Chiny nie zatwierdzają nowych gier do wydawania na terenie kraju

Zanim nowa gra wejdzie na rynek chiński, musi otrzymać zgodę na sprzedaż od organu rządowego. Jednak w ostatnim czasie rząd „zamroził” wydawanie licencji na gry wideo, a tym samym Chiny nie zatwierdzają nowych gier. Powodem ma być rządowa restrukturyzacją. Minęły już cztery miesiące odkąd zatwierdzono jakiekolwiek nowe gry do sprzedaży na chińskim rynku. Powoduje to duże straty w branży.

Chiny nie zatwierdzają nowych gier

Według anonimowych źródeł, zamrożenie spowodowane jest trwającą aktualnie restrukturyzacją chińskiego rządu. Restrukturyzacja dotyczy między innymi Państwowej Administracji Radia i Telewizji, która zajmuje się przyznawaniem licencji na gry oraz Ministerstwa Kultury i Turystyki, które w ostatnich latach staje się coraz bardziej rygorystyczne w kwestii przepisów dotyczących gier.

W związku z restrukturyzacją, we wspomnianych departamentach brakuje jasnego przywództwa. Bez konkretnych wytycznych urzędnicy nie chcą podejmować ryzyka związanego z zezwalaniem na sprzedaż nowych produktów na rynku chińskim. W szczególności dotyczy to gier, ponieważ mogą zawierać treści niezgodne z tym, co rząd uważa za odpowiednie. Ponadto, gry są często krytykowane za właściwości uzależniające. Szał na kupowanie lootboksów w ostatnich czasach wywołał dodatkowy nadzór rządowy. Jest to zachowanie postrzegane jako niebezpiecznie zakrawające o hazard.

Szkolenie: Import z Chin

Jakie są skutki tego, że Chiny nie zatwierdzają nowych gier?

Blokowanie wydawania licencji wywołało chaos na największym rynku gier na świecie. Skutki szczególnie dotkliwie odczuwa chińska firma Tencent, która od początku roku straciła 150 miliardów dolarów rynkowej wartości. Firma wciąż czeka na zatwierdzenie licencji gier komputerowych PlayerUnknown’s Battleground i Fortnite oraz mobilnej wersji tej pierwszej.

W zeszłym tygodniu Tencent był zmuszony do wycofania gry Monster Hunter: World ze swoich usług dystrybucyjnych w związku z unieważnieniem licencji. Zgodnie z chińskim prawem, jeśli jedynie część treści gry jest niedozwolona, po odpowiednich korektach można ponownie ubiegać się o licencję. W związku z tym, że aktualnie Chiny nie zatwierdzają nowych gier, powrót na rynek chiński będzie utrudniony.

Wstrzymanie przyznawania licencji na gry w Chinach ma wpływ nie tylko na rodzimy rynek, ale także całą branżę gier wideo. Tencent jest w Chinach dystrybutorem gier największych światowych wydawców, takich jak Activision Blizzard czy Electronic Arts. Japońska branża gier również ucierpiała. Odkąd wstrzymano wydawanie licencji, spadły akcje firm Capcom i Konami.

Tencent, choć w tej chwili dotkliwie odczuwa straty, jest tak dużą firmą, że w ostatecznym rozrachunku będzie odporny na skutki wstrzymania wydawania licencji. Pojawiły się jednak uzasadnione obawy o mniejszych deweloperów, którzy prawdopodobnie upadną, jeśli zamrożenie będzie trwać dalej. Szczególnie, jeśli będzie to oznaczało brak możliwości wydawania nowych gier. Póki co istnieją małe szanse na to, by zamrożenie miało się wkrótce skończyć. Gry, który czekają na zatwierdzenie, prawdopodobnie nie otrzymają go w najbliższym czasie.

Źródło: https://www.pcgamer.com/china-freezes-all-game-license-approvals/

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4