Ekologia w Chinach – inwestycje w energie odnawialną

Ekologia w Chinach zaczyna zyskiwać na znaczeniu. Warto przypomnieć sobie słowa premiera Chin Wen Jiabao z 2007 roku, który ogłosił ambitne plany ekologicznych reform w Chinach. Miały one za zadanie doprowadzić do zmian w przestarzałym przemyśle ciężkim w Chinach. Chiny obiecały, że odtąd będą opierały swój wzrost gospodarczy na przemyśle przyjaznym środowisku a nie jego kosztem, co miało miejsce dotychczas.
Pierwsze na celowniku znalazły się „zacofane” odlewnie stali i huty. Strategia oszczędności energii miała być wprowadzona w produkcji metali, węgla, przemyśle chemicznym i budowlanym, czego skutki jasno widać już dzisiaj. Zamknięto tysiące fabryk a dużą oszczędność energii wprowadzono w chińskim przemyśle metalowym, węglowym, chemicznym i budowanym.

Ekologia w Chinach – inwestycje w energię odnawialną

Jeszcze w 2007 roku, Chiny były drugim największym po USA trucicielem na świecie, a nakłady na ekologię oraz energię odnawialną były bliskie zero. Plany zakładały że pod koniec 2010 roku Chiny prześcigną USA w ilości emisji gazów cieplarnianych. Przez ostatnie 5 lat w Chinach wiele się zmieniło. Prezentujemy ciekawą infografikę, która jasno ukazuję, iż w 2009 roku nakłady na inwestycję w energię odnawialną były w Chinach największe na świecie i wyniosły ponad 34 miliardy dolarów (dwa razy tyle ile drugie na liście USA – 18 miliardy dolarów). Inwestycję w samą energię wiatrową wyniosły ponad 28 miliardów dolarów. Również dynamicznie przedstawiają się inwestycję w odnawialną energię słoneczną – jednak ze względu na jej mniejszą wydajność, nie stanowią priorytetu w Chinach.  Zapraszamy do zapoznania się w poniższą grafiką.

ekologia w Chinach

Jak można zauważyć Chiny prężnie rozwijają się w zakresie ekologii. Chińczycy mają poważny problem z zanieczyszczonym środowiskiem. Muszą wybierać inne metody pozyskiwania energii. Ochrona środowiska powoli staje się priorytetem władz. Pojawiają się coraz to nowe zasady działania i różnorakie regulacje prawne dotyczące dbania o środowisko. Nie jest to łatwe zadanie dla Chińczyków, określane często trudnym  egzaminem. Jednakże działania w tej kwestii muszą zostać podjęte.
Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0