Video z prezentacji: „Jak Hongkong i Szanghaj przyciągają biznes”

W dniach 21-22 maja 2012 roku mieliśmy okazję gościć w Gdyni na Welcome Festival. Konferencja poświęcona była marketingowi miejsc. Zorganizowana została przez Brief. Więcej informacji o samej konferencji: welcomefestival.pl. Poniżej filmy z naszej prezentacji na temat: „Jak Hongkong i Szanghaj przyciągają biznes”. Chińskie miasta w szczególności Szanghaj idą śladami Hongkongu. Chcą zbudować silną markę miasta, która przyciągnie coraz szersza rzeszę firm zainteresowanych importem z Chin oraz sprzedażą swoich produktów do Chin.

Jak Hongkong i Szanghaj przyciągają biznes

Hongkong i Szanghaj

Szkolenie: Import z Chin

Hongkong

Specjalny Region Administracyjny Hongkong rozpościera się na 1104 km2 stałego lądu oraz dziesiątkach leżących w pobliżu wysp, w tym wyspy Hongkong. Region ten leży na południowym wybrzeżu Chin i graniczy z miastem Shenzhen w prowincji Kanton. Zamieszkiwany jest przez ok 7,5 mln ludzi, natomiast jego całkowite PKB wynosi 342 mld USD, a w przeliczeniu na osobę ok. 40-45 tys. USD. W latach 1842-1997 Hongkong był kolonią brytyjską; a to oznacza, że ledwo 20 lata temu został przekazany Chinom. W czasie rządów Brytyjczyków Hongkong został przekształcony z nieliczącej się wioski rybackiej w jedną z największych i najważniejszych metropolii świata. Chińczycy przejęli spuściznę po Brytyjczykach w czasach nieprawdopodobnego wzrostu gospodarczego na swoich terenach – ominął ich także w dużej mierze azjatycki kryzys finansowy, który rozpoczął się zaraz po przejęciu przez nich Hongkongu.

Hongkong słynie z niskich podatków, światowej klasy portu oraz jednej z największych giełd papierów wartościowych na świecie. Notowanych jest na niej wiele spółek chińskich takich jak chińskie banki, konglomerat Tencent lub PetroChina, producent i dystrybutor ropy naftowej. Do ważnych lokalnych firm można zaliczyć CK Hutchinson Holdings Ltd., konglomerat zajmujący się przede wszystkich portami i powiązanymi z nimi usługami, handlem detalicznym, infrastrukturą, energią oraz telekomunikacją, a także Sun Hung Kai Properties Ltd., korporację handlująca nieruchomościami.

Jako że Hongkong jest Specjalnym Regionem Administracyjnym, posiada on własną walutę – dolara hongkońskiego, który oparty jest na dolarze amerykańskim, a także – w przeciwieństwie do Chin kontynentalnych, opiera swoją gospodarkę na wolnym rynku, bez jakiejkolwiek ingerencji państwa. Hongkońska giełda papierów wartościowych jest również mniej regulowana, w porównaniu z konserwatywnym i restrykcyjnym systemem w ChRL.

Szanghaj

W przeciwieństwie do Hongkongu, Szanghaj nie był nigdy kolonią stricte Brytyjską. Po przegranej przez Chiny pierwszej wojnie opiumowej, poddały one Szanghaj i otworzyły się na handel międzynarodowy, a Francuzi, Brytyjczycy i Amerykanie (oraz Japończycy w 1895 roku) osiedlili się w wyznaczonych dzielnicach miasta, w których przysługiwały im specjalne prawa. Na przełomie dziesięcioleci Szanghaj przeobraził się w najbardziej znaczący port oraz centrum międzynarodowego handlu w Chinach kontynentalnych.

Położony na wschodnim wybrzeżu Chin, na południe od Pekinu, Szanghaj zamieszkują ponad 24 miliony ludzi. Posiada on port oraz ogromne zaplecze produkcyjne. PKB w Szanghaju wynosiło w 2019 roku ok 22 tys. USD na osobę.

Swoją siedzibę w Szanghaju ma m.in. osiem banków, w tym Shanghai Bank czy Bank of Communications (piąty największy bank w Chinach kontynentalnych) oraz SAIC Motor, chińska firma zajmująca się przemysłem motoryzacyjnym. Szanghajska Giełda Papierów Wartościowych jest czwartą największą na świecie, jednak w przeciwieństwie do hongkońskiej, nie jest ona otwarta na inwestorów zagranicznych, dlatego inwestorzy pragnący mieć swoje udziały na giełdzie muszą uciekać się do okrężnych kanałów inwestycyjnych.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0