Foxconn – producent 40% elektroniki na świecie

O firmie Foxconn mówi się w mediach coraz więcej, nic dziwnego, jest to jedna z ważniejszych firm w uzależnionym od elektroniki użytkowej świecie. Przedstawimy krótko profil samej firmy i parę faktów, które warto znać o największym producencie elektroniki na świecie.

Foxconn - import z Chin

Foxconn jest nazwą handlową firmy Hon Hai Precision Industry Co., Ltd., która zarejestroawana jest na Tajwanie, została założona i do dziś prowadzona przez obywatela Chin, Terry Gou, który pełni role prezydenta. Firma mimo swojej tajwańskiej rejestracji główne siły skupia w Chinach gdzie ma aż trzynaści fabryk w dziewięciu chińskich miastach. Jeżeli weźmiecie w ręce swojego iPada czy iPhone’a odwrócicie to znajdziecie informację: „Designed by Apple in California. Assembled in China” znaczy to, że wyprodukowano go właśnie w fabryce Foxconn’u. Steve Jobs, legendarny założyciel Apple kazał przenieść produkcje wszystkich produktów do Chin po problemach z budową własnych fabryk w USA, o czym możemy przeczytać w jego biografii. Zresztą nie tylko Apple produkuje swoje gadżety elektroniczne w Foxconn’ie, do innych klientów giganta możemy zaliczyć wiele firm, głównie z USA (pełna lista ważniejszych klientów pod artykułem).

Największa fabryka firmy mieście się w prowincji Guangdong, w Shenzhen. Przypomina trochę osobne miasto robotnicze. Ludzie nie tylko tam pracują ale również nocują, jedzą i spędzają swój wolny czas.

Foxconn został założony w 1974 roku, jest notowany na trzech giełdach (tajwańskiej, hongkońskiej i londyńskiej), zatrudnia ponad milion osób, głównie w Chinach ale ma swoje oddziały na całym Świecie między innymi w Brazylii, Indiach, Meksyku, Malezji i Europie. W fabrykach Foxconn’u produkowane jest aż 40% całej światowej elektroniki.

Foxconn – ważniejsi klienci:

Acer Inc. (Tajwan)

Amazon.com (USA)

Apple Inc. (USA)

Cisco (USA)

Dell (USA)

Google (USA)

Hewlett-Packard (USA)

Microsoft (USA)

Motorola Mobility (USA)

Nintendo (Japonia)

Nokia (Finlandia)

Sony (Japonia)

Toshiba (Japonia)

Vizio (USA)

Firma jest znana na całym świecie. Niektórzy wypowiadają się na jej temat pozytywnie, inni mają zdecydowanie odmienne zdanie.
Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0