E-papierosy – jakie są podatki?

Jest coraz więcej zwolenników e-papierosów, które są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów. Chociaż pierwsze prototypy powstały w latach 30. XX w., największy komercyjny sukces odniosły e-papierosy stworzone w 2003 r. przez aptekarza w Chinach. Trzy lata później weszły one na rynek europejski i USA. Jakie obowiązują podatki przy imporcie e-papierosów do Polski?

E-papierosy podatki

Czym są e-papierosy?

W polskim prawie, papierosy elektroniczne definiuje się jako urządzenia jednorazowego albo wielokrotnego użytku służące do spożywania za pomocą ustnika pary powstającej z płynu do papierosów elektronicznych, wyposażone w szczególności w kartridże lub zbiorniki. Płyn do papierosów elektronicznych to roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym baza do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę. Wyroby nowatorskie to mieszaniny, w których składzie znajduje się tytoń, susz tytoniowy, oraz zawierające odrębnie płyn do papierosów elektronicznych, dostarczające aerozol bez spalania mieszaniny.

Każdy sprzedawany e-papieros i płyn do niego podlega podatkom takim jak cło, VAT i akcyza.

Bezpłatna konsultacja

Jakie jest cło na e-papierosy?

Cło to podatek pobierany od sprowadzania towarów z kraju trzeciego, to znaczy nie należącego do wspólnoty celnej. Stawka celna zazwyczaj przyjmuje procentową wartość. Cło przypisane kategoriom produktów według kodów HS można sprawdzić w ogólnodostępnym systemie taryfowym ISZTAR.

  • Cło na papierosy elektroniczne i podobne osobiste elektryczne urządzenia do waporyzacji (kod 8543 40 00 00) wynosi 3,7%.
  • Cło na kartridże i kartomizery, napełnione, do papierosów elektronicznych, preparaty do stosowania w kartridżach i kartomizerach do papierosów elektronicznych (kod 2404 12 00 10) wynosi 6,5%.

W przypadku importu z niektórych krajów stawka celna jest zredukowana do 0%. Wykaz państw o preferencyjnych stawkach celnych dostępny jest w systemie taryfowym.

E-papierosy – VAT

Podatek od towarów i usług (VAT) wynosi 23%. Wartość ta dotyczy także e-papierosów i kartridży. Wyjątek stanowią urządzenia klasyfikowane jako wyroby medyczne – tu VAT wynosi jedynie 8%.

Ile wynosi akcyza na e-papierosy?

Sprzedawane wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyny do e-papierosów w Polsce muszą mieć odpowiednie znaki akcyzy (banderole). Wniosek o wydanie banderoli można złożyć przez platformę PUESC.

  • Akcyza na papierosy elektroniczne i podobne osobiste elektryczne urządzenia do waporyzacji wynosi 0,55 zł/mililitr (kod dodatkowy X122).
  • Akcyza na kartridże i kartomizery, napełnione, do papierosów elektronicznych, preparaty do stosowania w kartridżach i kartomizerach do papierosów elektronicznych także wynosi 0,55 zł/mililitr (kod dodatkowy X122).

Sprawdź nasz poradnik o imporcie e-papierosów z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.7 / 5. Ilość głosów: 6