Wideografika: Chińskie żądania terytorialne

Chiny stają się globalnym supermocarstwem, nic zatem dziwnego, że coraz częściej wygłaszają żądania terytorialne pod adresem swych sąsiadów. Poniższa wideografika, przygotowana przez The Economist, przedstawia historyczne zmiany chińskich granic, stanowiących podstawę do wielu konfliktów terytorialnych. Strefy, o które toczy się spór, są dodatkowo bogate w surowce naturalne, więc obie strony usztywniają swoje stanowisko i wzajemnie oskarżają się o naruszenie prawa międzynarodowego. Prezentujemy wideo-grafikę pt. Chińskie żądania terytorialne.

chińskie żądania terytorialne

Zapraszamy do zapoznania się z wideo-grafiką, która przedstawia chińskie żądania terytorialne.

 


Chińskie żądania terytorialne

Cztery kwestionowane przez Chiny regiony/granice to:

  • teren Morza Południowochinskiego, do części którego roszczą sobie prawo również Wietnam, Malezja, Indonezja, Filipiny oraz Brunei
  • wyspy Senkaku leżące w Japońskiej prefekturze Okinawa
  • teren Tajwanu, czyli Republiki Chińskiej oraz wód przybrzeżnych
  • teren indyjskiego stanu Arunachal Pradesh (jednocześnie Indie wysuwają żądania o leżący na terytorium Chin Aksai

Dodatkowo, warto wspomnieć o rosyjsko-chińskim konflikcie granicznym, którego najbardziej wybuchowy okres przypada na potyczki w 1969 roku. Trwające od lat 90. negocjacje zdołały jednak przywrócić status quo.

Szkolenie: Import z Chin

Konflikt na morzu Południowochińskim

Chiny roszczą sobie prawo do niemal całego terenu Morza Południowochińskiego wraz z dziesiątkami należących do niego wysepek, w szczególności wysp Paracelskich oraz archipelagu wysp Spratly. Wyspy te są w większości niezamieszkane, jednak szacuje się, że w ich pobliżu znajdują się ogromne źródła surowców naturalnych. Chiny uważają je za część swojego terytorium na podstawie mapy z 1947 roku z jedenastoma kreskami okrążającymi wyspy, która jest podstawą słynnej linii dziewięciu kresek, swoim kształtem przypominającej język.

Wietnam wysuwa swoje żądania w sprawie obu archipelagów na podstawie wieloletniego zarządzania nimi, natomiast Filipiny zauważają, że część z nich leży w sąsiedztwie filipińskiego terytorium. Malezja i Brunei roszczą prawa do części wód na Morzu Południowochińskim, zwracając uwagę, że znajdują się one w zasięgu ich wyłącznych stref ekonomicznych.

Chińskie żądania terytorialne. Konflikt o wyspy Senkaku

Wyspy Senkaku (inaczej wyspy Diaoyu) jest to jeden z najbardziej wysuniętych na południe archipelagów japońskich. Graniczy on niemalże z Tajwanem, który również rości do niego prawa. Od czasów lat 70. Chiny kontestują japońskie prawo własności do wysp Senkaku i przybrzeżnych wód ze względu na ich strategiczną pozycję, a także potencjał łowiecki i surowcowy. 

Japonia zwraca uwagę na fakt, że w 1951 roku, kiedy zrzekała się Tajwanu, żadne roszczenia względem wysp Senkaku nie zostały wysunięte, natomiast Chiny powołują się na sięgające czasów starożytnych wykorzystywanie tych terenów w celach łowieckich przez prowincję Tajwan.

Konflikt między Chinami a Republiką Chińską

Jednym z najbardziej burzliwych konfliktów w historii współczesnych Chin jest waśń Chin kontynentalnych z Republiką Chińską, czyli Tajwanem, która zaowocowała serią poważnych kryzysów w Cieśninie Tajwańskiej, w które zaangażowane były również Stany Zjednoczone. Pierwszy kryzys w Cieśninie Tajwańskiej trwał w latach 1954 – 1955 i mimo ryzyka użycia przez Stany broni jądrowej, zażegnany został dzięki serii negocjacji, w których udział brali także Sowieci.

Drugi kryzys miał miejsce w 1958 roku i znów został rozpoczęty przez atak sił komunistycznych Chin na tajwańskie wysepki. Umywający ręce Sowieci, a także ostrożność Amerykanów ponownie doprowadziły do statusu quo. Trzeci kryzys w Cieśninie Tajwańskiej rozpoczęty został przez serię pocisków rakietowych wystrzelonych w stronę Republiki Chińskiej przez PRC w połowie 1995 roku. Tym razem Amerykanie postąpili stanowczo i wysłali do regionu swoje jednostki wojskowe.

Od lat 80. Chiny posługują się polityką „jednego kraju, dwóch systemów”, ale napięcia w cieśninie nie ustają.

Konflikt Chin z Indiami

W 1962 roku Chiny i Indie rozegrały wojnę o tereny graniczne, która zakończyła się rozejmem. Konflikt rozgorzał na nowo w 1967 roku, a następnie w 1975, kiedy czterech indyjskich żołnierzy zostało zabitych. Napięcia wzrastały ponownie w 2013 oraz 2017 roku, ale przez ostatnie 45 lat nie doprowadziły do śmierci żołnierzy żadnej ze stron. Mimo że region, o który toczy się spór, jest górzysty oraz prawie bezludny, od czasów pierwszej wojny chińsko-indyjskiej pozostaje silnie zmilitaryzowany po obu stronach.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2