniem i po rzetelnej weryfikacji kontrahenta może okazać się ogromnym sukcesem i przynieść duże zyski. Niestety w przypadku bezprecedensowych wydarzeń, jakie mają miejsce właśnie teraz, może okazać się, że zaimportowany towar będzie bezużyteczny lub będziemy w stanie go sprzedać dopiero w o wiele późniejszym terminie.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 8