Elektryczny autobus w Warszawie – BYD wchodzi do Polski

Chiński producent samochodów BYD (skrót oznaczający Build Your Dreams) wygrał przetarg na dostarczenie dla warszawskiego MZA dziesięciu autobusów elektrycznych. Były one już testowane na warszawskich ulicach i spotkały się z ciepłym przyjęciem kierowców i pasażerów. Teraz pojadą na biegnącej Traktem Królewskim linii 222.

BYD

Chińska firma BYD wchodzi do Polski

Firma zaoferowała cenę 15 mln złotych, o 6 mln taniej niż konkurencyjna oferta Solarisa. BYD to dziesiąty w Chinach producent samochodów (co oznacza sprzedaż rzędu pół miliona egzemplarzy), eksportujący swoje produkty do krajów Azji, Rosji i Bliskiego Wschodu. Firma wiąże swoją przyszłość z samochodami elektrycznymi, czego przykładem jest sprzedany Warszawie eBus i pięciodrzwiowy samochód osobowy BYD e6.

Pojazd wyprodukowany przez Chińczyków posiada dwa silniki o mocy 90 kW i momencie obrotowym 350 nM zamontowane w piastach kół tylnych. Prędkość 50 km/h osiąga w czas mniejszy niż 20 sekund. Prędkość maksymalna to 70 km/h, zainstalowany zestaw baterii daje 300 km zasięgu w warunkach miejskich.

Konkurent omawianej firmy, Solaris, oskarża chińską firmę o dumping i zapowiada odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej.

Szkolenie: Import z Chin

W najbliższym czasie MZA planuje zakup kolejnych dwudziestu autobusów elektrycznych.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3