Targi w Kantonie, czy warto jechać?

Targi w Kantonie, czy warto jechać w czasach serwisów takich jak Alibaba?

Pytanie, które pada dość często: Czy w dobie Internetu i portali B2B, takich jak Alibaba.com warto wybrać się na targi w Kantonie do odległych Chin? Odpowiedź nie jest taka oczywista, warto zastanowić się nad plusami i minusami takiego wyjazdu oraz nad jego sensem. A więc czy warto jechać na targi w Kantonie?

czy warto jechać na targi w kantonie

Targi w Kantonie, a platformy B2B

Z jednej strony mamy argument,  po co ruszać się z domu i wydawać pieniądze oraz inwestować cenny czas w wyjazd, skoro po otwarciu laptopa mamy dostęp do milionów chińskich ofert w Internecie. Trzeba to przyznać. Rozwój Internetu w Chinach zmienił handel międzynarodowy raz na zawsze. Wielu importerów nie fatyguje się do Państwa Środka, stawiając wszystko na nowoczesne platformy B2B. Jednak, każdy kto miał do czynienia z partnerami biznesowymi pozyskanymi w ten sposób wie, że sprawy nie zawsze wyglądają tak różowo jak mogłoby się zdawać początkującemu importerowi z Chin, dla którego „import z Chin” kończy się na zamówieniu paru paczek w miesiącu z serwisu Aliexpress.

W Internecie niestety niełatwo jest przefiltrować wartościowe oferty od potencjalnych oszustw. Od nawiązania kontaktu, przez zamówienie próbek towarów, negocjacje aż do płatności i transportu przedsiębiorcę zaczynającego import z Chin czeka długa droga. Wiele osób błędnie postrzega serwisy jak Alibaba jako wielki sklep internetowy. Nie zdaje sobie sprawy, że importując towar to oni ponoszą za niego konsekwencje prawne (konieczność zapłacenia należności celno-skarbowych, brak certyfikatów CE, naruszenie praw autorskich, towar nie spełniający norm EU). Korzystając z serwisu Alibaba należy również pamiętać, że „Golden Supplier” nie świadczy o rzetelności sprzedawcy. Jest on po prostu sprzedawany użytkowników – więcej o Alibaba Gold Supplier. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, dobrze sobie uświadomić, że wyszukanie producenta czy firmy handlowej z Chin to tylko pierwsza część procesu, którym jest import z Chin.

Podsumujmy plusy platform B2B:

  • Łatwy i szybki dostęp do milionów ofert.
  • Całość w języku angielskim.
  • Duża oszczędność czasu.

Szkolenie: Import z Chin

Może jednak wyjazd na tragi w Chinach?

Jeżeli platformy internetowe rozwiązywałby w 100% wszystkie problemy wiążące się ze znalezieniem rzetelnego partnera z Chin, prawdopodobnie organizacja targów takich jak Targi w Kantonie nie miałaby większego sensu. Jak widać chętnych jednak nie brakuje. Dziesiątki tysięcy stoisk (!) i jeszcze większej ilości zwiedzających.  Oczywiście wyjazd jest kosztowny. Warto jednak przyjrzeć się plusom odwiedzenia targów Kantońskich:

  • Naocznie możemy zobaczyć towary, które chcemy importować. Nie ma konieczności zamawiania próbek ani opierania się wyłącznie na zdjęciach.
  • Bezpośredni kontakt w cztery oczy ze sprzedającym.
  • Dostęp do najnowszych, często nie znanych u nas jeszcze produktów.
  • Możliwość kupienia próbek na miejscu.

targi w kantonie

Werdykt? Czy w erze serwisów B2B warto jechać na Targi w Kantonie?

Wiele osób powie, że warto jechać na Targi w Kantonie. Jednakże przed podjęciem decyzji czy wybierzemy się na następną edycję targów Kantońskich, trzeba odpowiedzieć sobie na ważne pytanie. Ile chcemy zainwestować w nasz import z Chin. Jeżeli mamy na start na przykład kwotę 10.000 złotych to lepiej rozpocząć od zamówień od firm znalezionych na platformach internetowych, a nie poświęcać większość tej kwoty na wyjazd do Chin i hotele. Oczywiście firmy tak wyszukane należy koniecznie zweryfikować. Natomiast jeżeli myślimy od razu o zamówieniu większych wolumenów i dysponujemy kwotą np. w wysokości  30.000 zł, to zdecydowanie warto doświadczyć Chin na własnej skórze i wybrać się na targi w Kantonie. Doświadczeni importerzy, mimo, że posiadają bazę dostawców na targi często jeżdżą. Warto wziąć to pod uwagę i nie skreślać takich imprez jako źródła poznania nowych partnerów biznesowych.

Na koniec jeszcze warto dodać, że każdą firmę poznaną przez Internet czy na targach trzeba zweryfikować i upewnić się, że nie wysyłamy naszych pieniędzy w ciemno.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3