Chińskie marki na targach IFA 2018 mocno zaznaczają swoją obecność w branży

W dniach 31 sierpnia–5 września 2018 odbyły się targi IFA w Berlinie. To największe i najważniejsze targi technologiczne w Europie. Podczas nich producenci elektroniki użytkowej oraz sprzętu gospodarstwa domowego prezentują swoje najnowsze produkty. Co roku w halach targowych w Berlinie wystawiają się najwięksi światowi producenci sprzętów RTV i AGD. Zaobserwowaliśmy, że wśród nich pojawia się także coraz większa ilość firm chińskich. Huawei, Lenovo, Skyworth, DJI i inne chińskie marki na targach IFA 2018 udowodniają, że Chiny liczą się w branży technologicznej. Chiny to już nie tylko dostawcy ODM i OEM. Mają swoje własne marki, które doganiają największych gigantów.

Chińskie marki na targach IFA 2018

IFA 2018 – statystyki

Historia targów IFA sięga 1924 roku. Dziś jest to coroczny punkt obowiązkowy dla wszystkich wielbicieli nowinek technologicznych. IFA odbywa się na terenie Targów Berlińskich (Messe Berlin). Targi IFA 2018 odbyły się w terminie 31 sierpnia – 5 września. Powierzchnia hali targowych – 159,000 m2 – na sześć dni wypełniła się stoiskami ponad 1800 wystawców z 30 państw. Wśród nich pojawiły się 83 chińskie marki na targach IFA 2018. Licząc także dostawców na towarzyszącej imprezie targowej IFA Global Markets, w sumie na berlińskich targach zaprezentowało się 665 chińskich producentów. Oprócz tego przybyło także 34 wystawców z Hongkongu i 40 z Tajwanu.

IFA 2018 relacja

Targi IFA przyciągają ponad 240,000 zwiedzających z ponad 100 krajów świata. Wśród nich znajdują się zarówno importerzy i eksperci w branży, jak i dziennikarze, konsumenci i osoby generalnie zainteresowane najnowszymi trendami technologicznymi.

IFA 2018 innowacje
Szkolenie: Import z Chin

Chińskie marki na targach IFA 2018

Berlińskie targi IFA od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Biorą w nich udział najwięksi producenci. Ich stoiska zachwycają rozmachem i pomysłowością, a produkty – innowacyjnością. Podczas targów IFA 2018 w Berlinie producenci sprzętu domowego oraz szeroko pojętej elektroniki użytkowej zaprezentowali najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii. Odwiedzający targi mieli okazję zobaczyć najnowsze urządzenia jeszcze przed pojawieniem się ich w sprzedaży. Obok największych producentów elektroniki, takich jak Bosch, LG, Panasonic, Philips, Samsung czy Sony, wyraźnie zauważalna była także obecność chińskich marek. Nie zabrakło także znanych marek z Tajwanu, takich jak Acer, Asus i HTC.

chińskie marki na targach IFA 2018

Chińskie marki, które pojawiły się na IFA 2018 to między innymi:

 • Changhong (elektronika użytkowa, AGD),
 • DJI (drony),
 • Haier (elektronika użytkowa, AGD),
 • Honor (smartfony),
 • Huawei (urządzenia i rozwiązania telekomunikacyjne),
 • Lenovo (technologie, komputery, urządzenia mobilne),
 • Midea (systemy klimatyzacji i wentylacji),
 • Nubia (smartfony),
 • Skyworth (RTV i AGD),
 • TCL (RTV, AGD, urządzenia mobilne),
 • ZTE (urządzenia i rozwiązania telekomunikacyjne).

Co zaprezentowały chińskie marki na targach IFA 2018?

Chińskie marki zdecydowanie zaznaczyły swoją obecność na rynku smartfonów. Bardzo wyraźna jest również tendencja do rozwijania sztucznej inteligencji i możliwości jej zastosowania w sprzętach domowych.

chińskie marki na targach IFA 2018

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się zaprezentowany przez Lenovo laptop Yoga Book C930 – pierwszy na świecie laptop z dwoma wyświetlaczami, wykorzystujący technologię papieru elektronicznego. Uniwersalny ekran może służyć jako klawiatura lub zmieniać się w cyfrowy papier do robienia notatek, a nawet czytnik książek.

Podczas IFA 2018 dużo mówiło się także o firmie Huawei z powodu zaprezentowania najnowszego procesora mobilnego Kirin 980. To pierwszy procesor mobilny wytworzony w 7-nanometrowym procesie. Będzie stosowany w nowych smartfonach Huawei i Honor.

Jedna z największych kolejek na targach IFA 2018 ustawiała się do stoiska innej chińskiej firmy – producenta dronów DJI. Marka zaprezentowała swoje najnowsze drony DJI Mavic 2 Pro i Mavic 2 Zoom. Chińska firma jest największym na świecie producentem dronów komercyjnych. Według różnych źródeł zajmuje aż 70% rynku.

chińskie marki na targach IFA 2018

Warto również wspomnieć o firmie Skyworth. Chiński producent sprzętu RTV i AGD został wyróżniony na targach IFA 2018 prestiżową nagrodą innowacji technicznej. S9A, sztandarowy telewizor OLED tej marki, otrzymał złoty medal w kategorii interaktywnej innowacji AI. Jednocześnie Skyworth ogłosił, że firma będzie się skupiać na dalszym rozwojem telewizorów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Natomiast telewizor Zero65 chińskiej firmy LeTV został wyróżniony złotą nagrodą za produktową innowację techniczną.

Chińskie marki są już na wysokim, światowym poziomie. W wielu podsumowaniach ekspertów od technologii pojawiły się pochwały dla produktów zaprezentowanych przez chińskie marki na targach IFA 2018.

Chińskie marki na targach IFA 2018 – podsumowanie

Obecność chińskich firm na targach IFA 2018 pokazuje siłę chińskich marek. IFA w Berlinie to targi, na których wystawiają się najwięksi i najbardziej innowacyjni producenci i w ich gronie pojawia się coraz więcej firm chińskich. To udowadnia rozwój chińskich producentów, którzy nie są już tylko dostawcami wytwarzającymi produkty pod markami innych firm. Chiny też mają swoje marki, które są już na światowym poziomie. Szczególnie widać ich obecność w branżach smartfonów oraz urządzeń smart home. Za sprawą firmy DJI, Chiny dominują na rynku dronów. Chińskie marki zdecydowanie są warte obserwowania.

chińskie marki na targach IFA 2018
Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5