Jak dobrze znasz Chiny – 10 rzeczy których nie wiedziałeś o Chinach

Chiny to kraj zaskakujący i bogaty kulturowo. Zachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami na temat Chin. Prezentujemy 10 rzeczy, których nie wiedziałeś o Chinach.

Chiny – 10 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć

1. Mimo że Chiny są tak wielkim i rozległym krajem, znajdują się w jednej strefie czasowej.

Chiny - strefy czasowe

2. Kolory mają ważną rolę w symbolice chińskiej. Czerwień jest symbolem szczęścia, stąd tak częste użycie tego koloru na różnych okazjach i świętach (w tym na ślubach). Z kolej w przeciwieństwie do naszej kultury biel symbolizuje śmierć. Jest to kolor pustki, używany podczas uroczystości pogrzebowych.cipao-chinskie

Szkolenie: Import z Chin

3. Robiąc interesy w Chinach musimy pamiętać o tym, że prezenty mają znaczącą rolę. Tutaj również zauważalna jest odmienność kulturowa. Lażdy z nas ucieszyłby się z nowego zegarka Patek Philippe. W Chinach jest jednak inaczej, ponieważ zegarek symbolizuje czas odliczany do śmierci osoby, którą obdarowujemy. Zdecydowanie odradzamy taki podarunek!

zegarek chiny

4. Na chińskiej fladze widnieje pięć gwiazd. Jedna duża symbolizuje partię komunistyczną. Cztery małe natomiast symbolizują ludzi. Rozmieszczenie gwiazd symbolizuje zwierzchnictwo Partii nad obywatelami. W tym wypadku kolor czerwony symbolizuje rewolucję.

flaga chin

5. Najpopularniejsi Chińsko-Amerykańscy aktorzy, którzy zrobili międzynarodową karierę to: Jackie Chan, Bruce Lee, Jet Li oraz Lucy Liu.

Lucy Liu

6. Wielu historyków uważa że piłka nożna była wymyślona właśnie w Chinach, 1000 lat. p.n.e.

7. Papier toaletowy to też wynalazek, który zawdzięczamy właśnie chińczykom. Na początku był zarezerwowany jako dobro luksusowe dla Cesarzy. Dopiero później zaczął być powszechnie używany.

8. Inne ciekawe wynalazki chińczyków to: papier, kompas, druk czy proch strzelniczy. Określane mianem czterech wielkich wynalazków chińskich.

9. Ciasteczko z wróżbą tak bardzo kojarzone z Chinami zostało wymyślone w San Francisco przez pracownika fabryki makaronu „Key Heong Noodle Factory” w 1920 roku.

10. Najważniejszym i najchętniej obchodzonym świętem w Chinach jest Chiński Nowy Rok. Jego data zależna jest od kalendarza księżycowego. Przeważnie wypada na koniec stycznia a początek lutego.

źródło:
1.http://eassoneurope.com/uploads/timezone.jpg
2.http://www.kucoss.com/wp-content/uploads/2012/05/red-chinese-traditional-bridal-wedding-dress.jpg
3. http://www.ablogtoread.com/wp-content/uploads/2009/10/patek-philippe-perpetual-calendar-gold-diamonds.gif
4. http://www.chinese-flag.org/chinese-flag-640.jpg
5. http://ferdyonfilms.com/Bill%201.jpg
6. http://i.a.cnn.net/si/2007/writers/luis_bueno/11/09/mls/p1_conrad_1109.jpg
7. http://www.articlesweb.org/blog/wp-content/gallery/toilet-tissues-and-their-invention/toilet-tissues-8.jpg
8. http://www.axis-web.com/wp-content/uploads/2012/04/41-map-assoc.jpg
9. http://franoramaworld.files.wordpress.com/2010/04/fortune20cookie.jpg
10. http://landsofwisdom.com/wp-content/uploads/2012/01/chinese-new-year-celebrations.jpg
Szkolenie: Import z Chin