Nowe cła antydumpingowe na wybrane produkty stalowe z Chin

Komisja Europejska nałożyła ostateczne cła antydumpingowe na część produktów stalowych z Chin. Cła będą obowiązywały przez kilka lat i mają zwiększyć konkurencyjność konkretnych produktów stalowych produkowanych w Europie. Zastąpią one cła tymczasowe, mające moc prawną od października 2019 r. Sprawdź, na jakie produkty stalowe z Chin narzucono nowe cła antydumpingowe.

Nowe cła antydumpingowe na wybrane produkty stalowe z Chin

Nowe cła antydumpingowe na wybrane produkty stalowe z Chin

Zgodnie z Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) 2020/353 na felgi stalowe użytkowane na drodze przywożone z ChRL zostały nałożone ostateczne cła antydumpingowe. Cła będą w mocy przez pięć lat, a ich wysokość wynosi od 50,3% do 66,4%. Oczywiście, nadal zastosowanie mają przepisy dotyczące ogólnych należności celnych. Przy imporcie takich produktów, trzeba w ważnej fakturze handlowej zawrzeć oświadczenie wraz z konkretną liczbą wwożonych dóbr.

Celem nałożenia ceł ostatecznych jest wyrównanie warunków dla europejskiej produkcji stali, która ponosi straty z powodu cen dumpingowych towarów sprowadzanych z Chin. Sprawa dotycząca dumpingu stalowych kół do pojazdów prowadzona była od lutego 2019 r, by w końcu została rozwiązana w marcu 2020 r. Obliczono, że w 2018 r. chińscy producenci wyeksportowali ponad 2 mln sztuk stalowych kół jezdnych po cenach dumpingowych. Spowodowało to straty po stronie producentów w UE oraz obawy 3 tys. pracowników o swoje zatrudnienie.

Szkolenie: Import z Chin

Na jakie produkty stalowe z Chin nałożono nowe cła antydumpingowe?

Produkty objęte nowym cłem antydumpingowym to chińskie stalowe felgi do użytkowania na drodze także a akcesoriami oraz założonymi oponami, przeznaczone dla:

  • ciągników drogowych
  • pojazdów silnikowych do przewozu osób lub do transportu towarów
  • pojazdów silnikowych specjalnego przeznaczenia (np. pojazdów strażackich, polewaczek)
  • przyczep lub naczep, bez napędu mechanicznego, do wyżej wymienionych pojazdów.

Jakich produktów nie obowiązują nowe cła antydumpingowe?

Aby uniknąć nieścisłości, Komisja przedstawiła produkty, na które nie zostały nałożone nowe cła antydumpingowe:

  • felgi stalowe do użytkowania na drodze do montażu przemysłowego ciągników kierowanych przez pieszego, objętych obecnie podpozycją 8701 10
  • felgi do quadów drogowych
  • piasty kół w kształcie gwiazdy, odlewane w jednym kawałku, ze stali
  • felgi do pojazdów silnikowych specjalnie zaprojektowane do innych zastosowań niż na drogach publicznych (na przykład do ciągników rolniczych lub leśnych, do wózków widłowych, do ciągników samolotowych, do pojazdów samowyładowczych przeznaczonych do użytku poza drogami publicznymi)
  • felgi do przyczep do samochodów osobowych i przyczep kempingowych, bez napędu mechanicznego, o średnicy obręczy nie większej niż 16 cali
  • felgi do przyczep lub naczep, specjalnie zaprojektowane do zastosowań innych niż użytkowanie na drogach publicznych (np. felgi do przyczep rolniczych i innych ciągniętych urządzeń rolniczych wykorzystywanych w polu).

Felgi stalowe z Chin są tylko jedną z kategorii produktów, na które nałożono cła antydumpingowe. Razem Komisja wprowadziła 52 środki ochrony handlu produktami stalowymi, z których 28 dotyczy produktów importowanych z Chin.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 6