Eksport do Chin – Produkty luksusowe

Cały świat w ostatnich latach mocno odczuł kryzys gospodarczy.  Odbiło się to też na producentach dóbr luksusowych jak LVMH czy Ferrari. Nastąpił spadek zainteresowania markami tych firm zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych czy Europie. Jednak koncerny sprzedające produkty luksusowe dla najbogatszej warstwy społecznych nie zwolniły obrotów i to właśnie dzięki eksportowi do Chin, który spowodowany jest wciąż nienasyconym rynkiem głównie w Chinach i innych państwach azjatyckich.

Eksport do Chin - Produkty luksusowe

Produkty luksusowe – Eksport do Chin

Webinar: Eksport do Chin

Państwo Środka, w którym w ostatnich dziesięciu latach możemy zaobserwować bardzo duży wzrost osób bardzo zamożnych, żądne są uwielbianych przez nich zachodnich marek jak Hermes czy IWC. W Chinach właśnie produkty tych marek sprzedają się w największych ilościach na świecie. Producenci zauważyli tę tendencję wiele lat temu i rozpoczęli eksport do Chin. Również zaczęli doceniać chińskiego klienta, co przejawia się w kampaniach marketingowych czy specjalnych edycjach produktów skierowanych specjalnie na ten właśnie rynek.

Za przykład może posłużyć Rolls Royce, który Chiński Nowy Rok powitał specjalną edycją swojego flagowego modelu Phantom:

produkty eksport

źródło: http://www.autoblog.com/photos/rolls-royce-year-of-the-dragon-collection/#photo-4773627

eksport z Europy

źródło: http://www.autoblog.com/photos/rolls-royce-year-of-the-dragon-collection/#photo-4773623

Cena tego modelu? 1.200.000 dolarów amerykańskich (dla porównania wersja standardowa to „tylko” 380.000 USD). Mimo wysokich cen chętnych nie brakowało, sprzedały się na pniu, firma nie zdradza ile „smoków” wypuściła na rynek. Rolls Royce ma w Państwie Środka 15 salonów i otwiera kolejne.

Legendarna brytyjska marka nie jest wyjątkiem wśród producentów luksusowych aut która zrozumiała, że Chiny to obecnie kierunek numer jeden, Ferrari i Bentley też dostrzegają w tym rynku największy potencjał.

Chińczycy najbardziej poważają europejskie marki luksusowe, to co wyprodukowane na starym kontynencie jest symbolem najwyższego prestiżu.

Szwajcarscy producenci zegarków nie ukrywają, że Chiny to rynek najbardziej chłonny, według Szwajcarskiej Izby Eksportu te dane rosną z roku na rok i to właśnie chiński rynek jest najbardziej chłonny dla takich producentów jak IWC, Patek Philippe czy Vacheron Constantin, którzy z roku na rok notują wzrost eksportu swoich produktów do Chin. Dlatego te marki właśnie w Chinach otwierają najwiecej nowych sklepów.

dobra luksusowe

Ekskluzywny butik IWC w Chinach. Źródło: www.iwc.com

Harry Winston otwiera z wielką pompą kolejny butik w Szanghaju w Chinach.

eksport do chin produkty luksusowe

Chińska reklama Ferrari. Autor: Sean McCabe

Podsumowanie

Podsumowując, eksport do Chin towarów luksusowych z Europy jest dobrym kierunkiem i nie jedynie przyszłością, a już teraźniejszością. Tak chiński konsument podbudowuje problematyczną europejską gospodarkę. Szwajcaria, Francja, Włochy czy Wielka Brytania korzystają na handlu z Chinami na pewno najbardziej, gdyż ich wachlarz marek w omawianym sektorze jest najmocniejszy. Jednak nawet Polska może skorzystać z tego fenomenu, silniej lobbując na przykład eksport bursztynu, na który jest tam również popyt, nie duży a ogromny.

Webinar: Eksport do Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1