Elektryczny autobus w Warszawie – BYD wchodzi do Polski

Chińska firma BYD wchodzi do Polski

Chiński producent samochodów BYD (skrót oznaczający Build Your Dreams) wygrał przetarg na dostarczenie dla warszawskiego MZA dziesięciu autobusów elektrycznych. Były one już testowane na warszawskich ulicach i spotkały się z ciepłym przyjęciem kierowców i pasażerów. Teraz pojadą na biegnącej Traktem Królewskim linii 222.

BYD

Firma zaoferowała cenę 15 mln złotych, o 6 mln taniej niż konkurencyjna oferta Solarisa. BYD to dziesiąty w Chinach producent samochodów (co oznacza sprzedaż rzędu pół miliona egzemplarzy), eksportujący swoje produkty do krajów Azji, Rosji i Bliskiego Wschodu. Firma wiąże swoją przyszłość z samochodami elektrycznymi, czego przykładem jest sprzedany Warszawie eBus i pięciodrzwiowy samochód osobowy BYD e6.

Pojazd wyprodukowany przez Chińczyków posiada dwa silniki o mocy 90 kW i momencie obrotowym 350 nM zamontowane w piastach kół tylnych. Prędkość 50 km/h osiąga w czas mniejszy niż 20 sekund. Prędkość maksymalna to 70 km/h, zainstalowany zestaw baterii daje 300 km zasięgu w warunkach miejskich.

Konkurent omawianej firmy, Solaris, oskarża chińską firmę o dumping i zapowiada odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej.

W najbliższym czasie MZA planuje zakup kolejnych dwudziestu autobusów elektrycznych.
Szkolenie: Import z Chin