Foxconn – producent 40% elektroniki na świecie

O firmie Foxconn mówi się w mediach coraz więcej, nic dziwnego, jest to jedna z ważniejszych firm w uzależnionym od elektroniki użytkowej świecie. Przedstawimy krótko profil samej firmy i parę faktów, które warto znać o największym producencie elektroniki na świecie.

Foxconn jest nazwą handlową firmy Hon Hai Precision Industry Co., Ltd., która zarejestroawana jest na Tajwanie, została założona i do dziś prowadzona przez obywatela Chin, Terry Gou, który pełni role prezydenta. Foxconn mimo swojej tajwańskiej rejestracji główne siły skupia w Chinach gdzie ma aż trzynaści fabryk w dziewięciu chińskich miastach. Jeżeli weźmiecie w ręce swojego iPada czy iPhone’a odwrócicie to znajdziecie informację: „Designed by Apple in California. Assembled in China” znaczy to, że wyprodukowano go właśnie w fabryce Foxconn’u. Steve Jobs, legendarny założyciel Apple kazał przenieść produkcje wszystkich produktów do Chin po problemach z budową własnych fabryk w USA, o czym możemy przeczytać w jego biografii. Zresztą nie tylko Apple produkuje swoje gadżety elektroniczne w Foxconn’ie, do innych klientów giganta możemy zaliczyć wiele firm, głównie z USA (pełna lista ważniejszych klientów pod artykułem).

Foxconn został założony w 1974 roku, jest notowany na trzech giełdach (tajwańskiej, hongkońskiej i londyńskiej), zatrudnia ponad milion osób, głównie w Chinach ale ma swoje oddziały na całym Świecie między innymi w Brazylii, Indiach, Meksyku, Malezji i Europie. W fabrykach Foxconn’u produkowane jest aż 40% całej światowej elektroniki.

Ważniejsi klienci:

Acer Inc. (Tajwan)

Amazon.com (USA)

Apple Inc. (USA)

Cisco (USA)

Dell (USA)

Google (USA)

Hewlett-Packard (USA)

Microsoft (USA)

Motorola Mobility (USA)

Nintendo (Japonia)

Nokia (Finlandia)

Sony (Japonia)

Toshiba (Japonia)

Vizio (USA)