Największe kasowo debiuty giełdowe w historii – zaskakująca infografika!

Initial Public Offering (IPO) czyli tak zwane pierwsze oferty publiczne budzą zawsze wiele emocji wśród inwestorów i mediów. Debiut jest często pierwszą szansą dla inwestora indywidualnego na nabycie akcji wielkich firm.

GOOD Magazine wraz z Hyperakt przygotowali ciekawą infografikę na podstawie danych Reutersa na temat największych kasowo debiutów w historii, dane mogą być dla niektórych zaskakujące! Warto zauważyć, że są obecne sześć firm z Azji w tym trzy chińskie firmy a tylko jedna z USA.

IPO in China

Największe IPO w historii

Jak widać, pierwsze i trzecie miejsce w największych na świecie IPO należą do Chin. Na pierwszym miejscu plasuje się IPO Industrial and Commercial Bank of China z 2006 roku (21.9 mld dolarów). Natomiast na trzecim miejscu znajduje się debiut giełdowy Agricultural Bank of China z 2010 roku (19.2 mld dolarów). Między nimi na podium na drugim miejscu uplasowało się IPO amerykańskiej firmy Visa (19.6 mld dolarów) z 2008 roku.

Kolejną firmą z Chin, która znalazła się w pierwszej dziesiątce, jest Bank of China z debiutem giełdowym w 2006 roku z wartością 11.1 mld dolarów. Jak widać, najbardziej kasowe IPO w przypadku chińskich firm dotyczy chińskich banków.

W pierwszej dziesiątce znalazły się również trzy firmy z Japonii (kolejno na czwartym miejscu NTT Mobile Comm. Network z 1998 roku, na szóstym miejscu Nippon Telegraph and Telephone Corp. z 1986 roku, na dziewiątym miejscu Dai-chi Life Insurance z 2010 roku). Na piątym miejscu uplasowała się firma włoska – Ente Naziole per L’Energie Elletrica, która zadebiutowała na giełdzie w 1999 roku. W pierwszej dziesiątce znalazła się również firma z Niemiec – Deutsche Telekom AG z IPO w 1996 roku. Natomiast zestawienie zamyka firma z Rosji – Rosnieft, której debiut giełdowy nastąpił w 2006 roku.

Szkolenie Online: Import z Chin

Aktualizacja. Infografika została opublikowana w 2011 roku i od tego czasu wiele innych firm pojawiło się na giełdzie. Co za tym idzie, również zestawienie największych IPO w historii się zmienia. W 2014 roku rekordowe IPO ustanowiła inna chińska firma – holding Alibaba Group, którego wartość podczas debiutu na giełdzie osiagnęła 25 miliardów dolarów.

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0