Ekologia w Chinach – inwestycje w energię odnawialną

Ekologia w Chinach ma ogromne znaczenie nie tylko dla regionu, ale także i dla całego świata. Warto przypomnieć sobie słowa premiera Chin Wen Jiabao z 2007 roku, który ogłosił plany ekologicznych reform w Chinach. Miały one za zadanie doprowadzić do zmian w przestarzałym przemyśle ciężkim w Chinach. Obiecano obywatelom Chin i świata, że odtąd Chiny będą opierały swój wzrost gospodarczy na przemyśle przyjaznym środowisku a nie jego kosztem, co miało miejsce dotychczas. Obecne ambitne plany mówią o osiągnięciu neutralności węglowej przez Chiny do 2060 r. Co poczyniono w kierunku ekologii w Państwie Środka?

Ekologia w Chinach

Eko-rewolucja w Chinach

Pierwsze na celowniku znalazły się „zacofane” odlewnie stali i huty. Strategia oszczędności energii miała być wprowadzona w produkcji metali, węgla, przemyśle chemicznym i budowlanym, czego skutki jasno widać już dzisiaj. Zamknięto tysiące fabryk, a dużą oszczędność energii wprowadzono w chińskim przemyśle metalowym, węglowym, chemicznym oraz budowanym.

Ekologia w Chinach – inwestycje w energię odnawialną

Jeszcze w 2007 roku Chiny były drugim największym po USA trucicielem na świecie, a nakłady na ekologię oraz energię odnawialną były niewielkie. Plany zakładały, że pod koniec 2010 roku Chiny prześcigną Stany Zjednoczone w ilości emisji gazów cieplarnianych.

Przez ostatnie lata w Chinach wiele się zmieniło. Prezentujemy ciekawą infografikę, która jasno ukazuje, że w 2009 roku nakłady na inwestycję w energię odnawialną były w Chinach największe na świecie i wyniosły ponad 34 mld USD (prawie dwa razy tyle ile drugie USA – 18 mld USD). Inwestycję w samą energię wiatrową wyniosły ponad 28 mld USD. Również dynamicznie przedstawiały się inwestycje w odnawialną energię słoneczną.

Chiny energia odnawialna

Porównajmy te dane z kolejnymi latami:

Inwestycje w energię odnawialną Chiny, USA, Europa
Inwestycje w energię odnawialną w mld USD w latach 2004-2019 w mld USD; UNEP, Frankfurt School-UNEP Centre, BloombergNEF (Global Trends in Renewable Energy Investment 2020).

W 2012 r., chińskie inwestycje w energię odnawialną wyniosły ponad 60 mld USD, a w USA – ponad 50 mld USD. W 2017 r. wielkości te wyniosły kolejno 132 mld USD (z racji nowych projektów w ramach energetyki solarnej) i 56 mld USD. W 2017 r. roku w Chinach zainstalowano ponad 52 GW energii słonecznej, czyli tyle, ile razem w USA do tamtej pory. W kolejnych latach zaobserwowano gwałtowny spadek inwestycji w Chinach, spowodowany cięciami rządowymi na instalacje m.in. energii solarnej.

Na przestrzeni lat chiński rząd silnie subsydiował energię wiatrową i słoneczną. Wszystko to sprawiło, że w 2019 r. Chiny wytworzyły ponad 12% całkowitej energii ze źródeł odnawialnych, z której wygenerowano ponad 27% energii elektrycznej:

 • 3% z energii słonecznej
 • 5,5% z energii wiatrowej
 • 17,7% z energii wodnej.

Warto zaznaczyć, że większość energii odnawialnej produkowana jest w zachodnich Chinach, lecz rynek jest niezdolny do wykorzystania pełnego potencjału produkowanej energii. Jednym z celów Chin jest, by do 2030 r. 25% całkowitej energii generowanej było ze źródeł energii odnawialnej. Na razie są na właściwej drodze.

Bezpłatna konsultacja

Chińskie inwestycje w energię odnawialną na tle świata

Największym inwestorem w energię odnawialną ostatniej dekady są bezsprzecznie Chiny.

Inwestycje w energię odnawialną na świecie 2010-2019
Inwestycje w energię odnawialną w latach 2010-2019 w mld USD, na podst. Global Trends in Renewable Energy Investment 2019.

Od 2010 do połowy 2019 r., Chiny zainwestowały w sumie prawie 760 mld USD w energię odnawialną. Nawet kraje na kontynencie europejskim są za Chinami w tym aspekcie – zainwestowały razem niecałe 700 mld USD, z czego prawie 180 mld USD zainwestowały Niemcy.

Inwestycje w energię odnawialną na świecie 2019
Inwestycje w energię odnawialną w 2019 r. w mld USD, na podst. danych z UNEP, Frankfurt School-UNEP Centre, Bloomberg NEF.

W samym 2019 roku inwestycje w energię odnawialną w Chinach wyniosły 83,4 mld USD. Najwięcej zainwestowano w energię wiatrową (55 mld USD) i słoneczną (25,7 mld USD). Zainwestowane w takie farmy jak:

 • Huolinhe Wulanchabu Siziwang (lądowa energia wiatrowa, 600MW, szacunki: 780 mln USD)
 • Wudalai New Energy Xilinguole Xilinhaote (lądowa energia wiatrowa, 475MW, 481 mln USD)
 • SPIC Zhanjiang Xuwen (morska energia wiatrowa, 600MW, 1,5 mld USD)
 • Fujian Funeng & Haixia Fuzhou Changle C (morska energia wiatrowa, 500MW, 1,5 mld USD)
 • China Power International Chaoyang (energia słoneczna, 500MW, 424 mln USD)
 • Jiangsu Tianhe Heilongjiang Hegang (energia słoneczna, 500MW, 363 mln USD).

Kolejnymi największymi inwestorami po Chinach w energię odnawialną w 2019 r. były:

 • Stany Zjednoczone
 • kraje europejskie
 • kraje Azji i Pacyfiku bez Chin i Indii
 • kraje amerykańskie bez USA i Brazylii
 • Indie
 • Brazylia.

Ekologia w Chinach – „zielone” chińskie firmy

Z ponad 8400 zbadanych firm, w top 200 przedsiębiorstwach o największych przychodach z tytułu energii odnawialnej, 16 pochodzi z Chin. Daje to Chinom trzecią lokatę w rankingu, po Stanach Zjednoczonych (52) i Kanadzie (18). W rankingu znalazły się takie chińskie firmy jak m.in.:

 • Shanghai Construction Group Co Ltd (przemysł)
 • LONGi Green Energy Technology Co Ltd (informatyka)
 • Tianneng Power International Ltd (dobra luksusowe)
 • Xinjiang Goldwind Science & Technology Co Ltd (przemysł)
 • China Longyuan Power Group Corp Ltd (media).

Energia odnawialna w Chinach – konkluzja

Chiny to światowy lider, jeśli chodzi o wielkość instalacji systemów odnawialnych źródeł energii. Dla przykładu, 50% światowej produkcji turbin wiatrowych ma miejsce w Chinach, a instalacji słonecznych – 66%. Według analityków, przez kolejne lata Chiny doświadczą wzrostu udziału energii odnawialnej.

Państwo Środka jest jednak nadal odpowiedzialne za prawie 1/3 globalnej emisji dwutlenku węgla, choć w przeliczeniu na mieszkańca, osoba żyjąca w USA generuje podwójny ślad węglowy osoby w Chinach. Czas pokaże, czy faktycznie Chiny osiągną „neutralności wobec efektu cieplarnianego” do 2060 r.

Zobacz, jak importować panele fotowoltaiczne z Chin!

Grafika główna: @视觉中国

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1